Szkuta z Czerska będzie wydobyta

Odkryty w Czersku statek rzeczny z XV w. będzie wydobyty i poddany konserwacji.

szkuta1

XV-wieczna szkuta spod Czerskiego zamku. Zdjęcie dzięki uprzejmości Rafała Łapińskiego z fundacji Ja Wisła. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Szkutę odkopał latem tego roku zespół archeologów, którym kierował Waldemar Ossowski z Muzeum Morskiego w Gdańsku. Około 30-metrowa jednostka leżała w stawie niedaleko zamku w Czersku. Po przeprowadzeniu dokładnych oględzin naukowcy zasypali ją ponownie, by spokojnie zadecydować o losie szkuty i zdobyć środki potrzebne do jej konserwacji.

Jak poinformowała właśnie „Gazeta Wyborcza” w stołecznym dodatku, znalezisko przejdzie na własność Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, które przeprowadzi jego konserwację. Jej sfinansowanie zapowiedział wicemarszałek Mazowsza Ludwik Rakowski.

Konserwacja będzie polegała na moczeniu szkuty przez co najmniej pięć lat w basenach wypełnionych poliglikolem. Operacja ta może kosztować kilkaset tysięcy złotych. Pawilon, w którym będzie prowadzona, powstanie w Rybnie koło Sochaczewa, gdzie są magazyny PMA. Szkuta trafi tam w przyszłym roku.

Po konserwacji zabytkowa jednostka najpewniej wróci do Czerska, gdzie planuje się stworzenie oddziału PMA.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 28.10.2009.

Jedna odpowiedź to “Szkuta z Czerska będzie wydobyta”

  1. Jej rozmiar i stan zachowania robi wrażenie. Podoba mi się ta decyzja – jeśli szkuta trafi do Czerska podniesie się jego znaczenie turystyczne. Kilkaset tysięcy złotych wydaje mi się jednak sumą znacznie zaniżoną…

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s