Obejrzyj średniowieczną fosę spod opolskiego amfiteatru

Archeolodzy odsłonili spory fragment drewnianego umocnienia fosy, która kryła się pod słynnym amfiteatrem w Opolu. Umocnienie ma 10 metrów długości i 1,5 metra szerokości. Składa się z desek i belek drewnianych. Na niektórych zachowała się kora, co umożliwi bardzo dokładne ustalenie, kiedy ścięto drewno użyte do budowy umocnienia.

Fosa może należeć do grodu z X wieku, albo do XIII-wiecznego zamku, po którym zachowała się stojąca obok amfiteatru wieża zamkowa. Polecam filmik opublikowany na stronach TVP Opole, a także wcześniejsze doniesienia z wykopalisk w Opolu.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 25.10.2009.

Komentarze 4 to “Obejrzyj średniowieczną fosę spod opolskiego amfiteatru”

  1. Ladnie osuszyc, zakonserwowac i obudowac wkomponowujac we wspolczesny obiekt w sposob umozliwiajacy ogladanie przez przechodniow – jakis przezroczysty sufit czy sciany – ech…. zapewne w najlepszym wypadku ten ocalaly fragment zostanie wydobyty i zrekonstruowany w muzeum – ale to juz ni eto.

  2. Będzie nie na temat. Nie wiem, czy to już pisałem, ale któryś z dodatków powoduje pad przegladarki Firefox 3.5. Na 80% na to coś wspólnego z poldaddy – rzecz dzieje się przede wszystkim na stronach dotyczących głosowań, ale nie tylko. Po restarcie strona w większości wypadków daje się załadować, więc przypuszczam, ze dodatek jest po prostu bardzo zasobożerny – prawdopodobnie jakiś błąd skryptu.

  3. FF 3.5 ma skopaną obsługę javascriptu i takie są właśnie tego objawy. Na silniejszym sprzęcie „tylko” muli, na słabszym kończy się tak jak piszesz. Podobno w 3.6 mają naprawić, pożyjemy zobaczymy. Jest taki add-on, noscript, może zainstaluj i sprawdź czy wyłączanie JS pomaga.

  4. Zamiast czekać na nowego FF proponuję zainstalować Operę. Tak się dziwnie składa, że w niej i Archeowieści i Cuda świata wyglądają najlepiej. :)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s