Tu ucztowali Wikingowie?

Pozostałości wielkiego budynku a w nim fragmenty biżuterii i naczyń odkryli duńscy archeolodzy w Lejre na wyspie Zelandia.

Odkryta budowla miała 48 metrów długości i 7 metrów szerokości. Stała niedaleko wikińskiego „pałacu” odkrytego w 1986 r.

– Jesteśmy pewni, że to jakiś królewski budynek – mówi Tom Christensen. Dziwne jest to, że miejsce, w którym znaleziono jego resztki, jest całe pokryte fragmentami świetnej złotej biżuterii, szklanych i brązowych broszek, szklanych kielichów i ceramicznych naczyń. Wygląda to tak, jakby przedmioty te były rozbijane podczas jakiegoś rytuału.

W budowli znaleziono też spory stos kamieni do gotowania za pomocą prymitywnych pieców.

– To z pewnością było miejsce często odwiedzane przez elitę epoki żelaza. Może to był jakiś rodzaj hali piwnej, albo święte miejsce, w którym odbywały się jakieś ceremonie – przypuszcza Christensen.

Z pewnością budowla była solidnie wykonana. Dziury, które pozostały po palach, mają aż metr głębokości.

Lejre jest identyfikowane z pojawiającą się w dawnych sagach siedzibą wikińskich królów z dynastii Skjöldung (400-500 r. n.e.). Jego okolice są pełne dawnych kopców grobowych i charakterystycznych dla Wikingów pochówków.

Wiek odkrytej właśnie zagadkowej budowli doskonale pasuje do okresu królów z rodu Skjöldung.

Odkryta w 1986 r. drewniana hala, którą nazwano „pałacem”, miała 50 m długości i 10 m szerokości. Jako że była co najmniej dwa razy większa od innych znanych wikińskich budowli tego typu, archeolodzy uznali za prawdopodobne, że była siedzibą dawnych władców. Odkrycie kolejnej gigantycznej hali wzmacnia podejrzenia co do roli jaką Lejre odgrywało ponad 1500 lat temu.

Na podstawie The Copenhagen Post.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 22.10.2009.

Komentarzy 5 to “Tu ucztowali Wikingowie?”

 1. Sprawa ma jeszcze jeden ciekawy aspekt, mowa o nim zresztą w zalinkowanym artykule – zdaniem niektórych uczonych mogą to być pozostałości Heorot, siedziby króla Hrothgara (z rodu Skjoldungów właśnie), znanego z legendy o Beowulfie. To właśnie Hrothgara miał nękać Grendel, dopóki nie zjawił się Beowulf i nie zrobił porządku. Ot, ciekawostka :)

 2. Epoka Wikingów rozpoczyna się dopiero od VIII w n.e., zastanawiam się więc, czy tytuł w Copenhagen Post jest właściwy…

  • Słuszna uwaga. Problem tylko w tym, że w Danii (i najpewniej w całej Skandynawii) nie ma ostrego kulturowego podziału na czasy przed i po ataku na Lindisfarne (793 r.), który uważa się za początek epoki Wikingów.

   Z tego co wiem, to datowanie zabytków z Lejre wchodzi w tak ściśle definiowaną epokę wikińską. Takie hale, w stylu charakterystycznym dla epoki wikińskiej (kształt odwróconej łodzi) budowano tam co najmniej od VI w. do co najmniej końcówki IX w. Najświeższe warstwy wspomnianego „pałacu” pochodziły z 880/890 r. Na innym duńskim stanowisku odkryto pozostałości takich budowli z III-VI w. Mamy więc element charakterystyczny dla Wikingów, który pojawił się sporo czasu przed ich epoką.

   Taka ciągłość dotyczy też innych wikińskich elementów, jak np. długich łodzi, które zaczęły się pojawiać w IV w. n.e., choć potem jeszcze były udoskonalane. Do tego dochodzi ten sam język, tradycje kulturowe (np. sagi i pismo runiczne, którego początki datuje się na II-III w. n.e.).

   Jeśli więc używać pojęcia Wiking w szalenie szerokim pojęciu oznaczającym pewną kulturę, to w zasadzie można uznać użycie w tym wypadku za właściwe. Inna sprawa, że termin Wiking oznacza w zasadzie osobę podejmującą dalekie wyprawy morskie i same wyprawy, ale ze względu na jego wielką popularność jest bardzo chętnie rozszerzany na całą wczesnośredniowieczną kulturę skandynawską, czemu i ja stale ulegam.

 3. podoba mi się wyjatkow to zdanie „To z pewnością było miejsce często odwiedzane prze elitę epoki żelaza” ogólnie temat ciekawy.

  • Zdanie faktycznie bardzo zgrabne, oddalajace czytajacego od checi do porownan hali z istniejacymi w tym czasie stosunkowo niedaleko metropoliami z ktorych najwieksza byl Rzym :)
   No bo, gdzie cesareski Rzym, a gdzie epoka zelaza ;)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s