Najstarsze zatopione miasteczko (z filmem)

Pavlopetri u wybrzeży Peloponezu (Grecja) to najstarsze zatopione miasteczko na świecie. Najnowsze badania wykazały, że ludzie żyli w nim już 4800 lat temu.

O ukrytych pod wodą ruinach naukowcy wiedzieli od dawna. Uważali jednak, że miasto ma najwyżej 3600 lat, a więc pochodzi z epoki mykeńskiej. Jednak założenia te stały się nic niewarte, gdy tego lata podwodni archeolodzy wydobyli spośród zatopionych ruin ceramikę z czasów przedmykeńskich.

Odkrycie było świetnym początkiem zaplanowanych na pięć lat badań greckich i angielskich specjalistów, których celem jest m.in. ustalenie dokładnych ram czasowych istnienia miasteczka oraz tego, jak doszło do jego zatopienia.

– To stanowisko jest unikalne, gdyż mamy tutaj prawie kompletny plan miasta z głównymi ulicami, domami mieszkalnymi, dziedzińcami, wykutymi w skale grobowcami i jak się wydaje budowlami religijnymi, dokładnie widoczny na dnie morza – mówi Jon Henderson, archeolog podwodny z Uniwersytetu w Nottingham, który współkieruje projektem.

Miasto jest dla naukowców wielkim skarbem, gdyż z powodu zalania nie było zamieszkane od wielu wieków. Zostało w takim stanie, w jakim było w epoce brązu. Naukowcy liczą, że jego badania pozwolą m.in. poszerzyć wiedzę o handlu morskim w tych odległych czasach.

Pavlopetri odkrył w 1967 r. dr Nicholas Flemming z Instytutu Oceanografii na Uniwersytecie Southampton. Badał je rok później i znalazł wówczas co najmniej 15 budynków, dwa groby komorowe i co najmniej 37 grobów obłożonych kamiennymi blokami. Tegoroczne badania były pierwszymi od 41 lat. W ich trakcie zidentyfikowano konstrukcję, która może być megaronem, 150 m.kw. budynków, w tym budowlę, która może być najstarszym w Grecji pomieszczeniem opartym na filarach, a także kolejne dwa groby obłożone blokami.

Na podstawie Science Daily.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 19.10.2009.

Komentarzy 9 to “Najstarsze zatopione miasteczko (z filmem)”

 1. Ciekaw jestem na jakiej głebokości spoczywaja ruiny tego miasteczka, czy po tak długim okresie pod wodą to co odkrywają archeolodzy to tylko fundamenty zasypane rumoszem czy np są jakieś fragmenty ścian, gdy przeczytałem ten artykuł od razu w mojej wyobraźni pojawiła się wizja nurkowania nad ulicami parterowych domków,jako nurek przewodnik musze przyznać że byłaby to niezła atrakcja turystyczna tak jakby pływanie w skansenie bez „dotykania’ mozna byłoby z bliska obejrzeć zabytki wisząc na nimi 0,5 metra.. lepsze niż rafy i ogołocone wraki.

  • Ruiny leża na głębokości zaledwie kilku metrów. Budowle naziemne są niewątpliwie zburzone do fundamentów, co jest zrozumiałe, bo zatopienie musiało nastąpić nagle, skutkiem jakiegoś kataklizmu. Może tylko gdzieniegdzie zostały dolne części ścian, jeśli osłonił je gruz.
   Filmik niestety nic prawie nie pokazuje poza gadającymi głowami.

 2. Sadze, ze Morze Srodziemne kryje znacznie wiecej takich znalezisk.
  Rowniez sa szanse, ze Morze Czarne zakrywa prawie dwa razy starsze slady osadnictwa, byc moze rowneiz miasta.

 3. To prawda o Morzu czarnym, widziałem kiedyś dokument o grupie naukowców którzy posiadając rozamitą aparaturę przeszukiwali dno Morza czarnego w poszukiwaniu pozostałości po zabudowaniach, widziałem jak po natrafieniu na „coś” sonarem po wysłaniu nurka okazało się że znaleźli pozostałości po małym budynku z „cegły- glina i słoma” zupełnie gdzieś na środku basenu morza czarnego, po głebszej analizie okazało sie że był to dom mieszkalny. Słyszałem gdzieś że morze czarne jest efektem przerawnia „wału” w cieśninie przez która w chwili obecnej mozna przepłynąć z śródziemnego do czarnego. Teoria ta przeplatała się z próbą udokumentowania potopu biblijnego… tyle jest ciekawych momentów w dziejach ziemi brakłoby życia żeby wszytskie poznać:)

 4. Glina i słoma ? A cegła to pewnie szamotowa?
  I analiza wykonana po głębszym? Z tym, to może bym się zgodził :).

 5. No coz, film nie przypomina scen z powiedzmy „Indiana Jones i Zatopione Miasto” ;)
  Czy sa to praktycznie same fundamenty, czy tez wyzsze elementy zakryte naniesionym i naroslym materialem do poziomu obecnego dna morskiego? Niestety, nie rozumiem komentarza do filmu, w ktorym zapewne to objasniano :(.

 6. Jak zatopione poprostu pare tysięcy lat temu było mniej wody…….i tyle…za pare tysięcy lat będzie Polska zatopiona….proste…a zkąd wiadomo ze akurat 4800 lat temu zyli tam ludzie…jak niewiadomo co było 1000lat temu…to wszystko bzdura…

  • >>jak niewiadomo co było 1000lat temu…

   jak ktoś spał na lekcjach, to istotnie nic o niczym mu nie wiadomo

 7. To samo w ujeciu „lekko” entuzjastycznym.
  Zwroccie uwage na „zdjecie” ilustrujace artykul :))

  http://www.przyszloscwprzeszlosci.info/historia/35-przeszlo/762-odkryto-atlantyd

  „Odkryto Atlantydę?

  Zatopione miasto mogło zainspirować legendę. Miasto Pavlopetri znajduje się u wybrzeży południowej Lakonii. Archeolodzy oceniają jego wiek na 5 tys. lat – pisze brytyjski “Guardian”. Oznacza to, że w czasach Homera była to pulsująca życiem metropolia.
  – Nie mamy wątpliwości. To jest najstarsze zatopione miasto na świecie – mówi dr Jon Henderson, profesor podwodnej archeologii z University of Nottingh”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: