Dziesiątki szkieletów z kościoła w Gniewie

Szczątki blisko 80 osób znaleźli w kaplicy św. Anny w kościele św. Mikołaja w Gniewie archeolodzy, którzy szukają tam krypty Radziwiłłów.

Gniew

Panorama Gniewa. Z lewej kościół św. Mikołaja. Z prawej zamek krzyżacki. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Michał Chudyka

– To co znaleźliśmy kompletnie nas zaskoczyło – mówi kierująca badaniami dr Małgorzata Grupa z Zakładu Średniowiecza i Nowożytności Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Spodziewaliśmy się znaleźć w krypcie 4-5 trumien, a najpierw ukazało się nam sześć dobrze zachowanych trumien, a w miarę, jak postępowały prace pod nimi jeszcze trzy warstwy pochówków z lat 1700-1850. To łącznie co najmniej 73 ciała.

Wśród odnalezionych szczątków około 30-40 proc. należy do dzieci, głównie w wieku od urodzenia do ukończenia 1 roku życia. Jest dużo kobiet w wieku 20-30 lat, które najprawdopodobniej zmarły w wyniku komplikacji poporodowych. Zmarli byli przedstawicielami miejscowej szlachty.

– To może nie jest medialne odkrycie, bo to jeszcze nie krypta Radziwiłłów, ale pod względem naukowym bardzo cenne – mówi Tomasz Kozłowski, adiunkt w Zakładzie Antropologii Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska UMK w Toruniu. Wielką gratką dla naukowców jest m.in. odkrycie szczątków osoby chorej na syfilis.

Zimą archeolodzy otworzą kolejną kryptę. Być może to w niej będą spoczywały poszukiwane szczątki wojewody pomorskiego Achacego Cemmy (Czemy) i jego żony Anny Radziwiłłówny. Wiadomo, że złożono je w kaplicy św. Anny, która w XVI i XVII w. była kaplicą rodową skoligaconych z Radziwiłłami Cemmów. Dwa lata temu w kaplicy odkryto freski, które ufundował Albrecht Radziwiłł.

Więcej o najnowszym odkryciu w kaplicy w serwisie Nasze Miasto. O badaniach napisało też krótko Radio Gdańsk.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 18.10.2009.

Komentarzy 7 to “Dziesiątki szkieletów z kościoła w Gniewie”

  1. Śmiesznie to brzmi… Radio Gdańsk NAPISAŁO :) Interesujące odkrycie, pokazuje ile jeszcze różnych zagadek kryje się pod ziemią i to tu pod nosem, nie trzeba podróżować do Egiptów i innych by coś fajnego odkryć:D Interesuję się archeologią od niedawna więc się jeszcze nie znam, ale jak można zbadać że szczątki kostne tego człowieka mówią że był chory na syfilis??

    • Syfilis mocno deformuje kości.

      • Przyłączę się do pytania, jeśli syfilis deformuje mocno kości, to można ustalić która kość była udową a która piszczelwą (znaczy rozróżnić je?) ?? Czy zmiany te idą w innym kierunku, o którym nie wiem a chciałbym:) Pozdrawiam.

  2. Na czym właściwie polega ta gratka?
    Nekrofile :)

  3. to prawda, że kiła powoduje deformacje kości, które można stwierdzić np. w czasie prac archeologicznych; nieleczona kiła, trwająca wiele lat, powoduje zmiany również w innych narządach, min. w mózgu i mogą się one objawiać już za życia chorego, np. megalomanią – popatrzmy na naszych celebrytów, polityków i wyciągnijmy wnioski…:)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s