Archeolodzy badają grodzisko w Tumie pod Łęczycą

Łódzcy archeolodzy zakończyli pierwszy etap badań na terenie wczesnopiastowskiego grodziska w Tumie pod Łęczycą. – W przebadanych partiach wałów udało się nam odkryć drewniano-ziemne konstrukcje. Jest to drewno pochodzące sprzed około tysiąca lat – powiedziała PAP Grażyna Przanowska z Muzeum Archeologicznego i Etnologicznego w Łodzi.

Tum_kolegiata_2-2

XII-wieczna Archikolegiata w Tumie. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Albertus teolog

Podczas wykopalisk archeolodzy natrafili też na wiele zabytków z okresu świetności Tumu. Są wśród nich m.in. groty strzał, zdobione srebrem żelazne ostrogi, bogate aplikacje odzieży, elementy strojów, noże, pierścienie wykonane ze szkła oraz srebra i złota, a także narzędzia kowalskie.

Według badaczy pierwsze grodzisko w Tumie powstało w czasach Mieszka I, czyli z końcem X wieku. Największy rozkwit grodu nastąpił w drugiej połowie XI wieku, a zwłaszcza w XII wieku.

Po zakończeniu prac archeologicznych, grodzisko ma zostać zrekonstruowane. Razem z leżąca w pobliżu Archikolegiatą romańską z połowy XII w. wejdzie w skład parku archeologicznego.

Więcej w Nauce w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 16.10.2009.

Komentarzy 12 to “Archeolodzy badają grodzisko w Tumie pod Łęczycą”

 1. W latach siedemdziesiątych, gdy byłem tam z wycieczką szkolną 1 punktem zwiedzania, były ruiny zamku w Łęczycy (wtedy muzem), potem na piechotę do Tumu (ze 2km)- obejrzeć kolegiatę, a na końcu polną dróżką (jakieś 500m) do wałów ziemnych dawnego grodziska i spacer po majdanie. Wtedy zrobiło to na mnie wielkie wrażenie- takie dosłowne dotknięcie historii. Nasz nauczyciel historii wyprzedzał o kilkadziesiąt lat programy MEN. Mój kolega przeżył to jeszcze bardziej i „uzależnił” się- skończył historię na UJ. Potem, tylko 1 rok szkolny pracował w liceum- i zrezygnował. Nic innego nie „chwycił” bo nie miał „pleców”. Od tamtej pory robi w marketingu: kasy ma jak ladu, ale to jedyny zysk. Rozpad małżeństwa, co jakiś czas zmiana firmy (bo pracował już w wielu krajach), stale na obczyźnie :(
  Piszę o tym, żeby pokazać, jak w Polsce marnuje się talenty i ich pasje. Zulu Gula kiedyś powtarzał: „Polska to dziwna kraj”
  Chyba nic się na lepsze nie zmieniło.

  • Ze mną było podobnie. W latach 60-tych w podarunku imieninowym „Bogowie, groby, uczeni”- fascynacja archeologią. Potem studia na UMCS;- bo nie wykładano archeologi na UMCS. A teraz z dużą satysfakcją, czytanie Waszego i mojego portalu i wspaniałych książek Prof. Kokowskiego. Serdecznie pozdrawiam i życzę więcej optymizmu.

  • Przesada z tym kolega.
   Nie zlapal ani bakcyla historycznego, ani pedagogicznego.
   Wiele osob skonczylo kierunki niezwiazane z wykonywanym zawodem.
   Jakby kolega byl naprawde dobry i „zarazony bakcylem’, to by potrafil chociazby po kilku latach pracy w marketingu, wykorzystac zarobione fundusze w dzialalnosci zwiazanej z wyksztalceniem.
   Zwlaszcza, ze startowal zawodowo chyba we wczesnych latach 90-ych, gdy wiele bylo mozliwe dla zaradnych osob z nawet niewielkim zapleczem finansowym.

   • Nie przesadzałem. Skończył z jedną z najlepszych lokat na roku, otworzył doktorat- po czym po 3 miesiącach mu zakomunikowano, że to była pomyłka i pozb awiono go tego „przywileju” na korzyść jakiegoś kolegi.
    W szkole przepracował rok, bo młodzież była nie do zniesienia. Opowiadał to co teraz znamy z TV: obelgi i chamskie prowokacje uczniów. Zmienił zawód.

  • W latach siedemdziesiątych, gdy byłem tam z wycieczką szkolną 1 punktem zwiedzania, były ruiny zamku w Łęczycy (wtedy muzem), potem na piechotę do Tumu (ze 2km)- obejrzeć kolegiatę, a na końcu polną dróżką (jakieś 500m) do wałów ziemnych dawnego grodziska i spacer po majdanie. Wtedy zrobiło to na mnie wielkie wrażenie- takie dosłowne dotknięcie historii. Nasz nauczyciel historii wyprzedzał o kilkadziesiąt lat programy MEN. Mój kolega przeżył to jeszcze bardziej i “uzależnił”
   Ta planowana rekonstrukcja to przywrócenie stanu z przed badań,czy wybudowanie nowego starego grodu?W tym drugim przypadku mam wątpliwości czy ktos jeszcze będzie miał okazję się „uzależnic”.Pozdrawiam

   • Dobre pytanie.
    Wygląda na to, że ma być rekonstruowany gród. Może po badaniach nieco zmieniono koncepcję, ale miała być palisada na wałach (ponoć na betonowych słupach fundamentowych), miała być brama i chyba coś w środku. Poza grodziskiem, w bezpośredniej bliskości miał być skansen (etnograficzny), jakiś pawilon wystawienniczy i parking.
    Projektu nie widziałem, piszę na podstawie „plotek”, które krążą po Łodzi.
    Obecne badania mają więc w pewnym sensie charakter „przedinwestycyjny”.
    Warto podkreślić wagę tych badań.
    1. Grodzisko w Tumie to oczywiście centrum wczesnośredniowiecznej Łęczycy, a więc centralnego ośrodka Polski Centralnej. W XI – XII wieku „stolicy” domniemanej przez historyków prowincji państwa Piastów. Na pewno siedziby księżnej Salomei, miejsce licznych zjazdów książęcych i synodów. Stolicy księstwa Konrada Mazowieckiego etc. Krótko mówiąc – miejsce b. ważne.
    2. Na grodzisku w latach 50. XX. wieku prowadzono badania archeologiczne pod kierownictwem K. Jażdżewskiego, później A. Nadolskiego, włączone do programu badań millenijnych. Wyniki badań były b. kontrowersyjne. Od samego początku towarzyszyły im polemiki. Głównymi obszarami kontrowersji były:
    – chronologia początków założenia, określana na VI w. (niekiedy nawet wcześniej). Było to przedmiotem krytyki licznych archeologów, w tym M. Parczewskiego i Z. Kurnatowskiej. Na tak wczesną chronologię brak jest dowodów. Wygląda na to, że zespół pod kier. R. Grygla prowadzący obecne badania także nie zauważa materiałów z tak wczesnego okresu.
    – rozwarstwienie chronologiczne i stratygrafia. Ekipa A. Nadolskiego wyróżniła 3 fazy funkcjonowania umocnień grodowych. Analiza zachowanej (i w znacznym stopniu opublikowanej) dokumentacji sugeruje znacznie bardziej złożoną historię obiektu. Mogąc oglądać profile z obecnych badań skłaniałbym się ku takiej złożonej interpretacji dziejów grodu.
    – Funkcjonowanie grodu w okresie tzw. I monarchii Piastów. Ekipa A. Nadolskiego sugerowała początkowo przerwę osadniczą trwającą niemal 2 stulecia. Po krytyce zrewidowano te założenia uznając istnienie grodu z X w. Zdaniem Z. Kurnatowskiej gród nie tylko wówczas istniał, ale też został wtedy założony. Wygląda na to, że teza ta znajdzie potwierdzenie w prowadzonych właśnie badaniach.
    – Kres funkcjonowania grodu wyznaczono bodajże w XIII wieku. Po krytyce ze strony historyków (m.in. S. Zajączkowskiego) i dokładniejszej analizie materiałów, uznano, że gród trwał dłużej, aż do wzniesienia na terenie miasta lokacyjnego murowanego zamku, w czasach Kazimierza Wielkiego.
    Kolejne kontrowersje dotyczyły m.in. składu etnicznego załogi grodowej. Sugerowano znaczny udział komponentu skandynawsko – ruskiego. Zobaczymy, co objawi się w tej materii po nowych badaniach.
    3. Rozmach prac w Tumie jest imponujący. To co mogłem widzieć na miejscu powala: konstrukcje drewniane zachowane b. przyzwoicie (materiał do badań dendro), dwie fazy kamiennych oblicówek wałów. Cuda na kiju. Wypada życzyć ekipie ostrożnego formułowania wniosków i wyważonych sądów, by uniknąć kontrowersji jakich doświadczyły wyniki badań poprzedników. Sukcesu życzyć nie muszę, bo mają go już w kieszeni.

 2. a ja byłam, widziałam, znam i nic wam nie powiem

 3. Czytam i nie mogę uwierzyć, takiej ignorancji, właściwie fałszerstwa. Myślę,że każdy obywatel Tumu wie więcej kto założył pierwszą stolicę w Tumie.Wiadomo jest,że około osiemsetnego roku przybył do Tumu(Góra- po starogermansku)normański władca Teodoryk (Szczodry) Audan (Awdaniec).

 4. Właściwie skąd macie tych Piastów, przeciez wiadomo,że nigdy ich nie było,a Mieszko I to zwyczajny normański Dagobert, mający za przodków Karola Młota a właściwie jego córy Audan, Dagoberta I zamordowanego w 639 r. króla Austarazji,Chlodwiga,Teodoryka Childeberta,Guilhelma itp.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: