To nieznany rysunek da Vinciego?

Grafika, którą w 1998 r. sprzedano za marne 19 tys. dolarów, może być dziełem Leonarda da Vinciego wartym nawet sto milionów funtów szterlingów.

Nuptial_Portrait_of_a_Young_Woman

Portret kobiety o wymiarach ok. 33 cm na 24 cm sprzedano w domu aukcyjnym Christie’s jako dzieło nieznanego niemieckiego malarza z początku XIX w. W 2007 r. za podobną kwotę portret kupił Peter Silverman i nabrał podejrzeń, że może to być dużo starsze dzieło. Zaczął więc konsultować się z ekspertami.

Wszystko wskazuje na to, że się nie mylił. Strój kobiety, fryzura i sposób jej ukazania z profilu wskazują na XV-wieczny. Mediolan. Zauważył to już zresztą dom aukcyjny nazywając dzieło portretem kobiety z profilu w renesansowej sukni. Jednak dom aukcyjny myślał, że to dzieło z XIX w. wzorowane na dawnych włoskich portretach. Tymczasem na renesansowe pochodzenie dzieła wskazało też datowanie radiowęglowe, które dało wynik między 1440 a 1650 r.

Specjaliści spróbowali też określić, kto może być autorem grafiki. I tu doszło do największej sensacji. Wiele wskazuje bowiem, że wykonał ją sam da Vinci.

Sugeruje to nie tylko przypuszczalny wiek obrazu, który pasuje do okresu aktywności artysty, czy też to, że da Vinci wiele lat spędził w Mediolanie. Analizy wykazały, że artysta, który wykonał rysunek i szrafowanie tajemniczego portretu, był leworęczny, tak jak da Vinci. Prześwietlenie obrazu w podczerwieni ukazało zaś ogromne podobieństwa w jego wykonaniu do portretu kobiety autorstwa da Vinciego, który jest przechowywany w Windsorze.

Jednak chyba najbardziej sensacyjnym dowodem może okazać się odkryty na portrecie odcisk palca. Ma on bardzo wiele cech wspólnych z odciskiem na innym dziele mistrza.

Portret wykonano przy użyciu kredy, piórka i tuszu na welinie, czyli bardzo cienkim pergaminie, który rozciągnięto na dębowej ramie. Możliwe, że początkowo był częścią manuskryptu.

Zdaniem Martina Kempa z Oxfordu, wybitnego znawcy twórczości da Vinciego, dzieło przedstawia prawdopodobnie nastoletnią Biancę Sforzę, córkę Ludovica Sforzy, wieloletniego patrona artysty. Jeśli profesor ma rację to rysunek powstał w ostatnich latach XV w.

Na podstawie Antiques Trade Gazette.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.10.2009.

Komentarzy 10 to “To nieznany rysunek da Vinciego?”

 1. Gdzie niegdzie mozna znalesc juz notki, ze wstepnie wyceniono obraz na milion dolarow :)

 2. Wstępnie to wyceniono na 150 milionów dolarów, czyli wspomniane na początku 100 milionów funtów. Poza tym nie jest to obraz tylko grafika.
  „Attempts to display La Bella in a museum are said to have faltered because of financial concerns linked to insurance – as a Leonardo, the portrait has been valued by London dealer Simon Dickinson at £100m.”

 3. Ide przeszukac strych, wystarczy mi Kossak ;)

 4. Na stronie głównej Gazeta.pl mają już pewność, że to Da Vinci
  „Kupił obraz za 19 tys. Okazało się, że to da Vinci wart miliony”
  na szczęście ktoś na Deser.pl się zmitygował i w pierwszym zdaniu napisał „Jeśli potwierdzenia się potwierdzą…” – domyślam się, że miały być „przypuszczenia”. Ale URL wskazuje, że w pierwszej chwili od razu przypisali autorstwo Da Vinciemu
  http://deser.pl/deser/1,83453,7142544,Dzieki_odciskom_palcow_odkryli__ze_obraz_namalowal.html
  ot, takie „dziennikarstwo jednej minuty” :)

 5. Przyznacie jednak, że dziełko wygląda dość charakterystycznie? Gdybym nie wiedział, że to nie Leonardo ( jezeli to Jego…) to byłbym zdziwiony, że to nie On :). Troszkę statyczny ale jakoś wyczuwa się rękę mistrza. Nie wiem, mogę się mylić ale… a może ktoś podrabiał Leonarda…hmmm, skoro jednak jest odcisk palca. W każdym razie miło, że wciąz „wychodzą” takie rzeczy.

 6. Ale koleś ma farta, zrobił interes życia.

 7. @Joachim
  A to trudno dzisiaj zrobić odcisk palca? :-)
  Bo wieku potu i brudu z linii papilarnych chyba nie określano.

  Gdyby to był odcisk w starej, olejnej farbie no to byłoby coś.
  No a jeszcze te „cechy wspólne z odciskiem palca mistrza”.
  Trzeba poczekać na wyniki pracy speców.
  A gdyby okazało się, że to nie obraz da Vinci, to malunek i tak ma niezłą reklamę i jego cena i tak będzie wysoka.

 8. Niezłych mają specjalistów w tej Galerii, pewnie sobie teraz plują w brodę za takie znastwo.

 9. Dla wszystkich rysowników, początkujących i wprawionych, zapraszamy na kurs rysunku:
  http://szkołarysunku.pl/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: