Zlokalizowano krzyżacki zamek (plus info o Twitterze i Blipie)

Miejsce, w którym w średniowieczu stał krzyżacki zamek, zlokalizował w Stradunach (warmińsko-mazurskie) doktorant historii z Olsztyna Robert Klimek.

– W średniowieczu, w XV i XVI w. Straduny pełniły taką rolę w regionie jak dziś Ełk czy Giżycko. Rezydowały tam miejscowe władze – powiedział prof. Grzegorz Białuński z Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie. Podkreślił, że do tej pory historycy nie wiedzieli, gdzie stał ów zamek, a odkrycie Klimka ocenił jako „znaczące i ważne”.

Współcześnie po zamku nie ma w zasadzie śladu. Klimek przyznał, że zlokalizował go dzięki szkicom porucznika Johanna Guise, który w latach 1826-1828 dokonał inwentaryzacji średniowiecznych założeń obronnych na obszarze ziem pruskich.

– Bardzo czytelny pozostał układ fos, w których wciąż stoi płytka woda. Ich szerokość waha się od 3 do 5 metrów – powiedział Klimek. Znalazł też znaczne ilości fragmentów cegieł.

Więcej w depeszy PAP opublikowanej przez Onet.

Archeowieści na Twitterze

Od wczorajszego wieczora użytkownicy Twittera mogą dowiadywać się o najnowszych wpisach na Archeowieściach i Cudach Świata z mojego kanału w tym serwisie http://twitter.com/archeowiesci. Uruchomiłem go skuszony nowym narzędziem WordPressa, które pozwala mi publikować wpisy na Twitterze bezpośrednio z panelu edycyjnego Archeowieści na WordPressie bez zaglądania na Twittera.

PS
Jeśli chcecie Archeowieści na Blipie, dajcie znać w komentarzach. Gdy będzie dość chętnych, to się tam pojawią.

PS 2
Blip dodany http://archeowiesci.blip.pl/

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 10.10.2009.

Komentarze 33 to “Zlokalizowano krzyżacki zamek (plus info o Twitterze i Blipie)”

 1. To może pojawicie się też na Blipie?

  • Po pierwsze, powinno być „pojawisz”, gdyż jestem jedną osobą, a nie roszczę sobie pretensji do pluralis maiestatis. ;)

   Po drugie, rozważę, aczkolwiek z Blipem roboty więcej, gdyż musiałbym tam specjalnie wchodzić, by dodawać. Umówmy się tak. Jeśli oprócz Ciebie w komentarzach wpisze się z pięć osób chętnych na obserwowanie w Blipie, to założę tam konto.

 2. Nie, nie musiałbyś osobno wchodzić. Serwis rss2blip.pl pozwala na dodanie do Twojego konta na Blipie kanału RSS. Troszkę więcej roboty niż z Twitterem, ale za to trafisz do większej ilości polskojęzycznych użytkowników :)

 3. Dołącz do Blipa :) Spokojnie możesz publikować treści w obu serwisach równocześnie :)

 4. Czekamy na Ciebie na Blipie :)

 5. Blip to dobre rozwiązanie. Większa liczba polskojęzycznych odbiorców, niż na Twitterze. Chodź na blipa :)

 6. Też chciałbym zobaczyć Twój profil na blipie, bo mógłbym szybciej dowiadywać się o twoich nowych wpisach :)

 7. Czekam na Ciebie na blipie!

 8. Czekamy na Ciebie na Blipie :)

 9. O kurcze, kryterium spełnione w 14 minut od jego opublikowania. Jak tylko pozbieram szczękę z podłogi, to się pobawię Blipem

 10. Czekamy na Ciebie na Blipie :)

 11. i zdaje sie do WordPressa tez jest wtyczka umozliwiajaca automatycznie wysylanie na blipa newsow, nie ma potrzeby korzystac z rss2blip

 12. Poznałeś właśnie siłę Blipa :)

 13. Blip wzywa! :)

 14. wpadaj na blipa ;)

 15. Hehehe czekamy wszyscy na Ciebie

 16. Kanał na Blipie dodany (ale jak zauważyłem Blipowcy już wiedzą ;) ). Dzięki za odzew :)

 17. Nie blipowcy, a blipowicze ;)

 18. A co do meritum: to teraz już archeologom nie chce się w teren jeździć i historyk musi ich wyręczać?
  W każdym razie interesujące. Czy poza widocznymi w terenie fosami, są jakieś argumenty potwierdzające prawidłowość lokalizacji?
  Dobrze byłoby otworzyć tam sondaż, lub choćby porobić jakieś wiercenia.

 19. Właśnie tak się zastanawiam, że pozostały resztki fos o szerokości do 5 m a nie pozostały jakieś widoczne szczątki zabudowań.

 20. Masz rację ale mnie zastanawia, że resztki zabudowy nie pozostały ale fosa tak, która powinna była dawno zapełznąć.

  • ” fosa tak, która powinna była dawno zapełznąć
   chyba niekoniecznie, czytałem kiedyś o badaniach pozostałości dworu obronnego, który popadł w ruinę bodajże w XV albo XVI w. – część zabudowań (a może całość, nie pamiętam) była murowana, ale okoliczna ludność wybrała cegły do ostatniej, natomiast zagłębiebnie po fosie na zdjęciach widoczne było bardzo wyraźnie (zwłaszcza że wypełnione było wodą po roztopach)

 21. co to takiego ten Blip? ;-)

  • Jeden z mikroblogów, polski Twitter inaczej powiedziawszy. Ja daje krótki tekst i dostają go na swoje strony w Blipie wszyscy, którzy się zapisali do mojego kanału. Działa to trochę jak RSS.

 22. A moim skromnym zdaniem, Twitter rozwija się bardzo prężnie, jest ciekawszy, daje więcej możliwości komunikacyjnych. Do tego jest mnóstwo programinków do obsługi Twittera. Blip mnie nie skusił do jakiejś większej aktywności, mimo że mam tam profil od ponad roku.

  BARDZO się cieszę, że Archeowieści są już na Twitterze. Od dawna tego oczekiwałam, szczególnie że jest tam sporo profili historycznych (głównie jednak obcojęzycznych).
  Pozdrawiam serdecznie :)

 23. Pewnie nie odkryję tu Ameryki, ale warto przypomnieć, że pan Robert Klimek jest znanym „kolekcjonerem” i odkrywcą wielu takich stanowisk, jest też twórcą świetnej strony „Grodziska i szlaki Prusów” http://grodziska.strefa.pl/ oraz autorem większości zamieszczonych tam zdjęć.
  Odkrycie zatem jak najbardziej zasłużone.

 24. Witaj na Blipie, dodałem sobie do obserwowanych :)

 25. A ja śledzę na RSS i mi wystarcza.

  Ale cieszę się że ten świetny blog archeologiczny rozrasta się na nowe media

 26. […] 10 października na czytanym przeze mnie blogu Archeowieści pojawił się dwutematyczny wpis: o zlokalizowaniu krzyżackiego zamku oraz o założeniu twitterowego konta dla serwisu. […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s