Płaskorzeźbę sprzed 5000 lat odkopano w Peru

Gdy spytać ludzi o prekolumbijskich mieszkańców Peru wszyscy wspominają o Inkach. Wiedza o tym, że rozwinięte ludy żyły tam na długo przed Inkami wciąż jest bardzo słaba. Tymczasem archeolodzy co chwilę natykają się na ich zabytki.

Tym razem naukowcy pracujący w kompleksie archeologicznym Vichama (120 km na północ do Limy) odkryli płaskorzeźbę dłoni trzymającej przedmiot przypominający nóż, która ma ich zdaniem około 5000 lat. Jest więc jedną z najstarszych płaskorzeźb odkrytych w tym rejonie i powstała ponad 4000 lat przed pojawieniem się Inków.

Odsłonięty fragment dłoni ma 23 na 20 cm, a podłużny przedmiot około 35 cm długości. Zdaniem archeologów płaskorzeźba jest częścią większego przedstawienia, które mogło przedstawiać np. rytualny mord.

Kompleks archeologiczny Vichama ma ponad 136 hektarów powierzchni. Składa się z licznych monumentalnych budynków ulokowanych na 12 wzgórzach oraz kilku cmentarzysk.

Na podstawie rpp.com.pe. Dali zdjęcie.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 9.10.2009.

Komentarze 4 to “Płaskorzeźbę sprzed 5000 lat odkopano w Peru”

  1. Jak Ty takie perelki archeologiczne znajdujesz? Nie wierze, ze monitorujesz jakas malo znana peruwianska stronke? :) Jestes kustoszem wiesci archeologicznych, hehe!

  2. Rytualny mord, ciekawe, zawsze interesowało mnie dlaczego właśnie w Ameryce południowej i środkowej rozwinęło się składanie ofiar z ludzi, i taki kult śmierci – cierpienia, na taką skale nie ma tego ani w Afryce, Azji czy europie..

  3. przecież ofiary z ludzi składano również w Europie i Azji
    i wszędzie było to równie makabryczne

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s