Odkryto Stonehenge numer 2, czyli Bluestonehenge

Pozostałości kamiennego kręgu leżącego ok. 1,6 km od słynnego Stonehenge odkryli w sierpniu angielscy archeolodzy, którymi kierowali Mike Parker Pearson z Uniwersytetu w Sheffield i Joshua Pollard z Uniwersytetu w Bristolu.

Najsłynniejszy krąg świata, to jedynie fragment wielkiego kompleksu. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0. Autor: Frédéric Vincent

Nieznany dotąd krąg znajdował się w miejscu, w którym prowadząca ze Stonehenge Aleja (Avenue) dociera do rzeki Avon. Archeolodzy uważają, że krąg powstał być może nawet około 5000 lat temu, ale na dokładne datowanie trzeba jeszcze poczekać.

Naukowcy odkryli tam 25 jam tworzących krąg o średnicy 10 metrów. W środku jam znaleźli kawałki kamienia zwanego w Anglii bluestone. To sprowadzony z Walii doleryt o charakterystycznym błękitnawym odcieniu. Takie głazy są też w Stonehenge. Z powodu zastosowanych kamieni nowy krąg jest już nazywany Bluestonehenge.

Z dotychczasowych badań wynika, że krąg głazów nie był pozycjonowany w oparciu o letnie bądź zimowe przesilenie oraz nie miał specjalnego wejścia jak Stonehenge. Otaczała go konstrukcja zwana henge (wał z rowem), którą wstępnie datowano na około 4400 lat. We wnętrzu kręgu nie znaleziono żadnej ceramiki ani kości.

Naukowcy ustalili też, że krąg został rozebrany dawno temu. Być może jego kamienie około 4500 lat temu przeniesiono do Stonehenge. Pozostałe po głazach jamy zasypano węglem drzewnym, co sugeruje, że w miejscu tym palono duże ilości drewna. Dlatego archeolodzy podejrzewają, że może to być miejsce, w którym kremowano zmarłych. Ich popioły mogły być potem chowane w Stonehenge, gdzie naukowcy już dawno temu zidentyfikowali spalone szczątki ponad 200 osób, które zmarły między 5000 a 4300 lat temu.

Odkrycie to znacząco wzbogaca naszą wiedzę o wielkim kompleksie pogrzebowym sprzed tysięcy lat, którego Stonehenge jest jedynie częścią. Na kompleks ten składają się jeszcze dwa inne kręgi – Woodhenge i Durrington Walls, a także około 750 kopców grobowych oraz spora liczba drobniejszych pochówków. Dwa lata temu w Durrington Walls zespół Parkera Pearsona odkrył zabytki, które wskazują na to, że odbywały się w tym miejscu wielkie okresowe uczty.

Na podstawie National Geographic. Dali galerię

Pewno niektórzy z Was zauważyli, że podawane przez naukowców daty trochę się kłócą. Niestety NG ich w tej sprawie nie przycisnął. Trzeba jednak pamiętać, że precyzyjne daty zabytku w dwa miesiące od odkrycia to wielka rzadkość.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 8.10.2009.

Komentarze 3 to “Odkryto Stonehenge numer 2, czyli Bluestonehenge”

  1. Problemy z datowaniem nie sa niczym nowym. Jest to jednak sprawa niewygodna i czesto przemilczana przez tzw. prawdziwych naukowcow. No coz, co nie zgadza sie z powszechnie obowiazujaca doktryna, nie istnieje.
    Nie tak dawno datowano skamienialego mamuta. Wiek kosci i skory roznil sie o ok. 1400!!! lat. Ale co tam, C 14 i koniec i kropka. A jak ktos ma watpliwosci, ten jest zwyklym profanem i jako taki niech sie nie odzywa.
    Pozdrawiam.

    • A czytałeś wszystkie wątpliwości na tym blogu jakie są wyrażane przez jak to określasz prawdziwych naukowców? Nie ma metod doskonałych, zawodny jest czynnik ludzi a ty oczekujesz doskonałości. Zabawne.

  2. […] świata, który stoi na równinie Salisbury w Anglii. Latem ubiegłego roku archeolodzy odkryli pozostałości kamiennego kręgu, który znajdował się ok 1,6 km od Stonehenge. Teraz w efekcie badań geofizycznych badacze zidentyfikowali lokalizację kolejnego kręgu […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s