Kolejne odkrycia Polaków na Krymie

Mury obronne antycznego miasta, ziemianka z czasów panowania Chazarów i fundamenty wczesnochrześcijańskiej bazyliki z VI wieku – to najważniejsze znaleziska Polskiej Misji Archeologicznej „Tyritake” z Muzeum Narodowego w Warszawie, która od dwóch lat pracuje na półwyspie Kerczeńskim na Ukrainie.

Tyritake to starożytne greckie miasto założone przez kolonistów z Jonii w połowie VI wieku p.n.e. Leży na wschodnim krańcu Krymu niedaleko Pantikapajon (dziś Kercz), stolicy Królestwa Bosporańskiego. Miasto znacznie podupadło, gdy w IV w. n.e. złupili je Hunowie, ale ludzie żyli tam jeszcze w średniowieczu.

Odsłonięty mur obronny pochodzi z VI-V w. p.n.e. Podczas jego badania archeolodzy natrafili też na dobrze zachowane pozostałości kamiennego domostwa starszego niż mur.

Kolejnym ciekawym znaleziskiem z tegorocznych prac polskiej misji jest ziemianka z czasów Chazarów – ludu koczowniczego pochodzenia tureckiego, który od VI do X wieku tworzył imperium na terenach pomiędzy Morzem Kaspijskim a Morzem Czarnym.

Polskie odkrycia zwiększą atrakcyjność turystyczną Tyritake. Ukraińcy chcą bowiem częściowo zrekonstruować mur oraz odsłoniętą w poprzednim sezonie bazylikę wczesnochrześcijańską.

Więcej w depeszy PAP opublikowanej przez Dziennik.pl.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 6.10.2009.

Komentarze 2 to “Kolejne odkrycia Polaków na Krymie”

  1. czy ktoś orientuje się jaka była tam sytuacja polityczno-etniczno-administracyjna w czasie kiedy to wszystko „łupili Hunowie” i potem. Jednym słowem, kto tam rządził, kto tam mieszkał i czy te miasta wówczas funkcjonowały jeszcze jako miasta? Jak właściwie skończyło się Królestwo Bosporańskie? To prawda, że najpierw podbili je Goci, zanim sami padli ofiarą Hunów? I jak tam było w chwili upadku – czy w królestwie rozpowszechniło się już chrześcijaństwo? W końcu koniec panowania ostatniego władcy bosporańskiego to już 341 r., a więc rok w którym na terenie Imperium cesarz Konstans zabronił składania pogańskich ofiar pod karą śmierci. Wreszcie, czy te miasta istniały dalej po podboju Gotów, tylko zmienił się władca?

    Parę stuleci później Chersonez był już ewidentnie prowincją Imperium Wschodniorzymskiego, cesarze zsyłali tam co niektórych, czasem po niewielkiej operacji plastycznej ;-) I znowu pojawia się pytanie – jak wyglądało to „przejęcie”. Czy Bizantyjczycy przejęli opustoszałe ruiny i okolice zamieszkałe przez „barbarzynców”, czy jednak te miasta jakoś funkcjonowały, a jeśli funkcjonowały, to jako co? Znowu jako niezależne „polis” (tak jak u swoich początków) i kto tworzył ludność tych miast?

    w sumie niewiele można znaleźć literatury na temat tego okresu w dziejach Krymu, to prawdziwe „wieki ciemne”

  2. @eptesicus napisał:
    „W końcu koniec”

    dobre – jak widać już późno ;-)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: