Odkryli piwnicę Drakuli?

W mieście Pecz w południowych Węgrzech archeolodzy odkryli średniowieczną piwnicę. Zdaniem niektórych jej właścicielem był słynny Wład III zwany Palownikiem ze względu na ulubioną metodę zabijania wrogów, albo też Drakulą (Diabłem).

Impaled

Wład Palownik posilający się podczas egzekucji. Drzeworyt niemiecki prawdopodobnie z XV w. Jego twórca nie miał pojęcia, jak się wbija na pal

Tamás Fedeles, wykładowca historii średniowiecznej na miejscowym uniwersytecie, uważa, że słynny hospodar wołoski mieszkał w dwupiętrowym domu blisko rynku w Peczu. Był jego właścicielem w końcu lat 60. XV w. Potwierdza to zdaniem Fedelesa dokument z 1489 r. zwący budynek „domem Drakuli”.

W oparciu o opis budynku Fedeles i archeolog Olivér Gábor uważają, że odkryta dość imponująca piwnica należała do tego domu.

Choć piwnica Drakuli mogłaby znacznie zwiększyć turystyczny ruch w mieście, to władze są dość ostrożne. Nie wszyscy specjaliści bowiem są przekonani, że to rzeczywiście piwnica domu, który niegdyś należał do Włada III.

Na podstawie Digital Journal.

Wład III był hospodarem wołoskim w latach 1448, 1456-1462 i w 1476 r. Zasłynął z wielkiego okrucieństwa. Głównymi jego ofiarami byli wołoscy możnowładcy oraz niemieccy osadnicy w sąsiedniej Transylwanii, z którymi toczył spór handlowy. Wedle dostępnych nam relacji skończył się on najazdem na Transylwanię i wbiciem na pale być może nawet dziesiątków tysięcy ludzi. To samo miało też spotkać pojmanych Turków, gdyż kolejnym wrogiem hospodara było Imperium Osmańskie. W końcu zginął w 1476 r. w walce z jego wojskami.

Różne pamflety opisujące prawdziwe i zmyślone wyczyny Włada pojawiły się w Europie jeszcze w XV w. i krążyły przez wiele wieków. W oparciu o nie Anglik Bram Stoker stworzył w XIX w. opowieść o władcy-wampirze z Transylwanii (którą Wład III nigdy nie władał). Tak to mało istotny władca mało istotnego kraju stał się jednym z najbardziej znanych monarchów w dziejach świata.

Przydomek Drakula pochodzi od pierwotnego przydomku ojca Włada III, Włada II Smoka (czyli „Draco”). Na „Dracul”, co znaczy Diabeł, miał go przekształcić lud.

Polecam artykuł „Drakula: między mitem a rzeczywistością” (w jęz. ang.), z którego skorzystałem.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 5.10.2009.

Komentarzy 6 to “Odkryli piwnicę Drakuli?”

 1. A ten diaboł to nie mieszkał gdzieś koło Sighisoary ?

 2. W Sighisoarze jest dom, w którym miał się urodzić.

 3. O linku. Jak ktoś pisze „the small principality of Wallachia” to nie chce mi się dalej czytać.

  „Wład” (ojciec) „spędził młodość na dworze króla węgierskiego Zygmunta Luksemburskiego. W początkach 1431 roku został wprowadzony do Związku Smoczego, co miało zapewnić jego wierność Zygmuntowi, a co przyniosło mu przydomek „Draco” czyli „Smok”,”

  „Wład Palownik urodził się w Sighişoarze w Siedmiogrodzie jako drugi syn hospodara wołoskiego Włada Diabła. Ojciec był członkiem powołanego przez Zygmunta Luksemburskiego do obrony chrześcijaństwa przed rosnącym w potęgę Imperium Osmańskim Zakonu Smoka, czemu zawdzięczał swój przydomek („Draco” – „Smok”, przekształcone w „Dracul” – „Diabeł”) – stąd pochodzi przydomek Włada Palownika „Drăculea” („Drakula”),”

  Znaczenie acula jako dyjabła jest późne.

 4. …dracula…

 5. Dwie uwagi
  Polska nazwa Pecsu to Pięciokościoły (co jest kalką z greki) – nawet jeśli nie używa jej nikt… poza historykami.
  W nazwie „dracul” przyrostek -ul pełni formę rodzajnika określonego – mniej więcej tak jak „the” w angielskim. Dlatego nie ma róznicy semantycznej między Drac a Dracul. Znaczenie „diabeł” przyjęło się, jak napisał ffatman w późniejszym czasie, pierwotnie słowo oznaczało tylko smoka – podobnie jak w łacinie, z którego się wywodzi.

 6. blokować IP takim gościom, szkoda miejsca na zaśmiecanie :-)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s