Srebrne monety z kaplicy Dobrawy

Dwie srebrne monety odnaleźli archeolodzy w pozostałościach tak zwanej kaplicy Dobrawy w Poznaniu. Leżały one po obu stronach ołtarza.

Na bardziej czytelnej monecie widać krzyż maltański z rozszerzającymi się ramionami, wokół którego biegnie ledwo widoczny łaciński napis.

Archeolodzy na razie wolą unikać konkretnej deklaracji, z którego wieku pochodzą obie monety. Jedna z nich na pewno nie jest monetą pierwszych władców Polski. Możliwe, że w czasach, gdy zgubiono monety kaplica była już tylko ruiną, z której pozyskiwano kamienie.

Więcej w Gazecie Wyborczej Poznań.

Mianem kaplicy Dobrawy poznańscy archeolodzy ochrzcili pozostałości odkrytej niedawno budowli sakralnej, której budowę datują na l. 60 X w., czyli czas powstania zespołu pałacowego Mieszka I.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 4.10.2009.

Komentarze 3 to “Srebrne monety z kaplicy Dobrawy”

  1. Czytając pomyślałem, że monety psują datowanie tej budowli. dlatego pomysł, że przecież mogą datować rozbiurkę. Ale, że zapytam, robotnicy, pewnie proste chłopy rozbierając budowlę mieli kieszenie wypchane srebrnymi monetami a może dzieci się bawiły? Oj poznaniacy chyba nieco na siłę chcą coś udowodnić.

  2. Uprzejmie donoszę, ze w Gazecie Wyborczej Poznań wszystko zwalili na Brzetysława.

  3. Brzetysław był bardzo pracowity. Jakby tak dobrze policzyć zniszczone przez jego armię obiekty, to sądzę, że wyprawa powinna trwać jakieś 5 do 10 lat ;)
    Bardzo ciekawie wyglądała ta wyprawa na Ostrowie Lednickim. Chłopaki licytowali się z załogą tego grodu o to, kto więcej broni wywali do wody. Jeden z rozpędu wyrzucił zwiniętą kolczugę.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: