Prehistoryczna osada spod Łowicza
Rozległą osadę kultury trzcinieckiej odkryli archeolodzy w miejscowości Polesie pod Łowiczem podczas badań autostradowych. To najbogatsze stanowisko tej kultury, jakie dotąd odkryto.
Kultura trzciniecka dominowała w II tysiącleciu p.n.e na terenach centralnej i wschodniej Polski oraz na zachodnich terenach Ukrainy i Białorusi. Dotąd uchodziła za dość „biedną” kulturę. Charakteryzowały ją rzadkie i małe osady, nieciekawa ceramika, skromna liczba przedmiotów z brązu. Stanowisko spod Łowicza trochę zmienia ten obraz.
Odkryte w Polesiu centrum osadnicze z zagrodami i warsztatami ma aż 17 ha powierzchni. Na tym terenie archeolodzy znaleźli łącznie kilkanaście tysięcy zabytków kamiennych.
Dotychczasowe badania wykazały, że mieszkańcy osady hodowali bydło i świnie, siali owies, pszenicę i jęczmień.
– Chyba nie przesadzę, jeżeli powiem, że to, czego się dowiedzieliśmy o kulturze trzcinieckiej, o wczesnej fazie epoki brązu na podstawie stanowiska w Polesiu, przewyższa sumę wiedzy o tej kulturze zgromadzoną na podstawie wcześniejszych badań. Samych dat radiowęglowych, metodą C14, mamy tutaj 41, czyli więcej niż wszystkich dat dla tej kultury. Zawierają się w przedziale 1530 – 1210 p. n. e. – powiedział „Rzeczpospolitej” kierownik badań dr Seweryn Rzepecki z Uniwersytetu Łódzkiego.
Więcej i ilustracje w „Rzeczpospolitej„.
nie samowite jest to że 3500 lat puźniej przez ich dawną osade będzie przebiegać „szlak” dla technologii o której możliwościach można było marzyć patrząc w chmury 100 lat temu!!, od kamiennego topora po laserowe ostrze… jest to mojim zdaniem niepowtarzalny przykład na to że umysł człowieka cały czas się rozwija i będzie się rozwijał jeżeli nic nie stanie mu na przeszkodzie (uogólniając oczywiście) mojim zdaniem chyba najciekawsze jest to jaki będzie „człowiek” za następne 3500 lat… niezła fantastyka..
bardzo mozeliwe, ze za nastepne 3500 lat znowy bedziemy produkowali kamienne siekierki w tym miejscu :))