Prehistoryczna osada spod Łowicza

Rozległą osadę kultury trzcinieckiej odkryli archeolodzy w miejscowości Polesie pod Łowiczem podczas badań autostradowych. To najbogatsze stanowisko tej kultury, jakie dotąd odkryto.

Kultura trzciniecka dominowała w II tysiącleciu p.n.e na terenach centralnej i wschodniej Polski oraz na zachodnich terenach Ukrainy i Białorusi. Dotąd uchodziła za dość „biedną” kulturę. Charakteryzowały ją rzadkie i małe osady, nieciekawa ceramika, skromna liczba przedmiotów z brązu. Stanowisko spod Łowicza trochę zmienia ten obraz.

Odkryte w Polesiu centrum osadnicze z zagrodami i warsztatami ma aż 17 ha powierzchni. Na tym terenie archeolodzy znaleźli łącznie kilkanaście tysięcy zabytków kamiennych.

Dotychczasowe badania wykazały, że mieszkańcy osady hodowali bydło i świnie, siali owies, pszenicę i jęczmień.

– Chyba nie przesadzę, jeżeli powiem, że to, czego się dowiedzieliśmy o kulturze trzcinieckiej, o wczesnej fazie epoki brązu na podstawie stanowiska w Polesiu, przewyższa sumę wiedzy o tej kulturze zgromadzoną na podstawie wcześniejszych badań. Samych dat radiowęglowych, metodą C14, mamy tutaj 41, czyli więcej niż wszystkich dat dla tej kultury. Zawierają się w przedziale 1530 – 1210 p. n. e. – powiedział „Rzeczpospolitej” kierownik badań dr Seweryn Rzepecki z Uniwersytetu Łódzkiego.

Więcej i ilustracje w „Rzeczpospolitej„.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 3.10.2009.

Komentarze 2 to “Prehistoryczna osada spod Łowicza”

  1. nie samowite jest to że 3500 lat puźniej przez ich dawną osade będzie przebiegać „szlak” dla technologii o której możliwościach można było marzyć patrząc w chmury 100 lat temu!!, od kamiennego topora po laserowe ostrze… jest to mojim zdaniem niepowtarzalny przykład na to że umysł człowieka cały czas się rozwija i będzie się rozwijał jeżeli nic nie stanie mu na przeszkodzie (uogólniając oczywiście) mojim zdaniem chyba najciekawsze jest to jaki będzie „człowiek” za następne 3500 lat… niezła fantastyka..

    • bardzo mozeliwe, ze za nastepne 3500 lat znowy bedziemy produkowali kamienne siekierki w tym miejscu :))

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: