Osada Celtów ze Świętokrzyskiego

W Opatkowicach koło Jędrzejowa (woj. świętokrzyskie) archeolodzy natrafili na pozostałości celtyckiej wsi z I w. p.n.e. To najbardziej na północ wysunięta osada Celtów w Małopolsce.

Odkrycia dokonano podczas prac związanych z budową gazociągu.

Archeolodzy odsłonili m.in. dwie półziemianki, ślady palenisk, gliniankę, z której wybierano glinę i dobrze zachowany piec do wypału wapna. Układ zabytków wskazuje, że budowany gazociąg przeciął skraj osady.

Archeolodzy odkryli też skorupy ceramiki malowanej oraz na resztki situli grafitowej, czyli naczynia, które zrobiono ze specjalnej gliny z dodatkiem grafitu. Był to bardzo cenny produkt, który prawdopodobnie sprowadzono z Moraw.

Na podstawie Gazety Wyborczej Kielce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 1.10.2009.

Komentarzy 11 to “Osada Celtów ze Świętokrzyskiego”

 1. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że jeszcze w pierwszym wieku p.n.e. siedzieli w Polsce Celtowie – i to w okolicach, z których pochodzę. Nieźle…

 2. Swietokrzyskie, a w Malopolsce.

 3. Pytanie laika w kwestii żrodła ‚rozprzestrzeniania się celtyckiego’:
  „najbardziej na północ wysunięta osada”?
  Nie na południe?

  • W Małopolsce na północ. W Polsce zamieszkiwali głównie Śląsk i Małopolskę i napływ był raczej z południowego-zachodu przez dzisiejsze Czechy.

   A w skali Europy to na południe dotarli z osadnictwem znacznie dalej, bo na Półwysep Iberyjski i do Azji Mniejszej.

 4. Napływ był z dwóch stron, Bojowie i Kotynowie przez bramę Morawską, oraz Tauryskowie i Skordyskowie od południowego wschodu.

  • Tauryskowie i Skordyskowie? Czy oni nie siedzieli za daleko na południe?

   Co do Bojów to zgoda, widoczny jest napływ elementów celtyckich od południowego zachodu, co wskazuje właśnie na Bojów (czyli teren obecnych Czech), celtyckie znaleziska trafiają się od Śląska przez okolice Krakowa po Świętokrzyskie i nawet Kujawy, ale południowy wschód?

 5. Grupy osadnictwa celtyckiego ze Śląska i Małopolski nieco się różnią. Parę zabytków z okolic Krakowa przy okazji wykazuje cechy „bałkańskie”. Niewykluczone, że po kampanii w 279 r, część grup Celtów bałkańskich (Scordisci, Taurisci) ruszyła na północ (lub została wyparta z pierwotnych siedlisk) i osiedliła się w interesujących geologicznie (sól) terenach Małopolski

 6. Dobrym przykładem jest pochówek z Aleksandrowic [okolice lotniska Balice]. Artefakty mają „znamiona” typowe dla „bałkańskich” celtów.

  • Bardzo ciekawe. Ale czy „bałkańscy” Celtowie musieli przybyć z południowego wschodu? Może dotarli tu przez ziemie swoich pobratymców, Bojów albo Kotynów?

 7. Za malo spopularyzowano przeszlosc naszych ziem, te wedrowki roznych ludow i kultur.
  Przydalyby sie jakies dobrze zrealizowane filmy dokumentalne, wrecz nawet kreskowki edukacyjne na wzor „Byl sobie Czlowiek”.

  Obraz przedstawiany przez coraz bardziej okrawana nauke historii w szkolach, sprowadza sie do tego, ze na terenie obecnej Polski najpierw polowano na mamuty, a potem wyrosly puszcze, do ktorych przyszli Lech, Czech i Rus.
  Wszelkie „wedrowki ludow” skupiaja sie na tym, gdzie te „ludy” doszly, bez ukazania okresow gdy w miedzyczasie bytowaly na naszych ziemiach.
  Jak ktos choc troche sie tym interesuje, to posklada sobie kawalki historii z krotkich notatek prasowych czy internetowych, ale brak jakiegos kompleksowego nauczania o tym okresie.
  Prawdopodobnie geneza takiego podejscia jest polityczna, wyolbrzymiajaca „zasiedzenie” terenu przez Slowian, ale traci sie przez to caloksztalt.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: