Kolejne odkrycia w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie
Ponad rok temu pirotechnicy ze szkoły policyjnej w Legionowie zobaczyli na poligonie ceramiczne skorupy rozrzucone podczas próbnej eksplozji. Wezwani archeolodzy stwierdzili, że policjanci natrafili na cmentarzysko kultury przeworskiej.
Już w ubiegłym roku badania przyniosły wiele ciekawych odkryć. Tegoroczne wykopaliska dostarczyły kolejnych wspaniałych zabytków.
– Takim najcenniejszym i najbardziej ciekawym zabytkiem jest świetnie zachowane taśmowate umbo tarczy – powiedział „Gazecie Miejscowej” Wawrzyniec Orliński, archeolog z legionowskiego muzeum. Do dzisiejszego Legionowa dostało się ono najprawdopodobniej jako import z terenów osadnictwa celtyckiego.
Kolejne cenne znaleziska to między innymi późnoceltyckie miecze umieszczone w bogato zdobionych żelaznych pochwach.
Do tej pory archeolodzy zidentyfikowali 70 grobowców, ale prawdopodobnie będzie ich jeszcze drugie tyle. Wiele pochówków jest dość bogato wyposażonych. Tylko z jednego z odkopanych kilka dni temu grobów kobiecych archeolodzy wydobyli kilkanaście przedmiotów gospodarstwa domowego i elementów odzieży.
– Codziennie odkrywamy nowe obiekty, które wnoszą bardzo dużo nowych i ciekawych informacji. Chociażby sam fakt istnienia tutaj osadnictwa przeworskiego od tak zwanej fazy A1, czyli od początków kultury przeworskiej – tłumaczy Wawrzyniec Orliński. Te początki datowane są na III-II w. p.n.e.
Więcej w Gazecie Miejscowej. Polecam też materiał filmowy Telewizji Legionowo (otwiera się od razu w Windows Media Player).
Czyli Praslowianie mieli kontakt z Celtami. Calkiem co innego twierdzi moderator pulemietczik z portalu historycy.org i nie ma racji.
a gdzie w powyższym tekście znalazłeś informację, że chodzi o Prasłowian ;-)
kultura przeworska jest prasłowiańska? od kiedy… rozumiem, że niektórzy jeszcze mogą tak myśleć o łużyckiej (idąc za Kostrzewskim) ale przeworska… hmm ;)
Widzę, że koledzy nie wiedzą że skrajnie allochtonistyczna wersja historii nie jest jedyną i coraz więcej faktów dowodzi że nie jest prawdziwą.
Polecam dyskusję
https://archeowiesci.wordpress.com/2008/11/12/od-kiedy-slowianie-zyja-nad-wisla-i-odra/
Prosze także poczytać o badaniach profesorów Piontka, Leciejewicza i Makiewicza.
ależ wiemy, że istnieją na świecie wyznawcy skrajnie autochtonistycznej wersji historii i czytaliśmy o badaniach prof. Piontka, Leciejewicza i Makiewicza.
Coś optymistycznego jedno kompleksowe badanie więcej warte niż cała dotychczasowa wiedza o całej epoce ;)
„Chyba nie przesadzę, jeżeli powiem, że to, czego się dowiedzieliśmy o kulturze trzcinieckiej, o wczesnej fazie epoki brązu na podstawie stanowiska w Polesiu, przewyższa sumę wiedzy o tej kulturze zgromadzoną na podstawie wcześniejszych badań.”
http://www.rp.pl/artykul/371114_Epoka_brazu______pod_autostrada.html
& dowód na kontynuację;)
„Dzierżone przez oficerów polskich
Buławy pochodzące z Polesia świadczą o związkach tej kultury ze wschodem. Ich forma przetrwała tysiące lat, podobne buzdygany – choć już nie kamienne, ale żelazne, brązowe, srebrne – dzierżyli oficerowie wojsk polskich jeszcze w XVII wieku, w bitwie pod Wiedniem.”
[…] badaniach „grupy archeo do zadań specjalnych” pisaliśmy rok i dwa lata temu. Teraz mieliśmy możliwość osobiście przyjrzeć się pracom archeologicznym i […]