Kolejne odkrycia w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

Ponad rok temu pirotechnicy ze szkoły policyjnej w Legionowie zobaczyli na poligonie ceramiczne skorupy rozrzucone podczas próbnej eksplozji. Wezwani archeolodzy stwierdzili, że policjanci natrafili na cmentarzysko kultury przeworskiej.

Już w ubiegłym roku badania przyniosły wiele ciekawych odkryć. Tegoroczne wykopaliska dostarczyły kolejnych wspaniałych zabytków.

– Takim najcenniejszym i najbardziej ciekawym zabytkiem jest świetnie zachowane taśmowate umbo tarczy – powiedział „Gazecie Miejscowej” Wawrzyniec Orliński, archeolog z legionowskiego muzeum. Do dzisiejszego Legionowa dostało się ono najprawdopodobniej jako import z terenów osadnictwa celtyckiego.

Kolejne cenne znaleziska to między innymi późnoceltyckie miecze umieszczone w bogato zdobionych żelaznych pochwach.

Do tej pory archeolodzy zidentyfikowali 70 grobowców, ale prawdopodobnie będzie ich jeszcze drugie tyle. Wiele pochówków jest dość bogato wyposażonych. Tylko z jednego z odkopanych kilka dni temu grobów kobiecych archeolodzy wydobyli kilkanaście przedmiotów gospodarstwa domowego i elementów odzieży.

– Codziennie odkrywamy nowe obiekty, które wnoszą bardzo dużo nowych i ciekawych informacji. Chociażby sam fakt istnienia tutaj osadnictwa przeworskiego od tak zwanej fazy A1, czyli od początków kultury przeworskiej – tłumaczy Wawrzyniec Orliński. Te początki datowane są na III-II w. p.n.e.

Więcej w Gazecie Miejscowej. Polecam też materiał filmowy Telewizji Legionowo (otwiera się od razu w Windows Media Player).

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 27.09.2009.

Komentarzy 7 to “Kolejne odkrycia w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie”

 1. Czyli Praslowianie mieli kontakt z Celtami. Calkiem co innego twierdzi moderator pulemietczik z portalu historycy.org i nie ma racji.

  • a gdzie w powyższym tekście znalazłeś informację, że chodzi o Prasłowian ;-)

 2. kultura przeworska jest prasłowiańska? od kiedy… rozumiem, że niektórzy jeszcze mogą tak myśleć o łużyckiej (idąc za Kostrzewskim) ale przeworska… hmm ;)

 3. Widzę, że koledzy nie wiedzą że skrajnie allochtonistyczna wersja historii nie jest jedyną i coraz więcej faktów dowodzi że nie jest prawdziwą.
  Polecam dyskusję
  https://archeowiesci.wordpress.com/2008/11/12/od-kiedy-slowianie-zyja-nad-wisla-i-odra/
  Prosze także poczytać o badaniach profesorów Piontka, Leciejewicza i Makiewicza.

  • ależ wiemy, że istnieją na świecie wyznawcy skrajnie autochtonistycznej wersji historii i czytaliśmy o badaniach prof. Piontka, Leciejewicza i Makiewicza.

 4. Coś optymistycznego jedno kompleksowe badanie więcej warte niż cała dotychczasowa wiedza o całej epoce ;)

  „Chyba nie przesadzę, jeżeli powiem, że to, czego się dowiedzieliśmy o kulturze trzcinieckiej, o wczesnej fazie epoki brązu na podstawie stanowiska w Polesiu, przewyższa sumę wiedzy o tej kulturze zgromadzoną na podstawie wcześniejszych badań.”

  http://www.rp.pl/artykul/371114_Epoka_brazu______pod_autostrada.html

  & dowód na kontynuację;)

  „Dzierżone przez oficerów polskich
  Buławy pochodzące z Polesia świadczą o związkach tej kultury ze wschodem. Ich forma przetrwała tysiące lat, podobne buzdygany – choć już nie kamienne, ale żelazne, brązowe, srebrne – dzierżyli oficerowie wojsk polskich jeszcze w XVII wieku, w bitwie pod Wiedniem.”

 5. […] badaniach „grupy archeo do zadań specjalnych” pisaliśmy rok i dwa lata temu. Teraz mieliśmy możliwość osobiście przyjrzeć się pracom archeologicznym i […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: