Wykopaliska w Opolu: najnowsze wieści

Trwają badania w miejscu, gdzie stał opolski amfiteatr. W średniowiecznej fosie, której odkrycie tak ucieszyło archeologów na początku miesiąca, znaleziono teraz sporo kawałków drewna. Naukowcy mają nadzieję, że pozwolą one na datowanie dendrochronologiczne i w ten sposób poznamy dokładną datę stworzenia na Ostrówku grodu.

Obecnie przyjmuje się, że gród powstał w tym miejscu około 990 roku, gdy Śląsk przyłączono do Państwa Piastów. Niewykluczone jednak, że doszło do tego szybciej np. 980 r.

Archeologom pozostały cztery tygodnie badań. W walce z czasem zyskali nowego sprzymierzeńca. Od poniedziałku na wykopaliskach pojawi się 10 skazańców-ochotników z miejscowego półotwartego zakładu karnego. Dla nich będzie to atrakcyjna forma resocjalizacji. Dla archeologów zaś wielka pomoc w odwalaniu zwałów gliny.

Naukowcy dobrali się do terenu pod amfiteatrem dzięki przebudowie słynnej opolskiej sceny. Oprócz fosy odkryli też kości zwierząt oraz fragmenty drewna i ceramiki. Badania mają dostarczyć nowych informacji o początkach Opola.

Najnowsze wieści na podstawie Nowej Trybuny Opolskiej oraz TVP Opole.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 25.09.2009.

Jedna odpowiedź to “Wykopaliska w Opolu: najnowsze wieści”

  1. Na podstawie badań dendro we Wrocławiu i Głogowie wiemy już, że tamtejsze grody użytkowane przez następne kilka dziesięcioleci powstały około 985 roku, co oznaczać może, że Śląsk mógł znaleźć się pod władzą Piastów o 5 lat wcześniej niż sądzono do tej pory.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s