Wielki grobowiec pod królewskim pałacem

Wykuty w skale grobowiec odkryli niemieccy archeolodzy pod ruinami królewskiego pałacu w starożytnym mieście Katna niedaleko Homs w zachodniej Syrii.

Zdaniem odkrywców znalezisko pochodzi z około 1600-1400 roku p.n.e. Do podzielonego na dwie komory podziemnego grobowca o wymiarach 4,9 na 6,3 m można się było dostać z pałacu. Odkrycie jest niezwykle cenne, gdyż do grobowca nigdy nie dobrali się rabusie.

W środku naukowcy znaleźli 30 ludzkich czaszek oraz wiele kości, które prawdopodobnie należą do członków miejscowej rodziny królewskiej. Szczątki są wymieszane.

Niemieccy archeolodzy natrafili też na liczne naczynia z ceramiki i granitu. Te drugie są egipskimi importami. Z kraju nad Nilem mogą też pochodzić naczynia z alabastru. W jednym z nich naukowcy znaleźli złotą biżuterię w postaci pierścieni i ozdób ze złotej blachy. Kawałki złotej blachy leżały też w innej części grobowca. Najpewniej zdobiły niegdyś ubrania bądź meble.

Szczególnie ciekawymi znaleziskami są pięknie wykonana kamienna rzeźba małpy trzymającej naczynie na kosmetyki oraz wykonany z kości słoniowej posążek człowieka z precyzyjnie wyrzeźbioną twarzą.

Spośród innych zabytków można wymienić ciężkie ostrze włóczni z brązu i szpilę z tego samego materiału, pieczęć cylindryczną z lapis lazuli oraz pieczęć w kształcie skarabeusza.

Katna była ważnym syryjskim królestwem przez które przechodziły szlaki handlowe łączące Mezopotamię, Anatolię i Egipt. Największej prosperity miasto doświadczyło między 1800 a 1600 r. p.n.e. Żyło w nim wówczas około 20 tysięcy ludzi. Potem znaczenie Katny zaczęło maleć. Koniec miejscowej dynastii królewskiej wiążę się z najazdem Hetytów, którzy w 1340 r. p.n.e. zniszczyli miasto.

Na podstawie ScienceDaily i Deutsche Welle, które dało zdjęcie złotej ozdoby i kamiennej małpki.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 23.09.2009.

Komentarzy 6 to “Wielki grobowiec pod królewskim pałacem”

 1. Może warto dodać, że to już drugi taki grób. Pierwszy został znaleziony w roku 2002, a w nim przedmioty z bałtyckiego bursztynu:
  http://www.antiquity.ac.uk/Ant/082/ant0820049.htm

 2. Co powoduje wspomniane wymieszanie szczatkow, jesli grobowiec nigdy nie byl rabowany?
  Szczatki byly ulozone pietrowo na jakis „polkach” czy innych konstrukcjach, ktore z biegeim czasu sie rozpadly?

 3. Trochę o tym też ostatnio w Spieglu: http://www.spiegel.de/spiegel/0,1518,650267,00.html W tym czasopiśmie też artykuły na temat Qatna z okresu kilku lat.

 4. Link do ciekawego artykulu
  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80355,7065050,Sladami_Adama_i_Ewy.html

 5. […] Latem 2009 roku Katna ujawniła kolejny sekret. Badacze natknęli się na jeszcze jedną nienaruszoną kryptę królewską, w której znaleźli m.in. mnóstwo ludzkich szczątków, w tym 30 czaszek i złotą biżuterię. (Więcej o tym odkryciu – Wielki grobowiec pod królewskim pałacem) […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s