Archontiko: niezwykle bogate cmentarzysko starożytnych Macedończyków

Dwa brązowe hełmy ze złotymi aplikacjami, mnóstwo broni z żelaza, posążki, wyroby garncarskie oraz pośmiertne ozdoby ze złotej folii znaleźli archeolodzy w kolejnych 50 grobach, które odkryli na starożytnym cmentarzysku Archontiko.

Cmentarzysko znajduje się niedaleko antycznej Pelli, w której urodził się Aleksander Macedoński. Jej ruiny leżą w pobliżu współczesnych Salonik.

Ozdoby ze złotej blachy, które specjalnie wykonywano dla niektórych zmarłych, przykrywały ich usta i klatki piersiowe.

Groby pochodzą z VII-V w. p.n.e. Nie są to pierwsze pochówki odkryte na tym cmentarzysku. W ciągu ostatnich 9 lat archeolodzy ich już 965. Szacują, że to zaledwie 5 procent całego stanowiska.

Szczególnie imponujące były złote ozdoby odkryte w ubiegłym roku (polecam zdjęcia).

Układ grobów wskazuje, że bogaci członkowie macedońskiej arystokracji dostawali na cmentarzysku najlepsze miejsca. Znaleziska dowodzą też znacznego poziomu zamożności oraz istnienia rozwiniętego handlu. Szczególnie dużo dóbr luksusowych pojawia się już w połowie V wieku p.n.e., a więc na długo przed epoką Filipa II i Aleksandra Macedońskiego.

O tegorocznym odkryciu napisałem na podstawie depeszy agencji AP (bez zdjęć) i ANA (dali zdjęcie jednego hełmu).

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 22.09.2009.

Komentarzy 10 to “Archontiko: niezwykle bogate cmentarzysko starożytnych Macedończyków”

 1. Małe pytanko techniczne – zawsze jak klikam w jakieś podane łącze by obejrzeć zdjęcia, to zawsze dzieje się tak, że nowa strona zastępuje stronę Archeowieści, a nie otwiera się jako osobna karta. Czy to jest może kwestia ustawień na blogu WordPress?
  Jeśli tak, to chętnie poprosiłbym o taką opcję, bo nie zamykała mi się strona Archeowieści. Często na to się nabieram i muszę bawić się w ponowne otwieranie.

  • Klik prawym przyciskiem myszy na linku i wybrać z menu otwórz w nowej karcie. ;)

  • Tak jak napisała Lady albo jeszcze prościej: klikasz normalnie lewym, ale przy wciśniętym klawiszu Ctrl na klawiaturze. To działa przynajmniej na przeglądarkach Mozilli i Konquerorze. Na innych nie sprawdzałem.

  • Albo jeszcze prosciej: Jeżeli używasz myszki ‚kołeczkiem’ do przesuwania tekstu, klikniecie w nie otworzy link w nowej karcie. Powinno działać z każdą przeglądarką.

  • Znam te sposoby, ale tylko pierwszy działa. Sprawdziłem, że to może być wina przeglądarki – używam Chrome, podczas gdy na IE działają wszystkie sposoby. Mimo to na innych stronach nie mam z tym problemów.
   No nic, przynajmniej coś ustaliłem. Dzięki za pomoc dobrzy ludzie.

  • Strona Archeowieści raczej się nie zamyka, tylko kolejna otwiera się w jej okienku. Myślę, że wystarczy cofnąć stronę strzałką, by wrócić do poprzedniej strony. Przynajmniej u mnie tak to działa.

 2. Aplikacje – cóż to?
  Dodatki? Inkrustacje? Nakładki? Intarsje? Zdobienia? Implementacje?
  Może zwykłe złocenia?

  Na 1. łączu widać blaszki zwane folią, na ANAlogicznym zdjęciu nic nie widać.

  Aplikując aplikacje aplikant aplikuje niezrozumiałości…

  • Deerzecie, jak widzę strasznie lubisz się czepiać. Nie obrażaj się, ale przed postem tej treści posprawdzaj trochę.

   Termin złote aplikacje jest używany. Polecam stronę Muzeum Archeologicznego w Krakowie http://www.ma.krakow.pl/muzeum/zbiory/scytyjska_ksiezniczka_z_ryzanowki

   Aplikacja to według słownika PWN: «ozdobny wzór wycięty z tkaniny lub skóry, naszyty na inną tkaninę; też: technika zdobnicza polegająca na naszywaniu takich wzorów» w powyższym wypadku zmieniają się tylko materiały

   Termin złota folia też jest powszechnie używany w przypadku arcycieńkiej blachy, która dużo bardziej przypomina złotka czekolad niż blachę. O złotej folii wspominają chociażby Muzeum w Kaliszu http://www.muzeum.koszalin.pl/?q=node/31 i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu (a właściwie prof. Hanna Kóčka-Krenz) http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/muz_pol/Wyst_czas/ost_star/index_ost.html

   • W archeologicznym światku używa się wielu wyrazów, które choć brzmią zwyczajnie, mają zupełnie inne znaczenie (np. profil, przełom etc). Słowo aplikacja chyba do tej grupy nie należy, skoro słownik PWN daje takie właśnie znaczenie. W każdym razie potwierdzam – powszechnie używa się słowa „aplikacja”, na określenie ozdób, z metalu, tkaniny lub skóry, naszywanych na, zwykle paradny, strój.
    Termin „folia złota”, jest o ile mi wiadomo do dzisiaj używany przez jubilerów.

  • Pooglądaj programy o projektantach mody lub jakieś FashionTV a zobaczysz co to są aplikacje w tym wypadku. ;)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: