Na Kujawach zbadali kurhan sprzed ponad 5 tysięcy lat

Kurhan usypany w Gąskach koło Gniewkowa (Kujawy) najpewniej w IV tysiącleciu przed naszą erą przebadali archeolodzy z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu.

Jak tłumaczy dr Józef Bednarczyk kurhan usypano dla przywódcy żyjących tam niegdyś ludzi. Poza nim nikogo innego w nim nie pochowano.

Jednak w późniejszych czasach następni mieszkańcy tych terenów rozkopywali kurhan i chowali wewnątrz swoich zmarłych. – Kurhan był wykorzystywany do pierwszych wieków naszej ery – mówi dr Bednarczyk.

Archeolodzy z Poznania natrafili w środku kurhanu na ludzkie i zwierzęce szczątki, narzędzia i naczynia, a przede wszystkim grobowiec z IV tysiąclecia p.n.e. Niestety, po pochówku pozostały jedynie słabo zachowane kości ludzkie oraz ślady drewna, z kórego zbudowano komorę grobową.

W kurhanie był też kamienny grobowiec z czasów rzymskich. Jest on zbudowany z głazów narzutowych, które w tym rejonie nie występują. Oznacza to, że budowniczy zadali sobie sporo wysiłku, by je sprowadzić – jak sądzą naukowcy – z okolic Barcina lub Konina.

Na najniższym, pierwotnym poziomie kurhanu archeolodzy odnaleźli grób zwierzęcy, w którym ludzie z okresu kultury amfor kulistych (lata 3100-2600 p.n.e.) pochowali dwie krowy.

Obok zbadanego kurhanu znajduje się drugi, którym archeolodzy zajmą się w przyszłym roku.

Na podstawie Expressu Bydgoskiego (dali zdjęcia), TVP Bydgoszcz i Gazety Pomorskiej (kilka zdjęć).

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 20.09.2009.

Komentarzy 8 to “Na Kujawach zbadali kurhan sprzed ponad 5 tysięcy lat”

 1. w linku źródłowym piszą;
  „Na zdjęciu kamienny grobowiec z okresu rzymskiego. Ciekawostką jest, że zbudowano go przy wykorzystaniu narzutowych głazów, które w regionie nie występują.”
  a wyżej;
  „przede wszystkim kamienny grobowiec z IV tysiąclecia p.n.e. Jest on zbudowany z głazów narzutowych, które w tym rejonie nie występują.”
  Więc, coś jest nie tak.

 2. Tekst ten można nadal dopieszczać w zgodzie z logiką ;) Bo jeśli Poza nim nikogo innego w nim nie pochowano, to po co wzmianka o nastepnych pochówkach…

  Swoją drogą zwyczaj pochówków w strefie grobowców znacznych postaci był chyba nierzadki.
  Sami tutaj pisywaliście o rozbudowywaniu się cmentarzysk w miejscach tak kultowych ongi jak owe Stonehenge. Kiedyś zarezerwowanych dla możniejszych czy wtajemniczonych – potem wykorzystywanych do pochówków powszechniej.
  Ciekawe, że dziś dokoptywanie „sąsiadów” wymagałoby zgody rodziny i potomnych – albo przebicia stawki za parcelę u proboszcza…
  :-)

 3. Tak mi przyszło do głowy: może wszystkie narzutowe głazy z okolicy skończyły jako elementy konstrukcyjne kurhanów? I akurat na przełomie er zabrakło kolejnych? ;-)

 4. mnie najbardziej zastanawia rejonizacja wykopalisk. Dlaczego na Kujawach kopią poznaniacy a nie torunianie? Czy jest to jakoś odgórnie kierowane, czy też panuje swoista „samowola wykopaliskowa”?

 5. Bo poznańscy archeolodzy są lepsi? ;)

 6. Hehe, pewnie są lepsi to fakt i dlatego tak się dzieje. Trudniej się dostać Poznania niż Torunia na studia archeologiczne:D sam tego doświadczyłem aczkolwiek dostałem się na UW…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s