Baptysterium i setki monet, czyli nowe odkrycia Polaków w Marei

Nieznane dotąd baptysterium i setki monet z brązu odkryli polscy archeolodzy podczas dziesiątego sezonu badań archeologicznych w Marei, mieście położonym 45 km na południowy-zachód od Aleksandrii w Egipcie.

Badacze pracujący w ramach Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Muzeum Archeologicznego w Krakowie, pod kierunkiem prof. Hanny Szymańskiej i dra Krzysztofa Babraja natrafili na baptysterium podczas badania ruin wczesnochrześcijańskiej bazyliki.

Wykonane z wielkich bloków kamiennych baptysterium ma 4,5 na 2,5 m szerokości i półtora metra wysokości. Przylegała do niego studnia. Jest to już drugie baptysterium odkryte w bazylice w Marei. Pierwsze Polacy odsłonili w 2003 r.

Nasi archeolodzy znaleźli też fundamenty ambony oraz wiele marmurowych detali: trzy konsole pod posągi, fragmenty korynckich kapiteli, trzonów i baz kolumn, a także kolorowe tynki oraz dekoracje stiukowe, które niegdyś zdobiły bazylikę.

W północno-zachodnim narożniku budowli archeolodzy znaleźli zakamuflowaną dwuizbową piwniczkę, częściowo wykutą w litej skale. W środku była ponad setka niewielkich naczyń na wodę, lampki oliwne oraz depozyt kilkuset monet z brązu.
Kolejne ponad 300 monet Polacy znaleźli w sklepach znajdujących się za południowo-wschodnim narożnikiem bazyliki.

Więcej o najnowszych odkryciach w depeszy PAP opublikowanej przez Onet. Więcej o wcześniejszych odkryciach w Marei w moim wpisie z listopada ubiegłego roku.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 17.09.2009.

Komentarze 4 to “Baptysterium i setki monet, czyli nowe odkrycia Polaków w Marei”

  1. Widze, po ilosci wpisow, ze nas monety z brazu nie ruszaja, bo my, Polacy w zlocie, tfu… w zelazie sie kochamy ;)

  2. Wspomniane monety można obejrzeć tu: http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=&dep=366221&data=&lang=PL&_CheckSum=261234116

  3. „Kolejne ponad 300 monet Polacy znaleźli w sklepach znajdujących się za południowo-wschodnim narożnikiem bazyliki.” – czy autor artykułu miał na myśli „piwnice” – tu nasuwa mi się analogia do języka czeskiego, w którym sklep oznacza piwnicę – od słowa sklepienie. Bo nie sądzę, aby nasi archeolodzy znaleźli 300 monet w zwykłym sklepie, gdyż najpewniej byłyby to monety współczesne.

  4. Depozyt w piwnicy i luźne znaleziska w sklepach. W sumie pewnie ponad 500 monet…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: