Sondy, sondy, sondy – wyniki i jeszcze jedna sonda

Zamknąłem dzisiaj głosowanie w sprawie trzech pytań, które zadałem pod koniec sierpnia. Oto wyniki.

84 proc. z 405 głosujących opowiedziało się za ciemnym tłem Archeowieści. Przyznam, że jestem zaskoczonym tak dużym poparciem ciemnej szaty. Miałem już nawet wybraną białą na wszelki wypadek ;).

78 proc. z 346 głosujących osób opowiedziało się za pozostawieniem możliwości oceniania komentarzy. Tutaj więc również nie będzie żadnych zmian.

58 proc. z 391 głosujących opowiedziało się za postami kilkutematycznymi. Jednak ze względu na sporą grupę przeciwników posty takie będę stosował bardzo rzadko. W zasadzie tylko żeby uniknąć opublikowania w jeden dzień kilku króciutkich postów, a czasami jest to jedyny sposób na „obrobienie” wszystkich rzeczy wartych wzmianki, nim staną się totalnie nieświeże.

Gdy głosowaliście w trzech powyższych kwestiach, przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz, o którą chciałem spytać. Chodzi mianowicie o istniejącą w komentarzach funkcję „odpowiedź”, która powoduje powstawanie schodków odpowiedzi. Pojawiły się głosy, że utrudnia ona znalezienie ostatnich postów i śledzenie nowych komentarzy. Sam zresztą mam z tym problem. Alternatywą dla tej funkcji jest publikowanie postów jeden pod drugim chronologicznie, co dawniej wywoływało kłopoty z rozróżnieniem kto komu odpowiada. Poniżej sonda. Głosowanie potrwa do niedzieli

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 15.09.2009.

Komentarzy 27 to “Sondy, sondy, sondy – wyniki i jeszcze jedna sonda”

 1. Reasumując: na zachodzie bez zmian.

 2. Funkcja „Odpowiedz” utrudnia czytanie komentarzy. Sprawdza się dopiero przy dużej ich ilości – rzędu kilku dziesiatek – ale wtedy powoduje, że użytkownik odpowiadający kilku osobom musi wkleić kilka komentarzy i dyskutanci dość szybko gubią się, kto co i w którym miejscu powiedział, bo liczba wypowiedzi zaczyna narastać lawinowo.

  O wiele lepiej sprawdza się zwyczaj odpowiadania konkretnej osobie poprzez dodanie jej nicka na początku komentarza (lub akapitu, jeśli odpowiada się jednocześnie kilku osobom). Ale owszem, wymaga pewnej samodyscypliny przy pisaniu odpowiedzi, o co w ferworze dyskusji czasem trudno. ;-)

  Ale i na to jest sposób – jeśli temat budzi żywiołową dyskusję, to można sukcesywnie publikować nowe notki z omówieniem głównych tez dyskusji, gdy liczba komentarzy przekroczy np. setkę. To jeszcze bardziej ułatwia merytoryczną dyskusję. :-) Oczywiście jeśli Szanowny Właściciel ma na to czas – a obawiam się, że nie bardzo…

  Wojciechu, jest jeszcze jedna technika, którą mógłbyś zastosować: zamykanie możliwości komentowania wpisu po dłuższym czasie od opublikowania ostatniego komentarza (rzędu tygodni), ewentualnie od opublikowania wpisu (rzędu kilku tygodni lub kilku miesięcy). To ułatwia utrzymanie porządku, bo nie trzeba się martwić spamem zbierającym się pod starszymi wpisami.

  • To ułatwia utrzymanie porządku, bo nie trzeba się martwić spamem zbierającym się pod starszymi wpisami.

   Ale uniemożliwia ludziom komentowanie starych wpisów. Poza tym ja widzę wszystkie komentarze pod wszystkimi wpisami jako jedną listę od najnowszego do najstarszego, więc nie da się wpisać komentarza, bym o tym nie wiedział. Inna sprawa, że powoli nie mam czasu wszystkich czytać :).

  • Widzę, że często wraca się do starych postów, nowi też czytają i komentują pod starymi komentarzami. Mnie by się jeszcze podobała opcja powiadamiania o odpowiedziach na komentarz, np. mailem.

 3. Mi ten system akurat pasuje. Problemem jest to, ze jest to blog a dyskusje, które się tutaj wywiązują pasują bardziej na jakieś forum dyskusyjne i porządny silnik nim zarządzający. Wpis o Słowianach zamula nawet mojego laptopa na dobrą chwilę. Wątpię aby właściciel bloga miał na to czas ale może ktoś by pomógł i sprzągł forum dyskusyjne na jakimś serwerze z blogiem. A w ogóle to może najbardziej zaciekli dyskutanci założyliby jakiś portal archeologiczny z prawdziwego zdarzenia, z forum itd. i tam się wykazywali wiedzą pokazując poglądy z różnych stron bez cenzurowania tych niewygodnych.
  Pozdrawiam

 4. Ja tylko napiszę,że przydałoby ię by całą notka była w rssie, nie wstęp.Przyznaję,ze czasem nie doczytuję do końca, nie chce mi sie kliknąć. Poza tym przyznaję rację, ciemne tło jest bardzo wygodne, zwłaszcza nocą.

  • Całe notki w RSS byłyby działaniem trochę samobójczym. Skutkiem byłoby najpewniej trochę mniej wejść, więc blog spadłby w rankingach WordPressa, co troszkę zmniejszyłoby jego widzialność. Co gorsza Google w pozycjonowaniu stron bierze też pod uwagę ich popularność. Mniej wejść oznaczałoby tym samym gorszą pozycję w Googlu, czyli jeszcze mniejszy ruch :). Z tego też powodu wszystkie media puszczają RSS w formie krótkich zajawek. U nich jest to zresztą jeszcze bardziej zrozumiałe, bo żyją z reklam, a wartość tychże zależy od wielkości ruchu na stronach.

 5. Dla mnie najlepszym rozwiazaniem dysponuje GW na swoich forach.
  Zwiniecie i rozwiniecie postow, widok drzewka i chronologicznie, lacznie z sortowaniem od najnowszego wpisu.

  Moze WordPress przyjrzy sie tym rozwiazaniom, wg mnie najlepszym w polskim internecie, jesli chodzi o prowadzenie dyskusji.

  • Ale nie wiem, czy WordPress pozwala na coś takiego? Nigdy nie widziałem, ani w domenie WP, ani w osobno stojących blogach.
   Forum — być może forum sprzęgnięte z blogiem byłoby dobrym pomysłem, coś takiego ma kopalniawiedzy.pl.
   Była kiedyś mowa o przeniesieniu Archeo na własną domenę i serwer, może to byłaby okazja?

   • WordPress sie rozwija.
    Dolozyli odpowiedzi, moze oprogramuja jeszcze kolejne funkcjonalnosci?
    Ponizej link do przykladowego rozbudowanego watku, obrazujacy jak wygodnie mozna sie w nim poruszac. Zobaczcie jak dziala drzewko, jak „pokaz wszystko”.

    http://forum.gazeta.pl/forum/w,12217,87207295,87207295,Vistla_ma_ponad_2000_lat.html

    Pisze na kilku forach o roznych rozwiazaniach i naprawde uwazam powyzsze za najbardziej funkcjonalne, przypominajace prace z porzadnym klientem usenetowych grup dyskusyjnych. Mam cicha nadzieje, ze moze admini tutejszego serwera tez zwroca uwage na przydatnosc takich rozwiazan.

    • Akurat zwijanie/rozwijanie to da się zrobić w JavaScripcie (np. w jQuery) – niezależnie od serwera i jego adminów. Dałoby się nawet zrobić tak, by czytelnik mógł wybrać, czy chce komentarze czytać jednym ciagiem, sortowane od początku lub od końca, albo jako drzewko, zwinięte lub rozwinięte.

     Takie rozwiazanie będzie jednak miało jedną dużą wadę – skrypt będzie uruchamiany dopiero po załadowaniu całej tekstowej treści strony, więc najpierw będą pobierane wszystkie komentarze, a dopiero po załadowaniu będą zwijane/rozwijane/sortowane.

  • Byłoby super :)

 6. pocieszmy sie ze komentarzy w Archeo nie trzeba kuc w kamieniu albo przynajmniej wyciskac rylcem w glinie – to jest jednak znaczne ulatwienie przy ktorym kwestia „drzewkowania” odpowiedzi blaknie calkowicie – i mowie to ja – staly czytelnik umiarkowanie aktywny na forum :)

  • Nie skracajcie do „Archeo” , bo „sie mi kojarzy :)
   Kopernik byla kobieta ;)

   • Biorąc pod uwagę poruszaną tematykę, mamy tu zarówno Archeo jak i Genetix :)
    A jutro też wam uciekniemy ;)
    BTW Wojtku, jaka była przyczyna wyjścia z bloxu do wordpressu?

    • Było ich kilka, w tym słabości technologiczne bloxa: brak tagów i niemożność umieszczania jednego wpisu do kilku kategorii. Zaczął powstawać gigantyczny chaos w archiwum.

 7. Nie głosowałem w poprzedniej sondzie z prostej przyczyny – sam sobie ustawiam w opcji przeglądarki tło – mam je średniociemnizielone – a i rodzaj oraz wielkość czcionki.
  W śledzeniu wpisów komentarzy bardzo niepraktyczne są te schodkowe schematy bez możliwości zwinięcia tekstu komentarza.
  Na rzeczywiście niezłym wzorcu z forum wyborcza.pl warto się oprzeć – acz i tam są narzekania na brak możliwości rozwinięcia tylko wpisów zaznaczonych przez czytającego.

  Przed chwilą zrezygnowałem z włączenia się do dyskusji w wątku starszym [Pierwsi środkowoeuropejscy rolnicy byli imigrantami] z przyczyny właśnie chaosu w widoczności wpisów. Sami tam dyskutanci wykazali dużą dozę samozaparcia, cytując rozmówców. Same ich cytaty nie dają się wyłowić z ich wpisów, cudzysłowy to za mało. W portalu forum gazeta.pl dają do wyboru kursywę w zaznaczaniu tych cytatów czy pogrubienie czcionki.
  Aż się prosi, Gospodarzu, by i Twój blogoserwis miał i podobne opcje.

  • Ależ do stosowania kursywy, czy pogrubienia nie trzeba żadnych specjalnych funkcji. Wystarczy wpisywać odpowiednie, w tym wypadku niezwykle proste kody html. W postach działa nawet kod blockquote.

   Przypominam też, że to serwis WordPressa. Nie mam możliwości programowania sobie forum, jak mi się podoba.

 8. Test :)

  tekst zwykły
  [b]pogrubiony[/b] – znaczniki [‚b] na początku i [‚/b] na końcu
  [i]kursywa[/i] – znaczniki [‚i] na początku i [‚/i] na końcu
  [u]podkreślenie[/u] – znaczniki [‚u] na początku i [‚/u] na końcu

  [b][i][u]Ze znaczników należy wyrzucić znak apostrofu – wpisałem, by zostały potraktowane jako tekst.[/b][/i][/u]

  • No i się nie udało, w dodatku miał to być dopisek do postu WP z 7:06 :(

   • W miejsce kwadratowych trzeba dać ostre nawiasy – Wtedy działa

    • Test 2 :)

     tekst zwykły
     pogrubiony
     kursywa
     podkreślenie
     razem

     • Zaiste, działa, tylko… w innych serwisach blogowych i na forach stosuje się na ogół format Textile, czyli kwadratowe nawiasy. A tu nie ma żadnej informacji, że jest inaczej. ;-)

      Poza tym już pisałem: w ferworze dyskusji nikt nie pamięta o takich drobiazgach, a komentarza edytować się nie da. (Choć może się da w przypadku zarejestrowanych użytkowników bloga – nigdy nie testowałem tej funkcji w WordPressie – ale z niachęcią myślę o tworzeniu kolejnego konta tylko do komentowania…)

      • Przyznam, że nie wiedziałem, że się stosuje gdzieś kwadratowe.

       • My też nie wiemy, czemu kody z Agorowych forów nie czynią tu, w WordPressie, podkreśleń – kiedy inne działają w komplecie.
        Nie wystarcza (w podkreślaniu) jednak chyba zamienić kwadratowych na ostre nawiasów…
        Tamże zapis podkreślania to: [u]xxx[/u].
        A tutaj? Ciekawe …

     • Jednak możliwość edycji kroju pisma i podkreśleń, z poziomu klawiszy dostępnych w czasie wpisywania w WordPressie, dałby czytelność wpisów dyskutantom cytującym innych. Także sam podgląd wpisu przed jego wysyłką – jak w Agorowych forach.

      Inaczej czytanie tych tu rozbudowanych wpisów jest istną drogą przez mękę.

      Spróbujmy tedy sami:

      Test 3.

      tekst zwykły
      pogrubiony
      kursywa
      podkreślenie

      razem</b]

      • Cwiczenie czyni pono mistrza ;)

       Test 4.:

       tekst zwykły
       pogrubiony
       kursywa
       podkreślenie

       razem

       Proszę Gospodarzu, według swego uznania, skasować te nasze próby spartolone acz ambitne…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s