Zdjęcia szkuty z Czerska

Znaleziona niedawno w stawie niedaleko zamku w Czersku szkuta sprzed około 500 lat znów znalazła się pod ziemią i wodą. To jak na razie najlepszy sposób konserwacji bezcennego zabytku. Obecnie można ją więc oglądać tylko na zdjęciach. Zapraszam.

szkuta1

Szkuta jest w rewelacyjnym stajnie. Jak widać na zdjęciach, doskonale zachowały się detale konstrukcyjne tej jednej z największych jednostek jakie pływały po Wiśle do końca XVIII wieku. Statek miał około 30 m długości i 7 m szerokości.

Archeolodzy, których pracą kierował Waldemar Ossowski z Działu Badań Podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, odkryli wewnątrz kadłuba pozostałości naczyń ceramicznych, gwoździe i podkowę.

szkuta2

Dotychczas wykonane analizy dendrochronologiczne wskazują, że drewno do budowy szkuty ścięto w drugiej połowie XV wieku.

Według wstępnych szacunków gdańskich archeologów konserwacja statku kosztowałaby ponad 300 tys. zł i mogłaby potrwać nawet 8 lat. Przeprowadzeniem takich prac zainteresowane są władze lokalne i wojewódzkie oraz Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

szkuta3

W odsłonięciu wraku oprócz naukowców z Gdańska swój udział mieli Fundacja Ja Wisła, firma Mostostal Warszawa S.A., władze samorządowe oraz MNiSW.

Zdjęcia, które widzicie, publikuję dzięki uprzejmości ich autora Rafała Łapińskiego z fundacji Ja Wisła. Jej celem jest ochrona naturalnego biegu rzeki, zachowanie unikatowych wartości przyrodniczych doliny Wisły oraz ożywienie pamięci o dziedzictwie kulturowym naszej największej rzeki. Fundacja stara się też chronić zabytki po dawnej żegludze wiślanej. Dużo więcej świetnych zdjęć szkuty znajdziecie na stronach fundacji.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.09.2009.

Komentarze 4 to “Zdjęcia szkuty z Czerska”

  1. Zróbmy zbiórkę ogólnopolską i odbudujmy zamki polskie !!!!
    To jest powód do dumy narodowej i siły .
    Takie inwestycje przynajmniej widać z daleka.

  2. szkoda, że jak zwykle, zabrakło pieniędzy, byłaby to na pewno miejscowa ciekawostka

  3. No i sprawa się rypła!!!Może trzeba podsunąć temat jakiemuś bogatemu prywatnemu kolekcjonerowi,żeby własnym sumptem wydobył szkutę i zakonserwował.Potem wystarczy powiadomić policję i przejąć zabytek .

  4. […] https://archeowiesci.wordpress.com/2009/09/13/zdjecia-szkuty-z-czerska/ […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: