Homo erectus pochodzi z Eurazji?

Homo erectus mógł wyewoluować z prymitywnych istot, których szczątki odkryto w Dmanisi w Gruzji – taką hipotezę przedstawił prof. David Lordkipanidze z Gruzińskiego Muzeum Narodowego podczas festiwalu naukowego w Wielkiej Brytanii.

Dmanisi_cranium_D2700_(B)

Replika jednej z pięciu czaszek odkrytych w Dmanisi. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Gerbil

Szczątki prymitywnych ludzi, które odkryto w Dmanisi datowane są na 1,8 mln lat. Nim je odkryto naukowcy sądzili, że pierwsi ludzie wyszli z Afryki około miliona lat temu.

Zdaniem Lordkipanidze jest jednak możliwe, że migracja Homo erectus przebiegała w odwrotnym kierunku – z Eurazji do Afryki, gdzie z tego gatunku wyewoluowali Homo sapiens. – Jeszcze niedawno taki pomysł wydawał się głupi, ale teraz już nie robi takiego wrażenia – mówi profesor.

Ludzie z Dmanisi klasyfikowani są zazwyczaj jako bardzo wczesna forma Homo erectus zwana czasami Homo georgicus. Ich mózgi o pojemności 600 cm sześć. są o około 40 proc. mniejsze niż u późniejszych Homo erectus i aż o 2/3 mniejsze niż nasze. Przed ich odkryciem zakładano, że pierwsi Homo, którzy żyli poza Afryką mieli mózgi o pojemności około 1000 cm. sześć. Ludzie z Dmanisi mają też bardzo prymitywną budowę ciała. Są znacznie niżsi niż klasyczny Homo erectus, gdyż osiągali zaledwie 1,44-1,5 m wzrostu. Mają też archaiczne kończyny górne, zwłaszcza w porównaniu z ich znacznie bardziej ludzkimi kończynami dolnymi.

Zdaniem Lordkipanidze może to oznaczać, że w początkowym okresie rozwoju człowieka ciało było ważniejsze od mózgu. – Podczas gdy ludzie z Dmanisi mieli prawie współczesne proporcje ciała i byli bardzo efektywnymi chodziarzami i biegaczami, to ich ramiona poruszały się w inny sposób, a mózgi były bardzo małe w porównaniu z naszymi – tłumaczy profesor.

Pierwsze szczątki ludzi z Dmanisi Lordkipanidze odkrył w 1991 r. Od tego momentu naukowcy odkopali m.in. pięć czaszek i szczękę. Jedna czaszka należała do osoby, która w straciła za życia wszystkie zęby, ale mimo to przeżyła jeszcze wiele lat. W ocenie gruzińskiego naukowca świadczy to o pewnym rodzaju społecznej organizacji opartej na wzajemnej trosce. W Dminisi znaleziono też dość prymitywne kamienne narzędzia.

Jedynymi starszymi szczątkami zaliczanymi do rodzaju Homo są odkryte w Afryce kości Homo habilis datowane na 2,5-1,6 mln lat.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 10.09.2009.

Komentarzy 10 to “Homo erectus pochodzi z Eurazji?”

 1. Wyglada na to, ze praludzie rozlezli sie po calym swiecie a potem albo jakies grupy powrocily do Afryki i tam sie rozwinely dalej, albo byly po prostu kolejne fale migracji z Afryki, wymierajace po jakims czasie, byc moze nawet z powodu nadejscia kolejnej fali wyzej rozwinietych kuzynow?

  https://archeowiesci.wordpress.com/2009/08/04/homo-floresiensis-oddzielil-sie-od-innych-homo-prawie-dwa-miliony-lat-temu/

 2. Poglądy na temat pochodzenia radzaju Homo ciągle się zmieniają. Może by więc przyjąć, że każdy kraj na takie samo prawo, by być kolebką ludzkości ?

  • Lordkipanidze nie podaje nowego poglądu na pochodzenie rodzaju Homo. Mówi tylko o Homo erectus, a szczątki z Dmanisi jak napisałem nie są najstarszymi szczątkami Homo, bo jeszcze starsze odkryto w Afryce – Homo habilis.

 3. Do wykasowania
  http://portalwiedzy.onet.pl/4868,16925,1573961,1,czasopisma.html

  Biorac pod uwage biblijne jablko, to to rozprzestrzenienie musialo nastapic ladnych pare tysiecy lat temu, chyba, ze jablko zastapilo inny, pierwotnie wystepujacy w tekscie owoc.

 4. „Zdaniem Lordkipanidze jest jednak możliwe, że migracja Homo erectus przebiegała w odwrotnym kierunku – z Eurazji do Afryki, gdzie z tego gatunku wyewoluowali Homo sapiens. – Jeszcze niedawno taki pomysł wydawał się głupi, ale teraz już nie robi takiego wrażenia – mówi profesor”.
  He, he, dobre :D Pewnie jeszcze byli żółci i sośnoocy, ale im w podróży ewolucja wygląd pozmieniała ;)
  To jest jedynie dowód na wcześniejszą, słabiej zaznaczoną migrację z Afryki, a nie w odwrotnym kierunku. Wczesny Homo erectus „efektywnym chodziażem i biegaczem”??? Pewnie jeszcze ze swoim workowatym brzuchem i klaką piersiową. Co za brednie.
  Przeczy temu wyraźnie również technologia wytwarzania narzędzi kamiennych, która w Dmanisi jest identyczna jak w środkowej Afryce. Wczesny achellien jest starszy w Afryce niż w Dmanisi.

 5. Obecność Homo Erectusa w tak odległych rejonach Azji zawsze wydawała mi się dosyć tajemnicza. Niby miał sporo czasu, aby tam zawędrować, ale w takim razie dlaczego gatunek, który rozprzestrzenił się na tak rozległym obszarze, nie osiągnął większego sukcesu ewolucyjnego? Teoria pana L. wprawdzie nie daje odpowiedzi na wszystkie moje wątpliwości, ale jakoś tak bardziej geograficznie mnie przekonuje.

  • Mam wrazenie, ze w Afryce byly w miare stabilne warunki, w ktorych powstawaly kolejne wersje testowe Homo, rozprzestrzeniajace sie dalej.
   Natomiest na terenach do ktorych docieraly, warunki co jakis czas sie zmienialy, za czym nie nadazaly wersje beta i stopniowo wymieraly.

   Moze dopiero umiejetnosc stosowania rozmaitych okryc umozliwila skuteczna kolonizacje?

  • „Obecność Homo Erectusa w tak odległych rejonach Azji zawsze wydawała mi się dosyć tajemnicza. Niby miał sporo czasu, aby tam zawędrować, ale w takim razie dlaczego gatunek, który rozprzestrzenił się na tak rozległym obszarze, nie osiągnął większego sukcesu ewolucyjnego?”
   Ano właśnie dlatego – wskutek rozległości terenu imigranci rozpadli się na izolowane populacje, na tyle nieliczne, ze dosięgała je zapadka Mullera. To przypadek częsty i znany także z czasów Homo sapiens.

 6. „dlaczego gatunek [Homo Erectus], który rozprzestrzenił się na tak rozległym obszarze, nie osiągnął większego sukcesu ewolucyjnego?” – Moim zdaniem Homo Erectus może być powiązany z człowiekiem Cro-magnon, co by dowodziło teorii, że gatunek Człowieka Rozumnego pojawił się dużo wcześniej.

 7. Mam taka uwagę, a właściwie spostrzeżenie. Homo erectus był istotą dość ruchliwą i prawdopodobnie nie przywiązywał się na stałe do swojego miejsca zameldowania. Na dodatek świat nie jest taki duży. Koczownicza grupa rodzinna z serca Afryki do Europy mogła przemieścić się w czasie z pewnością krótszym niż rok. Wystarczyło, że kilka grup rodzinnych podążyło za jakimś łatwo dostępnym wędrującym pokarmem. I już mamy małą falę(falkę?faleczkę?) migracji. Takich mikromigracji mogło być nawet kilka-, kilkanaście tysięcy. Przynajmniej w teorii nc temu na przeszkodzie nie stoi.

  Tak więc znalezienie gdzieś w odległej Azji prymitywniejszej formy Homo i odkopanie bardziej zaawansowanej w Afryce nie oznacza, że człowiek wywodzi się z Azji.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s