Pod opolskim amfiteatrem kryła się średniowieczna fosa

Archeolodzy, którzy badają teren opolskiego amfiteatru, trafili w środę na umocniony brzeg dawnej fosy Zamku Piastowskiego.

– Pierwsze próby jej odnalezienia podejmowali już Niemcy w 1930 roku – powiedziała „Gazecie Wyborczej” Magda Przysiężna-Pizarska, archeolog z Uniwersytetu Opolskiego.

Archeolodzy dobrali się do terenu pod amfiteatrem dzięki jego przebudowie. Oprócz fosy odkryli też kości zwierząt oraz fragmenty drewna i ceramiki. Badania mają dostarczyć nowych informacji o początkach Opola.

– Jesteśmy niemal pewni, że w tym miejscu była także fosa okalająca Ostrówek, czyli wczesnośredniowieczny gród od którego zaczęła się historia Opola – powiedział „Nowej Trybunie Opolskiej” prof. Sławomir Moździoch, który kieruje pracami.

Na podstawie Radia Opole, Nowej Trybuny Opolskiej i Gazety Wyborczej Opole

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 9.09.2009.

Komentarzy 5 to “Pod opolskim amfiteatrem kryła się średniowieczna fosa”

 1. Moga byc ciekawe znaleziska. Taka fosa to byl smietnik, w ktorym ladowalo (czasem niechcaco) wiele rzeczy.

  Szkoda, ze zapewne za fosa byly tylko jakies ziemne waly. Przydalby sie kawalek czegos konkretniejszego, ladnie zrekonstruowany i zabezpieczony, widoczny za szklana przegroda.
  Bardzo mi sie podobaja takie kawalki sredniowiecza czy starozytnosi, wkomponowane we wspolczesne obiekty.

 2. Witam, czy jest ktoś zorientowany czy jest możliwość wejścia na teren badań, żeby na własne oczy zobaczyć co się tam dzieje, ub, co byłoby jeszcze ciekawsze wziąć udział w badaniach, oczywiście dodaję, że jestem studentką archeologii, więc wiem na czym rzecz polega.

  • Najlepszą metodą jest rozmowa z kierownikiem badań. Jeśli mają fosę to badania wiążą się z dużym nakładem pracy. Podejrzewam, że raczej znajdzie się jakieś zajęcie dla miłej studentki :) Studenta pewnie też. Dużo zależy od indywidualnych zdolności, woli, chęci i doświadczenia. Życzę powodzenia i wytrwałości bo jesienią może być różnie z warunkami atmosferycznymi.

  • Kopię tam, więc zabiorę głos – wpadnij pod bramę nr 1 i powiedz ochroniarzowi, że chcesz porozmawiać z kimś od archeologów. Najlepiej ok 11.

 3. to raczej nic nie da, bo pan ochroniarz budowy musi Cie mieć na liście. Trzeba rozmawiać z Magdą Przysiężną-Pizarską.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: