Najstarsze europejskie pięściaki

Pięściaki, chętnie zwane „szwajcarskim scyzorykiem epoki kamienia”, pojawiły się w Afryce 1,5 mln lat temu. Te zazwyczaj migdałowate kamienne narzędzia z dwustronnym ostrzem dużo lepiej nadawały się do oprawiania zwierzyny i innych prac, niż wcześniejsze kamienne narzędzia.

Agarre_de_un_bifaz

Instrukcja obsługi pięściaka

Dotąd wydawało się, że do Europy ten bardzo ważny wynalazek trafił niezwykle późno. Najstarsze znane pięściaki z naszego kontynentu – znalezione w Boxgrove w Anglii – miały marne 500 tys. lat. Najnowsze badania dwóch naukowców z Centrum Geochronologii Uniwersytety Kalifornijskiego w Berkeley poprawiły jednak wynik Europy i to od razu aż o 400 tys. lat.

Naukowcy przeprowadzili datowanie paleomagnetyczne dwóch hiszpańskich stanowisk, na których znajdowano pięściaki: Solana del Zamborino i Estrecho del Quípar. Dotąd hiszpańscy naukowcy głównie na podstawie stopnia zaawansowania znalezionych tam narzędzi szacowali ich wiek na 200 tys. lat.

Okazało się jednak, że Solana del Zamborino należy datować na około 760 tys. lat, a Estrecho del Quípar na co najmniej 900 tys. lat. Tym samym znalezione tam pięściaki stały się najstarszymi w Europie.

Wyniki badań naukowcy opisali w Nature. Odkrycie opisało też Science.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 6.09.2009.

Komentarzy 12 to “Najstarsze europejskie pięściaki”

 1. Datowanie paleomagnetyczne zawsze sprawiało trudności i wiele kontrowersji. Podobne wątpliwości budzi datowane tą metodą znalezisko czaszki Homo Erectusa ze stanowiska Orte w Hiszpanii. Czy starsze daty są właściwe? Na pewno poprzednie właściwe nie były, gdyż 200 tys. lat temu nie było już przedstawicieli kultury aszelskiej posługującej się typowymi dla tej kultury pięściakami i migdałowatym kształcie.

 2. jest gdzies jakis wykaz okresow w ktorych istnial most ladowy laczacy Hiszpanie z Afryka?

  mam wrazenie, ze migracja Homo poprzez Bliski Wschod jako jedyna droga nastapila dopiero gdy zaniklo tamto polaczenie.

  • Połączenie przez Giblartar istniało niemal przez cały czas, a jeśli go nie było wystarczyło przepłynąć kilkukilometrowy dystans przez cieśninę. Była to pierwsza droga migracji gatunku Homo. Dobitnie o tym świadczą datowania ze wspomnianego już stanowiska Orce, Atapuerca, Torralba czy Ambrona. Na Bałkanach ślady pobytu Homo erectusa są stosunkowo późne.
   Jeżeli zaś chodzi o Homo sapiens sapiens, sytuacja wygląda podobnie. Kultury Uluzzien i Chattelperonian są identyfikowane z pierwszą, niemal niezauważalną w materiale archeologicznym migracją człowieka współczesnego. Oryniak jest więc poźniejszą lepiej zaznaczoną migracją na tereny Bałkańskie przez obszar Bliskiego Wschodu. Chattelperonian i Uluzzien zaś z wybrzeży północno-zachodniej Afryki przez Gibraltar na obszar dzisiejszej Hiszpani. Chociaż jeśli chodzi o kulturę oryniacką to Konard ma nieco inną koncepcje jej genezy. Twierdzi, że wykształciła się ona na terenie Jury Szwabskiej. Z czego się wykształciła tego już nie zdradził ;)

   • Raczej mi chodzilo o okresy, gdy polaczenie jednak istnialo.
    Przeplyniecie kilku kilometrow rozni sie jednak od mozliwosci przejscia bezpiecznie cala grupa po stalym ladzie.

    Mozna zalozyc, ze w okresach najwiekszego zasiegu lodowcow, przejscie sie odkrywalo? W tym okresie poziom Morza Srodziemnego byl o kilkadziesiat metrow nizszy – wystarczalo?
    Byl rowniez news o szczatkach neandertalczykow na dnie Morza Polnocnego
    https://archeowiesci.wordpress.com/2009/06/16/neandertalska-kosc-z-dna-morza-polnocnego/

    Wtedy zapewne polaczenie ladowe rowniez istnialo.

    Moze faktycznie stanem bardziej „naturalnym” jest brak polaczenia Morza Srodziemnego z oceanem jak piszesz w pierwszym zdaniu.

 3. Krzysiu, poziom morza w epoce lodowcowej był dużo niższy niż obecnie. Szacuje się, że nawet o ponad 40 metrów. Oprócz terenów dzisiejszej Hiszpanii możliwe było również przejście „łańcuchem wysp i wysepek” pomiędzy Północną Afryką a Półwyspem Apenińskim. Stąd pojawienie się Homo Erectusa na wspomnianym półwyspie już około 700 tys. lat temu. Najlepszym tego przykładem jest stanowisko Isernia „La Pineta”.

  • W kolejnym interglacjale epoki lodowcowej to zyjemy wlasciwie teraz.
   W zakresie lat od znalezienia piesciaka hiszpanskiego, byly przynajmniej trzy spore glacjaly, przeplatane naturalnie interglacjalami, takimi jak obecny lub cieplejszymi.

   mniejszych okresow narastania i cofania lodowcow bylo zapewne sporo wiecej.

   Ciekawe czy rozwinie sie podwodna archeologia srodziemnomorska, nastawiona na poszukiwanie stanowisk czlowieka prehistorycznego, ktorych prawdopodobnie jest sporo na „zboczach” kontynentu, obecnie pod powierzchnia wody. Ciekawe moga byc zwlaszcza jaskinie, a datowanie dosyc precycyjne, dzieki analizie przyrostu roznych wodnych zyjatek.

 4. No skoro najstarsze znalezione pięściaki były w Anglii to logicznym by się wydawało, że prędzej lub później znajdą się starsze gdzieś bliżej Afryki. Bo chyba nie zrzucano tych pięściaków z samolotów na teren Anglii i jakoś tam trafić z kimś kto ich używał musiały. ;)

 5. @ Krzysztofsf

  Morze Śródziemne zostało ostatni raz zalane przez wody Atlantyku ok. 500 000 lat temu. Zalew ten odbył się w trzech etapach:
  – zachodnia część do wysokości Sycylii
  – reszta na wschód od niej
  – akwen dzisiejszego Morza Egejskiego.
  Do tego czasu wystarczyło „iść z Afryki na północ” i zawsze trafiło się do Europy.
  Przepłynięcie zalanego wodą Gibraltaru, jak i innych cieśnin, nie jest proste ze względu na silne prądy.

 6. Sauron: Krzysiu, poziom morza w epoce lodowcowej był dużo niższy niż obecnie. Szacuje się, że nawet o ponad 40 metrów.

  Otóż poziom morza, w epoce lodowcowej, był jeszcze niższy.
  Około 18 tys. lat temu poziom mórz swiatowych był najniższy, ok. 130 m niższy od obecnego.

  • Mówimy o poziomie morza jaki był około 1 mln do 700 tys. lat temu. Post dotyczy migracji Homo erectusa, nie zaś schyłku górnego paleolitu

 7. jak się używało pięściaka??

 8. dobre

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s