Kanaanejskie fortyfikacje odkryto w Jerozolimie

Potężny mur zbudowany około 3700 lat temu, a więc na wiele stuleci przed przybyciem Izraelitów, odkopali w Jerozolimie archeolodzy z Uniwersytetu w Hajfie.

Wykonanych z wielkich głazów mur o wysokości blisko 8 metrów jest zdaniem odkrywców częścią umocnionego przejścia, którym kanaanejscy mieszkańcy ulokowanej na wzgórzu fortecy mogli dostać się do najbliższego źródła.

Jak informują naukowcy to najstarsze tak masywne fortyfikacje odkryte w Jerozolimie. Następne porównywalne pozostałości równie potężnych konstrukcji pochodzą dopiero z czasów izraelskiego króla Heroda, który panował na przełomie I w. p.n.e. i I w n.e.

– Odkrycie pokazuje, że już w epoce brązu ludność Jerozolimy była zdolna do relizacji dużych projektów budowlanych – komentują izraelscy naukowcy.

Niewielki odcinek muru odsłonięto już w 1909 r. Teraz archeolodzy odkopali go na odcinku prawie 24 metrów. Ich zdaniem jest on jeszcze dłuższy, ale na razie nie mają pieniędzy na dalsze badania.

Odkrycia dokonano na terenie tzw. miasta Dawida, zaraz obok murów jerozolimskiego Starego Miasta.

Na podstawie depeszy AP. Dali zdjęcie.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 3.09.2009.

Komentarzy 9 to “Kanaanejskie fortyfikacje odkryto w Jerozolimie”

 1. Czyli to jest taki mur, jakie pokonywali Izraelici podbijajac Kanaan. A moze w ich czasach juz nie pelnil swojej roli, z roznych przyczyn?
  Hmmm..
  Tu link do ciekawej proby usystematyzowania ich podboju, badz osiadania na tych terenach

  http://biblia.wiara.pl/?grupa=6&art=1123423558&dzi=1116599581&katg=

  • Tak, to bardzo ciekawe, bo księga Liczb 13:28 mówi, że Izraelici na pustyni przestraszyli się właśnie potężnych murów warowni kananejskich i dlatego wędrowali 40 lat.

   Jeśli chodzi o datowanie, to według tego, co wyczytałem (np. na blogu BiblePlaces) dokładnie chodzi o średnią epokę brązu II. I tak w latach 50-tych Kathleen Kanyon datowała Podbój na późny brąz lub wczesne żelazo (co nie pokrywało się z wykopaliskami w Jerychu), a David Rohl datuje Podbój na średnią epoką brązu (w Jerychu z ś.e.b.II). W takim razie kananejski mur z Jerozolimy (czyli kananejskiego Jebus) możnaby zsynchronizować ze spaloną warstwą z Jerycha. A jeśli tak i jeśli David Rohl w swojej nowej chronologii ma choć odrobinę racji, te mury mają nie 3700, ale 3500 lat (bo tak datuje ś.e.b.II).

   Ale jeszcze jedno: choć Jebus zostało czasowo zdobyte przez Izraelitów za Jozuego, to potem Kananejczycy odbili je znowu i mieszkali tam przez ponad 400 lat. Dopiero ok. 1070 pne król Dawid podbił twierdzę Jebus na dobre i zrobił tam swoją stolicę.

 2. Ja zupelnie od czapy, ale bardzo jestem ciekawa komentarza autora bloga odnosnie tejze rewelacji:
  http://wiadomosci.onet.pl/1573193,242,1,najwieksza_zagadka_prehistorii,kioskart.html

  Bardzo sensacyjnie napisane a pojecia laik (ja) nie ma, ile z tego faktow a ile zmyslania wielkiej gazety….

  • generalnie to chyba wszystko prawda – kiedyś interesowałem się sporo przedkolonialną historią „Czarnej” Afryki (pozostańmy przy tym – być może niepoprawnym politycznie ;-) – określeniu) i oczywiście słyszałem o kulturze Nok, właśnie w aspekcie rzeźby z terakoty (jest taka popularna książka „Sztuka Czarnej Afryki”). Choć nie spodziewałem się, że to była tak kwitnąca kultura we wszystkich innych aspektach. Jak również powszechnie znanym jest fakt, że Afryka od razu weszła w epokę żelaza (bez czegokolwiek podobnego do epoki brązu), owszem znacznie później niż Europa i Bliski Wschód, ale prawdopodobnie NIEZALEŻNIE od Europy. Technologię wytopu wymyślili sami i była ona rozpowszechniona niemal na całym kontynencie – zwróćcie uwagę, że nawet „najdziksze” plemię z najbardziej zapadłej dżungli nosiło i nosi dzidy z grotami z kutego żelaza…

   • Sadze, ze poprzez Numibie rozchodzily sie rozne osiagniecia i rozwiazania z Egiptu a posrednio rowniez z krajow graniczacych z nim na polnocy.

    Numibia wydaje sie byc idealnym filtrem dla rozwiazan nieprzydatnych dla kultur murzynskich, przekazujacym dalej tylko te, ktore sie sprawdzily.

   • Nie mam już nic do dodania :)

 3. Dziekuje za wyjasnienia :)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s