Arabski skarb z Wielkopolski raz jeszcze

Niedawno pisałem króciutko o odkryciu na polu uprawnym niedaleko Rogoźna skarbu złożonego głównie z ponad stu fragmentów arabskich monet. Tekst o znalezisku pojawił się wczoraj w Nauce w Polsce.

Dowiadujemy się z niego m.in, że wszystkie odkryte monety były srebrne. Najstarsza datowana jest na początek IX wieku (dynastia Abbasydów) a najmłodsza wiązana jest z panowaniem Samanidów w pierwszej połowie X wieku.

Oprócz monet archeolodzy wykopali też 19 silnie zniszczonych srebrnych ozdób, które wykonano w europejskich, a może i arabskich pracowniach złotniczych. Odkryli też fragment sztabki i srebrnych drutów.

Zdania badaczy co do znaczenia skarbów – w tym depozytu z Rogoźna – są podzielone. Jedna grupa twierdzi, że miały znaczenie ekonomiczne – były „pieniądzem kruszcowym” ukrytym w celu tezauryzacji, natomiast druga – że należy je wiązać ze sferą symboliczną, nieutylitarną. Na korzyść tej drugiej koncepcji mogą przemawiać odsłonięte w pobliżu ślady palenisk, które mogą być pozostałością po obrzędach odprawianych w czasie zakopywania skarbu.

Więcej i zdjęcia w Nauce w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 25.08.2009.

Komentarzy 8 to “Arabski skarb z Wielkopolski raz jeszcze”

 1. „że należy je wiązać ze sferą symboliczną, nieutylitarną. Na korzyść tej drugiej koncepcji mogą przemawiać odsłonięte w pobliżu ślady palenisk”

  No tak, bo jak byly paleniska to musialy byc i obrzedy, pewnie jakis kult a moze i religia.

  Na pewno nie byl to zaden oboz z wieksza imprezka i dzikiem na roznie w chlodna noc?
  Moze to byl oboz przy jakims uczeszczanym szlaku?
  Charakterystyczne miejce, latwe do zapamietania i odnalezienia zakopanego skarbu.

  Wiem (po przeczytaniu komentarzy z kilku poprzednich niusow), ze wciskam kij w mrowisko i mi sie dostanie od rasowych archeologow (pewnie z 20 minusow). Ale tak na chlodno i bez emocji powiedzcie Panstwo: czy paleniska zaraz oznaczaja obrzedy?

 2. Sucharku, masz święta rację, dlatego podano dwie teorie. Która jest właściwa? oto jest pytanie i jest to miejsce do różnych dywagacji…

 3. Czy wszystkie monety byly polamane? I czy z fragmentow mozna zlozyc rozlamane monety, czy tez wszystkie kawalki pochodza z roznych egzemplarzy?
  czytalem, ze zdarzalo sie, ze monety dzielono na kawalki, przerabiajac w razie potrzeby na „drobne” ale zeby calosc skarbu byla z kawalkow?

 4. Z całą pewnością wszystkie połamane, ale czy można je połączyć, tego nie wiem.

 5. Przypuszczam, że wiem, w którą stronę ten szlak prowadził ! ;)
  Pomiędzy Gnieznem a Poznaniem leży miejscowość Imielenko.
  Mieszkaniec tej miejscowości wkopując drewniane kolki pod ławkę,
  Koło domu natrafił na gliniane skorupy i naprawdę sporą ilość srebrnych monet tyle, że nie tylko arabskich również nie skatalogowanych. Biorąc pod uwagę liczebność monet można zaryzykować stwierdzenie, iż był to punkt graniczny, na którym pobierano cło ;)
  Jaka ironia historii by to była gdyby okazało się to prawdą. Byłem tam śmiało można o tej wsi powiedzieć koniec świata nieczęsto można na takie miejsce natrafić. Kręta droga lasy i na końcu tej drogi ta wieś. Świetny klimat. A ongiś centrum handlowe i ważny punkt na trasie szlaku nie wiadomo, dokąd ani z skąd.
  No chyba, że to Poznań był wówczas takim centrum a szlaki prowadzące do niego były obstawione posterunkami celnymi :)
  Bardzo lubię wasze komentarze. Ten portal jest naprawdę na wysokim poziomie. Dobrze, że jest ktoś, któremu chce się coś takiego robić i że taka strona istnieje. Pozdrawiam

  • To bardzo ciekawe, co Pan pisze: o ile wiem znalezisko z Imielenka nie występuje w żadnym katalogu. Czy zna Pan może jakieś szczegóły?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s