Pogański most z jeziora Niesłysz

Ponad 70 dębowych pali odkrył w wodach jeziora Niesłysz zespół archeologów, którym kieruje prof. Wojciech Chudziak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Są one pozostałością wczesnośredniowiecznego mostu łączącego z lądem położone na wysepce pogańskie sanktuarium.

Zdaniem archeologów wody jeziora kryją więcej pali. Wedle wstępnych ocen oryginalnie miały one dwa metry wysokości, a sam most mógł mieć nawet cztery metry szerokości.

– Wiele wskazuje, że był solidny, ważny dla osadników, wielokrotnie naprawiany. Mógł funkcjonować w życiu paru pokoleń, nawet 300 lat. Jednak o szczegółach powiemy po badaniach dendrochronologicznych. Na razie to trochę wróżenie z fusów – powiedział prof. Chudziak.

Otoczone niskim wałem pogańskie sanktuarium na wyspie pochodzi z VIII-IX w. Opustoszało prawdopodobnie dopiero w XII w.

Więcej w Gazecie Wyborczej Zielona Góra.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 23.08.2009.

Komentarzy 13 to “Pogański most z jeziora Niesłysz”

 1. A nie lepiej nazwać przedchrześcijańskie lub pra- lub słowiańskie sanktuarium tak jak to zostało opisane w oryginale. Termin pogański jest dość mylący. Dla Słowian to chrześcijanie byli innowiercami-poganami, w tym znaczeniu jakie dziś przywiązuje się do tego wyrażenia.
  Mimo tego cieszę sie jednak, że ten portal archeowieści jest.
  Pozdrawiam. Wojmir

  • Nie wiem, co uznałeś za oryginał, ale prof. Chudziak mówi w GW „Wiadomo było, że wyspa kryje ślady sanktuarium pogańskiego.”

  • Termin pogański nie jest mylący – nie oznacza on każdego innowiercy, tak wyznawcy religii monoteistycznych (chrześcijaństwo, islam, judaizm) nazywali ludzi oddających cześć wielu bogom.

 2. To już drugie (o ile mi wiadomo) w ostatnich latach odkrycie Chudziaka wyspy pełniącej funkcję kultową wśród pogańskich Słowian. Wcześniejsze odkrycie, nie wiem, czy nie jeszcze ciekawsze, miało miejsce na Zarańsku:
  http://www.h2o-magazyn.pl/artykuly/read/id/105/slug/wyspa-swietych-koni/page/1
  http://gniazdo.rodzimowiercy.pl/tekst.php?tekstid=172

 3. Mnie się wydaje określanie mostu prowadzącego do pogańskiego sanktuarium pogańskim nie najzręczniejsze. Jaki istotna jego cecha konstrukcyjna jest pogańska? Czy taki sam most prowadzący do sanktuarium chrześcijańskiego nazwiemy chrześcijańskim?

  • Pogański = zbudowany przez pogan

   • Popieram zdanie przedmówców, że właśnie termin „pogaństwa” w czasach, gdy relatywizm kulturowy na dobre ugruntował się w antropologii, jest nieco niepoprawny politycznie. Długo trwało, zanim rzymskie określenie „barbarzyńca” znikło z prac historycznych i politycznych, więc może czas zapomnieć o „chrześcijańskocentrycznym” poganinie?

    • Ja bym nie przesadzał z polityczną poprawnością, „poganami” nazywano kiedyś czcicieli wielu bogów na zasadzie kontrastu z religiami monoteistycznymi – nie tylko chrześcijaństwem) więc jest to w sumie termin całkiem przydatny, bo od razu wskazuje na charakter religii danej społeczności

    • Pan to napisał na poważnie?Czy „okrężną drogą”nabija się Pan z”poprawnościowych” debilizmów?

    • Barbarzyńca to chyba z greki – tak grecy określali nie-greków

     • Mowa semicka brzmiała „bar-bar”, stąd nazywali (nielubianych przez siebie) Fenicjan Grecy barbarzyńcami, co przeszło na innych obcych a za greckim przykładem w ogolonej i bezportkiej (Jak w klasycznej łacinie będzie: „Wyjąć chustkę do nosa z kieszeni swoich spodni?”) Italii (będąc słowną grą i migracją pojęć) oznaczać zaczęło brodaczy z wszelkiej Galii i reszty świata.
      Fenicjanie to też grecki nomen – Czerwoni (ponoć od tyryjskiej purpury).
      Sami Fenicjanie wołali siebie Kananejczykami i nie uważali za jeden naród (w sumie podobnie jak ówcześni Grecy).

 4. Poganin, czyli mieszkaniec wioski (z łaciny). Most zbudowali mieszkańcy wiosek, a wiec jest to most poganski ;)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: