Bogate znaleziska w rejonie Wrocławia

Ponad milion przedmiotów znaleźli archeolodzy podczas badań przy budowie autostradowej obwodnicy Wrocławia. Właśnie zakończyli trwające dwa lata badania.

W ich trakcie naukowcy odkryli ślady osadnictwa i cmentarzysko z epoki neolitu (5500-2300 p.n.e.), a także pozostałości osady z epoki brązu (2300 p.n.e.- -1400 p.n.e.) .

Natrafili też na ślady po ludziach, którzy w I wieku p.n.e. i na początku n.e. mieszkali niedaleko Domasławia (gmina Kobierzyce). Byłyto m.in. naczynia z północnych Włoch, a także miecze, biżuteria i przedmioty domowego użytku.

Najcenniejszym zabytkiem jest wózek kultowy z epoki brązu odkryty w grobowcu jednego z lokalnych możnowładców. Takich przedmiotów odkryto w Europie zaledwie kilka.

Najwspanialsze zabytki trafiły na stałą wystawę do Urzędu Gminy Kobierzyce.

Na podstawie Polska Gazeta Wrocławska. Dali cztery zdjęcia.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 19.08.2009.

Komentarze 2 to “Bogate znaleziska w rejonie Wrocławia”

  1. nieźle nie? co jednak się dzieje zazwyczaj z np. takimi śladami osady? zakopuje sie, zalewa asfaltem i robi drogę? czy może jakoś wydobywa i zabezpiecza? a co jeśli trafiają na obiekt zbyt duży do wydobycia? jak np… cysternę z benzyną buhahahahhaa

  2. Najwspanialsze zabytki powinny trafić do muzeum archeologicznego gwarantującego właściwą ekspozycję i zabezpieczenie tychże zabytków. Dlaczego tak mało napisano o znaleziskach z „neolitu” i „brązu”. Czyżby nadal obowiązywało taby „chrztu Polski”.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s