Neolityczna „katedra” z Orkadów

Pozostałości dużej kamiennej budowli sprzed około 4-5 tysięcy lat odkryli archeolodzy na głównej wyspie Orkadów, archipelagu u wybrzeży północnej Szkocji. Jak mówią odkrywcy, czegoś takiego jeszcze nie widziano w Brytanii.

Budowla ma około 25 m długości i 20 m szerokości. Znajduje się niedaleko innych neolitycznych zabytków – kamiennego kręgu Brodgar oraz megalitów ze Stenness.

Jeszcze niedawno oba te miejsca uważano za centra neolitycznego kompleksu na Orkadach. Teraz archeolodzy skłaniają się ku poglądowi, że centrum to odkrywane właśnie Ness of Brodgar. Archeolodzy kopią tam od 2003 r., ale dopiero niedawno okazało się, jak niesamowite zabytki kryły się pod ziemią.

Kierujący badaniami Nick Card z archeologicznego Centrum Badawczego na Orkadach porównuje odkryte ruiny do katedry. – To jest architektura na monumentalną skalę, a jej rezultatem jest największa budowla swego rodzaju w północnej Brytanii – mówi dziennikarzom.

Jej kształt jest dobrze widoczny. W niektórych miejscach mury mają jeszcze metr wysokości i prawie pięć metrów grubości. Wnętrzne budowli ma kształt krzyża. W środku archeolodzy natknęli się na przykłady sztuki i mebli z kamienia.

Budynek otaczał wybrukowany korytarz. Zdaniem archeologów tworzył on prawdopodobnie rodzaj labiryntu, który wiódł ludzi w ciemnościach do komory w samym środku budynku.

W budowlę był też wkomponowany zagadkowy stojący głaz z dziurą w kształcie klepsydry.

Na stanowisku archeolodzy natknęli się też na inne budowle, które mają około 15 m długości i 9 m szerokości.

– To wszystko tworzy ogromny rytualny kompleks. Gdybyś odnalazł coś takiego na Bliskim Wschodzie, myślałbyś o tym jako o okręgu świątynnym – mówi Card. Powierzchnia całego stanowiska to około 2,5 hektara.

Na stanwisku nie brak oczywiście i ruchomych zabytków: ceramiki, kamiennych noży, głowic maczug oraz zwierzęcych kości.

Na podstawie Scotsman i starszych doniesień. Tutaj znajdziecie zdjęcia z wykopalisk.

Inne słynne neolityczne zabytki na Orkadach, to osada Skara Brae oraz grobowiec komorowy Maeshowe. Polecam filmiki o neolitycznych Orkadach:

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 18.08.2009.

Komentarzy 5 to “Neolityczna „katedra” z Orkadów”

 1. Jakieś datowania już są, skoro od tylu lat kopią ?

  • Datują na mniej więcej 5tys. lat;
   „Investigative work has been continuing at the Ness of Brodgar since 2003 and the site – which dates back nearly 5,000 years…”

   • … ale lat temu. Żeby się nie rozpędzać z datowaniem. Czyli ok. 3 tys. pne.

 2. No i co w tym takiego dziwnego. W Irlandii są conajmniej trzy takie świątynno-grobowe kompleksy neolityczne. Dziwne byłoby gdyby nie istniały w Szkocji

 3. Gdybyś Ty stał tutaj, nie myślałbyś, że stoisz tam – mówi Card. ALE MĄDRA WYPOWIEDŹ!!! HA HA HA!#$@%&

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s