Co jadał neandertalczyk

Neandertalczyk żywił się prawie wyłącznie dużą zwierzyną łowną, podczas gdy najstarsi europejscy Homo sapiens jedli też małe ssaki, ryby i owoce morza. Takie wnioski przyniosły analizy izotopów w kolagenie dawnych neandertalczyków i Homo sapiens.

Antropolog Michael Richards z Intytutu Max Plancka w Dreźnie (Niemcy) oraz Erik Trinkaus z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis (USA) wykorzystali do badań kolagen z kości 13 neandertalczyków, którzy żyli w Europie między 120-37 tys. lat temu i 13 europejskich Homo sapiens sprzed 40-27 tys. lat.

Zawarte w kolagenie izotopy kryją informacje o diecie osobnika. Na przykład inne izotopy będą dominować u drapieżnika, który żywi się mięsem zwierząt lądowych, a inne u istoty, która je głównie ryby.

Okazało się, że izotopy w kolagenie neandertalczyków są charakterystyczne dla drapieżników. Jak tłumaczą naukowcy głównymi składnikami menu naszych wymarłych kuzynów były duże zwierzęta lądowe – mamuty, żubry, czy renifery.

Tymczasem kolagen pobrany od Homo sapiens wykazał dużo bardziej zróżnicowaną dietę. Nawet osobnicy, których szczątki znaleziono w głębi lądu, mieli dużo izotopów wskazujących na rybne posiłki.

Jak tłumaczą uczeni, oznacza to, że Homo sapiens byli bardziej elastyczni i nie mieli kłopotów ze znalezieniem jedzenia, gdy zabrakło w okolicy wielkich ssaków. Neandertalczycy natomiast mogli mieć w takiej sytuacji poważne kłopoty ze zdobyciem odpowiednich ilości jedzenia, co nie pozostawało bez wpływu na szanse przeżycia tego gatunku.

Jednak z badań nie można wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Neandertalskie próbki pochodzą z północnej Europy, ponieważ na południu kolagen rzadko się zachowuje w dobrym stanie ze względu na wyższe temperatury. Tymczasem nukowcy natrafili niedawno na ślady korzystania z morskich zasobów przez neandertalczyków żyjących na Półwyspie Iberyjskim. (czytaj: Neandertalczycy jedli delfiny).

Izotopy uzyskane z kości nie dają nam też informacji o udziale w menu roślin.

Na podstawie New Scientist.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.08.2009.

Komentarzy 15 to “Co jadał neandertalczyk”

 1. Witam,
  Gratuluję ciekawego bloga. Sam jestem zwolennikiem diety Paleo. Radzę spróbować.
  pozdrawiam

 2. Właśnie miałem dowcipnie skomentować, ze rychło w poradnikach dietetycznych pojawi się „dieta neandertalska”… Życie znów szybsze. „Czyżbym miał spóźniony zapłon humoru?” :D

 3. To by pasowało, żerowanie na megafaunie w połączeniu z niską rozrodzczością i liczebnością. Delfin też pasuje. Duże wyrzucone na mieliznę = jedzenie. Czyżby neandertalczyk był bardziej turbo od nowszego modelu człowieka i potrzebował większej ilości tłustego mięsa?

  • Zblizony do diety Neandertalczyka model dla porownan moga chyba dac niektore plemiona Eskimosow?

   • Na pierwszy rzut oka tak. Też tak myślałem.
    Ale.
    Dopóki nie znajdziemy czółen neandertalczyków, trzeba by założyć, że jadł delfina złapanego na mieliźnie.
    Czyli.
    „Duża morska kupa tłustego mięsa” = „jedzenie”. Tak samo jak „duża lądowa kupa mięsa” = „jedzenie” a „kupa małych mięs” nie.
    Eskimosi jedzą ryby, ptaki, małze i inną maliznę. Co było z neandertalczykiem nie tak, że nie ruszał łososia?

    Oczywiście gdybym był wyedukowanym neandertologiem olał bym te dociekania do czasu zdobycia większej bazy danych. Niepokoi mnie jednak pytanie czy neandertalczyk był w jakiś sposób niezdolny łapać małe.

    • Trochę chyba pofantazjowałeś z tą dietą Inuitów- skąd masz te dane?

     • W moim poscie, na ktory odpowiedzial ffatman, pisalem o diecie „niektorych” plemion, czy grup Eskimosow.
      Sadze, ze Eskimosi w zaleznosci od miejsca bytowania, kozystaja z roznych zrodel jedzenia (dodatkowo obecnie nalozyl sie na to wplyw cywilizacyjny, bron palna, alkohol Czerwony Krzyz itp).
      Tak wiec, zakladajac „ekologiczny”, nieskazony cywilizacja tryb zycia rpoznych grup Eskimosow, to ich model zywieniowy zmienialby sie w zaleznosci od dostepu do roznych zrodel zywnosci.
      Tak wiec zapewne istnialy, a moze i jeszcze istnieja, plemiona czy populacje zywiace sie praktycznie samymi fokami czy karibu, jak i takie, ktore maja coraz bardziej urozmajcony jadlospis.

      dnosnie Neandertalczyka i lososia, to sadze, ze jesli badany kolagen pochodzil z osobnikow zyjacych w poblizu lodowca, to raczej nie mieli gdzie lowic tych rybek.

 4. Czy polscy antropolodzy tez publikuja tak ciekawe wyniki badan ?
  Pozdrawiam autora blogu i czytelnikow ;)

 5. Ciekawe. Jak dotad w doniesieniach na temat domniemanej diety neandertalczykow dominowal poglad, ze byli wegetarianami.

  Dosc drastyczna zmiana. Ciekawa jestem, na czym oparto poglad, ze byli roslinozercami?

 6. Przodkowie neandertalczyka (jak i nasi) wywodzą się z małp. A te są w zasadzie wszystkożerne, o różnych zresztą preferencjach: niektóre są prawie wyłącznie roślinożerne (nosacz, wełniak, dżelada, goryl), inne zjadają też owady, inne stawonogi, także mięczaki, plądrują gniazda ptasie, łapią też małe ssaki. Szympanse urządzają nawet regularne polowania na antylopy lub nawet na inne małpy (gerezy), których mięso chętnie jedzą, ale jest to niekonieczne uzupełnienie diety. Podobną dietę mieli nasi przodkowie*, skąd zatem jakaś wyłączna mięsożerność neandertalczyka? Przypuszczam, że taka interpretacja danych jest błędna w stosunku do całej populacji, może tak było tylko na północnym skraju zasięgu (jak u Inuitów).
  * dopiero wynalezienie ognia udostępniło ludziom skrobię roślin (pieczone bulwy, ziarna traw i niektóre mączyste owoce).

 7. […] z głównych dowodów na dominację mięsa wielkich zwierząt w diecie neandertalczyków, były niedawne chemiczne analizy ich kolagenu, które wykazały dietę bogatą w białko, a to kojarzone jest ze spożywaniem mięsa. Zdaniem […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: