Człowiek pekiński i ogień oraz inne krótkie wieści

Chińscy archeolodzy odkryli w słynnych jaskiniach Zhoukoudian, leżących 45 km od Pekinu, popiół, nadpalone kości oraz węgiel drzewny.

Jak twierdzą odkrywcy, znalezisko jest dowodem, że żyjący w tych jaskiniach setki tysięcy lat temu Homo erectus zwany człowiekiem pekińskim używał ognia 200-500 tys. lat temu. „Wielu zachodnich ekspertów wątpiło w to czy człowiek pekiński używał ognia w tym okresie” – piszą chińskie media

Chińczycy znaleźli też wiele kości kręgowców oraz kamienne narzędzia.

Na podstawie CriEnglish.

W latach 20 i 30. XX wieku odkryto w jaskiniach Zhoukoudian niedaleko Pekinu liczne szczątki wczesnych ludzi z gatunku Homo erectus. Łącznie naukowcy znaleźli tam kości około 50 osobników (w tym 6 czaszek), a także tysiące kamiennych narzędzi. Dzięki temu odkryciu jaskinia jest najsłynniejszym i najważniejszym stanowiskiem paleoantropologicznym w Chinach.

Inne wieści

Dwunożność wykształciła się u naszych przodków jeszcze podczas życia na drzewach, a nie po zejściu na ziemię. Amerykańskich naukowców skłoniła do takiego wniosku analiza kości nadgarstka kilku przedstawicieli małp człekokształtnych.

Zdaniem specjalistów z Uniwersytetu Duke’a przodkowie ludzi nigdy nie chodzili na czworaka po ziemi podpierając się kłykciami. Szympansy i bonobo wykształciły zaś taki sposób chodzenia niezaleźnie od goryli. Więcej po polsku, więcej po angielsku. Abstrakt artykułu w PNAS.

Pozostałości dużego królewskiego ośrodka administracyjnego sprzed ponad 2700 lat odkryli archeolodzy na terenie kibucu Ramat Rachel w pobliżu Jerozolimy.

Odnalezione ruiny budynków administracyjnych pochodzą z okresu królestwa Judy (929-586 r. p.n.e.), z czasów panowania króla Ezechiasza (ok. 722-699 r. p.n.e.), a pozostałości kompleksu budowli pałacowych z czasów panowania króla Manassesa (ok. 698-642 r. p.n.e.) i były użytkowane aż do czasów króla Sedecjasza (597-586 r. p.n.e.) – ostatniego władcy królestwa Judy. Więcej.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 12.08.2009.

Komentarzy 6 to “Człowiek pekiński i ogień oraz inne krótkie wieści”

 1. Jak ktoś wyjeżdża z tekstem, że „na Zachodzie nie wierzą, że u nas…” to mam od razu wątpliwości.

  Swoją drogą to Chińczycy tacy dumni, że pół-małpy u nich mieszkały?

  • @Telesfor Szuwarek
   „Jak ktoś wyjeżdża z tekstem, że “na Zachodzie nie wierzą, że u nas…” to mam od razu wątpliwości”.
   Nie ma w tym nic dziwnego. Wielu archeologów z „zachodnich” krajów podobnie traktuje doniesienia wielu polskich, rosyjskich, czeskich czy węgierskich archeologów. Taka już jest ich mentalność. Wskazuje to na specyficzne postrzeganie innych nacji przez naukowców z „zachodu”. Nie wiem co rozumiesz przez pojęcie „pół-małpa”? Niezależnie czy się z tym zgadzasz, czy nie sam jesteś też małpą. No chyba, że wstydzisz się przyznawać do przodków???

   • Takiemu podejsciu winna jest „przodujaca nauka zwiazku radzieckiego”, gdzie (zwlaszcza okres stalinizmu) zawsze wykazywano, ze kazde odkrycie ekscytujace swiat, czy uhonorowane Noblem, juz dawno zostalo dokonane przez dzielnych i madrych uczonych radzieckich, a jesli odkrycie to dotyczy spraw politycznie nieprawomyslnych, to uczeni radzieccy z kolei mieli wyniki udowadniajace, ze uczeni imperialistyczni sie myla.

    Wala sie gdzies u mnie uniwersytecki podrecznik do biologii z wczesnych lat 50-ych (kupilem gdzies „za zlotowke”). Pobieznie go kiedys przekartkowalem i zatkalo mnie, ze nawet przy dajmy na to opisie organelli komorki, mozna wplesc slowa typu „imperialistyczny” „burzuazyjna nauka” itp.

    • Bo ty patrzysz na ZSRR, który kładł łapę na drobne kraje komunistyczne. Jednak mentalność Zachodu nadal ogarnia więcej krajów, niż mały w stosunku do niego ZSRR.

     • Bo dla przecietnego mieszkanca zachodu kraje bloku komunistycznego nie roznily sie od republik zsrr.

 2. „Zdaniem specjalistów z Uniwersytetu Duke’a przodkowie ludzi nigdy nie chodzili na czworaka po ziemi podpierając się kłykciami. Szympansy i bonobo wykształciły zaś taki sposób chodzenia niezależnie od goryli.”

  Teraz nie zacytuję ale od lat wielu podnosi, że prawie czworonożność wielkich małp jest wtórna.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: