Cmentarzysko pełne niespodzianek

Ten sezon był niezwykle udany dla archeologów pracujących na cmentarzysku w Czarnówku niedaleko Lęborka (Pomorze).

Znajdują się na nim pochówki kultur pomorskiej, oksywskiej i wielbarskiej. Najstarsze groby pochodzą z V wieku p.n.e., a najmłodsze z I-II w. n.e.

Ludzie kultury pomorskiej pozostawili po sobie m.in grób skrzynkowy z dobrze zachowaną popielnicą twarzową. W innych grobach naukowcy natrafili na liczne zapinki, wykończenia pasów czy kolorowe korale.

W jednym z grobów kultury oksywskiej archeolodzy znaleźli ostrogi. Pod ziemią kryło się też umbo, czyli żelazne okucie środka tarczy. Na tarczy leżał pogięty miecz i złamany grot włóczni. To wielka rzadkość, gdyż większość grobów w tym miejscu obrabowano wkrótce po pogrzebie, a poza tym praktycznie nie chowano tam zmarłych z bronią.

Z odkrytych w tym sezonie zabytków kultury wielbarskiej warto wymienić grób dziewczyny, w nogach której było drewniane naczynie z brązowymi okuciami wypełnione orzechami laskowymi.

Zaskakującym znaleziskiem jest też fragment czaszki, na którym zachowały się resztki rudych włosów i futrzanej czapki. Zaskoczenie jest tym większe, że na tym terenie rzadko zachowują się kości.

Cmentarzysko zajmuje około dwóch hektarów. Archeolodzy szacują, że jest na nim grubo ponad tysiąc grobów. Wykopaliska nadzoruje muzeum w Lęborku.

Na podstawie Głosu Pomorza.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 2.08.2009.

Komentarzy 9 to “Cmentarzysko pełne niespodzianek”

 1. Jako dzieciak często bywałem w Lęborku i uwielbiałem zwiedzać to muzeum, choć ekspozycja nigdy się nie zmieniała. Znajdujące się tam urny twarzowe musiały wywrzeć na mnie spore wrażenie, bo pamiętam je do dziś. Mieli tam także, o ile mnie pamięć nie myli, urnę domkową.
  Miejmy nadzieję, że ta placówka wzbogaci się teraz o nowe, interesujące eksponaty.

 2. Co takiego jest w tamtym rejonie, ze kolejne kultury lokowaly sie praktycznie w tym samym miejscu?
  Czy byla to „ewolucyjnie” ta sama ludnosc, ktora zmieniala ‚kulture” nadazajac ‚za moda”, czy kolejne fale fale osadnikow?

  No i dlaczego ciaglosc sie przerwala w tym 2-im wieku?
  Ktos skutecznie wybil autochtonow? Ziemie uprawne sie wyjalowily i przeniesli sie dalej/

  • Skoro wielbarska to nasuwa się podejrzenie że poszli sobie nad Morze Czarne :-)

  • Przecież to archeolodzy rozrywają tą ludność na różne kultury i tyle.
   Ciekawe kto im tą płeć dziewczyny ustalił?
   A włosy zalegające w ziemi zawsze robią się rude!
   Depigmentacja włosów po śmierci jest znana każdemu medykowi sądowemu.
   I dlaczego groby badają archeolodzy????? A gdzie znawcy kości?????

   • Ciekawe, czy z tych kości uda się wyizolować Y-DNA, aby zbadać haplogrupę/y owych populacji.
    Byłoby to niezmierne cenne badanie.
    Dotąd nie spotkałem informacji o takich badaniach szczątków archeologicznych, odkrytych w Polsce.

    • Atimeres
     Myślisz, że dadzą kości do analizy bez archeologicznej asysty? Potem wezmą ekspertyzę i napiszą co chcą – jak dziennikarze!
     Medy sadowy na wakacjach (pada i się nudzę!)

     • Witam. Brałem przez 4 miesiace udział w tegorocznych badaniach w Czarnówku. Artykół jest troche dziennikarska interpretacją tego co usłyszeli. Co do kości to poszły juz do analizy bedzie wykonana przez dr F. Rożnowkigo, który jest najlepszym specjalistą od wielbarskich kości. Jesli chodzi o Wczesniejsze pytania o DNA to ze wzgledu na stan zachowania kości badania te są mało prawdopodobne.

   • Prosze nie sugerować sie tym artykułem jakby to była wypowiedz archeologa. To tylko dziennikarska interpretacja naszych słów. Wiemy ze włosy robią sie rude ale pani z Głosu pomorza była tak zachwycona ze jakoś pominaeła w artykule tłumaczenie dlaczego tak jest. Płeć ustaliliśmy wstępnie po wyznacznikach archeologicznych w grobie była klamerka esowata. Co do wieku czyli „dziewczyny” to tez inwencja dziennikarki. W grobie nie zachowały sie kości wiec niewiele wiecej sie dowiemy. Co do znawców kości to nadzoruje nas dr F. Roznowski ze słupska. Na stanowisku był tez student biologi który specjalizuje sie w antroplogi fizycznej. Pozatym kości w czarnówku nie zachowują sie prawie w ogole.
    Pozdrawiam

   • >>Przecież to archeolodzy rozrywają tą ludność na różne kultury i tyle (…) I dlaczego groby badają archeolodzy????? A gdzie znawcy kości?????

    różne nicki, różne osoby. Kompleksy te same ;-)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s