Bogate pochówki z Macedonii

17 grobowców datowanych na V wiek p.n.e. odkryli w połowie lipca macedońscy archeolodzy w mieście Ochryda w południowo zachodniej części kraju.

Szczególnie cenny okazał się pochówek 15-letniej dziewczyny. Na jej oczach spoczywała złota płytka w kształcie podobnym do okularów. Kolejna płytka, tym razem romboidalna, przykrywała usta zmarłej, a jeszcze jedna, z wizerunkiem słońca o 16 promieniach, leżała na jej piersi.

Naukowcy podkreślają, że taki zestaw płytek tworzących maskę pogrzebową odkryto na Bałkanach po raz pierwszy. Wcześniej znajdowano jednak pojedyncze płytki.

Inne cenne zabytki odkryte w grobowcach to 40-centymetrowy złoty pas, wisiorki w kształcie amfor z tego samego metalu, brązowe i srebrne rękawice oraz zagadkowy złoty obiekt o stożkowatym kształcie.

W grobowcach archeolodzy natrafili też na rzadki w tym rejonie bursztyn, który starożytni mieszkańcy Ochrydy musieli sprowadzić znad Bałtyku.

Na podstawie Balkan Travellers i depeszy agencji MINA, która dała też zdjęcie.

Drobna wieść

Szczegółowe średniowieczne rejestry wojskowe, obejmujące 250 tysięcy angielskich żołnierzy z lat 1369-1453 trafiły do internetu. Baza danych żołnierzy z wojny stuletniej (medievalsoldier.org) zawiera rejestry dotyczące żołdu, chorób wojaków i nobilitacji. Więcej.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 26.07.2009.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: