Pięć rzymskich wraków za jednym zamachem

Pozostałości pięciu rzymskich statków handlowych odkryli naukowcy niedaleko włoskiej wysepki Ventotene, która leży w połowie drogi między Rzymem i Neapolem.

Zidentyfikowane za pomocą sonaru jednostki spoczywają blisko siebie na głębokości ponad stu metrów. Archeolodzy datują wraki na okres V w. p.n.e. – I wiek n.e.

Ventotene, zwana w starożytności Pandataria, przez wiele stuleci służyła jako bezpieczna przystań na wypadek burzy. Jak widać nie wszystkim statkom udawało się schronić przed rozszalałym żywiołem.

Drewniane kadłuby jednostek nie dotrwały do naszych czasów. Jednak na dnie wciąż leży oklejony przez skorupiaki ładunek w postaci metalowych sztab, a także amfor z winem oraz uwielbianym przez Rzymian rybim sosem zwanym garum.

Na podstawie depeszy agencji Reuters. Galeria zdjęć.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 24.07.2009.

Komentarze 2 to “Pięć rzymskich wraków za jednym zamachem”

  1. Pytanie, czy to pojedyncza flota miala pecha, czy tez jest to plon ilus tam burz, zatapiajacych pojedyncze statki w tym akurat miejscu?

    Jesli flota, to byc moze nie jest to efekt burzy, a walki stoczonej z jakims przeciwnikiem (Kartagina? Korsarze, „kumple” Julisza Cezara?)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: