Najstarszy pomorski kościół?

Fundamenty należące prawdopodobnie do kościoła założonego w 1124 r. przez świętego Ottona z Bambergu odkryli archeolodzy w Lubiniu na Pomorzu Zachodnim.

– To prawdziwa sensacja archeologiczna – powiedziała PAP Paulina Kubacka z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. – Wszystko wskazuje na to, że to pierwszy kościół na Pomorzu, powstały w czasie pierwszej misji chrystianizacyjnej św. Ottona.

Archeolodzy odkryli fragmenty kamiennych fundamentów, części ściany i prezbiterium, układające się na kształt dużej jak na te czasy budowli kościelnej. Obok fundamentów odsłonięto szczątki dwóch grobów szkieletowych, również z XII wieku.

Lubin był we wczesnym średniowieczu sporym grodziskiem, które kontrolowało szlak handlowy przy ujściu Świny do morza. Gród całkowicie zniszczyły w 1173 r. wojska króla duńskiego Waldemara, ale kościół pozostał i wzmianki o nim pojawiają się jeszcze w XIV-wiecznych księgach.

Więcej w depeszy PAP opublikowanej w rp.pl.

Drobnostki
Pomęczę Was raz jeszcze w sprawie Babilonu. Oto jak powinien wyglądać rzetelny tekst na ten temat. To materiał lokalnego portalu, a jest lepszy niż to, co zaserwowały liczne media ogólnopolskie.

Pojawiła się informacja o odkryciu bardzo starej ceramiki z Mali. Nie jest to jednak rzecz bardzo świeża. Napisałem o tym ponad dwa lata temu: Afrykańska ceramika sprzed ponad 11 tys. lat.

Ogłoszenia blogowe
Zawieszam Archeowieści na jakiś czas. Nowe wpisy pojawią się najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia. To pierwsza taka przerwa od ponad trzech lat istnienia blogu, więc nie narzekajcie ;).

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 15.07.2009.

Komentarzy 5 to “Najstarszy pomorski kościół?”

  1. Udanych Wakacji Wojciechu :)… jakoś wytrzymamy

  2. Byłem kiedyś, dawno, bardzo dawno, na obozie naukowym w Lubiniu ale nie zabytkowym tylko antysinicowym. Wierzyć się nie chce, że wioszczyna ta takie miała znaczenie. W odróżnieniu od sąsiednich wsi nawet najmikrzejszego porciku. Z drugiej strony, ja spojrzeć od wody w górę, uwierzyć można w strategiczność położenia. Między Wapnicą a Lubiniem Jezioro Turkusowe jest (nie mylić ze Szmaragdowym).

  3. Gwoli ścisłości prawidłowa forma to „w Lubinie”, nie „w Lubiniu”, gdyż miejscowość ta nazwa się Lubin, a nie Lubiń. Per analogiam: „w Lublinie”, a nie „w Lubliniu” ;)
    Ponadto proszę rzucić okiem tutaj: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/14/Wiadukt_Lubin.jpg/800px-Wiadukt_Lubin.jpg

  4. No i udanych wakacji, przy okazji :)

  5. nawet na starej mapie z lat 60 było w tym miesjcyu zaznaczone grodzisko…odkąd wyjechalam na studia bywałam tam prawie co tydzien na włóczęgach po wyspie..To miejsce ma bardzo róźnorodną przeszłość…Czuje się to w powietrzu i widzi po ziemi. W Lubiniu jest również stary cmentarz z pochówkami zdradzającymi epidemię..Bardzo lubię moje wzgórza, tam jest jeszcze dużo do poznania..

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s