Kolejne odkrycia Polaków w dawnym mieście Majów

Badania w Nakum w Gwatemali, którymi od lat kierują archeolodzy Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Jarosław Źrałka i Wiesław Koszkul przyniosły kolejne ciekawe odkrycia.

W tym sezonie badacze ponownie skupili się piramidach nazwanych roboczo 14 i 15.

Wewnątrz piramidy nr 15 polscy badacze odnaleźli nową, nieznaną wcześniej komnatę, która leży 4 metry poniżej dwóch pomieszczeń badanych w zeszłych sezonach. Była ona związana z wcześniejszą fazą budowlaną konstrukcji – kiedyś właśnie ta komnata znajdowała się na szczycie piramidy. Dopiero z czasem całą piramidę zaczęto stopniowo rozbudowywać i powiększać, w wyniku czego komnata znalazła się wewnątrz budowli.

Zdaniem archeologów jest to świątynia i to w dodatku pierwsza jaką odkryto w Nakum na tzw. Akropolu, czyli kompleksie budowli w centrum miasta. Mają o tym świadczyć ślady intensywnego użycia ognia wewnątrz pomieszczenia, pochodzące najprawdopodobniej z palonych kadzielnic. Hipoteza ta będzie weryfikowana podczas dalszych badań.

W tunelach wiodących do wnętrza piramidy 14 archeolodzy natknęli się na fragmenty stiukowych rzeźb, które kiedyś wchodziły w skład fryzu zdobiącego zewnętrzne lica budowli. Najpewniej zniszczyli je sami Majowie podczas rozbudowy piramidy. – Wśród nich była doskonale zachowana głowa przedstawiająca prawdopodobnie władcę. Innym jest głowa jaguara, który miał również cechy węża. Na rzeźbach zachowały się ślady barwnej polichromii – powiedział Koszkul Nauce w Polsce.

Archeolodzy dotarli również do fryzu, który zachował się w oryginalnym miejscu. Zdobił zewnętrzną partię starszej budowli przykrytej następnie przez piramidę 14. Zachowała się jedynie dolna część zdobienia. Na odsłoniętym fragmencie widać ludzkie nogi, fragmenty opaski biodrowej i łapę stworzenia fantastycznego. Nogi i część opaski – zdaniem polskich archeologów – ukazują jedno z najwcześniejszych znanych przedstawień władcy w sztuce Majów wykonane w tej konwencji, datowane prawdopodobnie na okres protoklasyczny , czyli I – II w. n.e. lub wczesny klasyczny III – IV w. Jak oceniają archeolodzy, oryginalnie fryz miał wysokość około 4m.

Więcej, w tym liczne zdjęcia, w Nauce w Polsce.

Wcześniejsze odkrycia w Nakum.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 14.07.2009.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: