Nowe informacje o skórze dinozaurów (i inne wieści)

Najlepiej zachowane szczątki dinozaura, czyli odkryta w 1999 r. mumia hadrozaura nazwanego „Dakota”, dostarczyły kolejnych informacji o dawno wymarłych gadach.

Edmontosaurus_BW

Tak najpewniej wyglądała Dakota przed zmumifikowaniem. Rysunek na licencji Creative Commons. Autor: Arthur Weasley

Badania skamieniałej skóry za pomocą tomografu komputerowego i mikroskopów elektronowych ujawniły, że skóra hadrozaurów była podobna do skóry współczesnych gadów i ptaków. Składała się z dwóch warstw: cienkiej zewnętrznej i wewnętrznej zbudowanej z gęstej tkanki łącznej.

Specjalne analizy pozwoliły też zidentyfikować w skamieniałej skórze aminokwasy. Niestety do naszych czasów nie przetrwały białka.

„Dakota” ma 67-66 mln lat i jest najlepiej zachowaną mumią dinozaura. Pod skamieniałą skórą kryją się mięśnie i organy wewnętrzne, czyli gigantyczna kopalnia informacji o dinozaurach, której badanie zajmie najpewniej kilka dekad. Znaleziono dotąd jeszcze cztery inne mumie, ale są dużo gorsze.

Hadrozaur zachował się tak wspaniale, gdyż w chwili śmierci wpadł najpewniej w środowisko, które zapobiegło rozkładowi, a jednocześnie sprzyjało szybkiej mineralizacji (np. głęboka warstwa mułu).

Na podstawie National Geographic.

Dotychczasowe badania dostarczyły wielu informacji, które trudno zdobyć badając same kości. Okazało się m.in. że mięśnie hadrozaura były dużo masywniejsze co oznacza, że mógł poruszać się szybciej niż sądzono. Prześwietlenia wykazały też, że między kręgami jest 1 centymetr przerwy. Dotychczas podczas rekonstruowania szkieletów kręgi umieszczano zazwyczaj bardzo blisko siebie. Centymetrowe przerwy oznaczają, że wiele hadrozaurów i innych dinozaurów mogło być trochę większych niż szacowano.

Inne wieści
Bułgarscy spaleolodzy odkryli kilka dni temu trackie sanktuarium w północnej części kraju. W leżącej niedaleko Dunaju jaskini znaleźli grobowce, nisze i ołtarz. Na ścianach są rysunki ludzkich postaci. Jak podkreślają naukowcy sanktuarium jest w świetnym stanie. Na podstawie Novinite.

Uniwersytet Wrocławski uruchomił studia magisterskie o specjalizacji archeologia sądowa. – Zapraszamy przede wszystkim absolwentów studiów licencjackich na archeologii, prawie, historii i historii sztuki. Ale mile widziani będą także absolwenci kierunków przyrodniczych – mówi dr Paweł Konczewski. Czym mają się zajmować archeolodzy sądowi przeczytacie w Gazecie Wyborczej Wrocław.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 3.07.2009.

Komentarzy 13 to “Nowe informacje o skórze dinozaurów (i inne wieści)”

 1. No proszę. Jedna mumia i już trzeba weryfikować co najmniej kilka teorii, a to dopiero szczyt góry lodowej. Wystarczy jedna czaszka a historię ludzkości trzeba będzie w wielu miejscach poprawiać. ;)

  • właśnie tak działa nauka – buduje się mur, stawia nowe cegły, a pod spodem co jakiś czas wymienia się niektóre stare. Co sto-dwieście lat wymienia się fundamenty. „Ecclesia semper reformanda est” ;-) Ludzie marudzą, że w takim razie „ci naukowcy nic nie wiedzą”, że wszystko od nowa, umyka jednak uwadze, ile tych cegieł zostaje już na zawsze i jest nie do ruszenia. Na przykład 500 lat temu nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że w ogóle były jakieś hadrozaury ani że skóra ptaków i gadów ma taką a taką strukturę…

  • A właściwie, które to teorie czy może hipotezy miało by obalić znalezisko skamieniałej skóry tego gada? Akurat z przynależnością i prawdopodobnym wyglądem hadrozaurów naukowcy nie mieli jakichś specjalnych problemów
   > Wystarczy jedna czaszka a historię ludzkości trzeba będzie w wielu miejscach poprawiać. ;)
   Zwykle nie trzeba wszystkiego zmieniać, wystarczy nowe znalezisko niejako wpiąć we właściwe miejsce drzewa rodowego, czasem na już znany konar, a czasem – dodać nowa gałązkę. Czasem tylko – trochę musimy poprzestawiać kolejność konarów, przez wiele lat za najbliższych krewniaków naczelnych uważaliśmy tupaje (Scandientia), byłynawet czasem zaliczane wprost do naszego rzędu, ale kilka lat temu okazało się, że gdy już owe tupaje poszły swoją drogą – przez jakiś czas istniały zwierzęta, które były wspólnymi przodkami zarówno skóroskrzydłych (Dermaptera), jak i naczelnych (Primates).
   A czym więcej nowych faktów – tym budowla nauki solidniejsz.

   • Obalac może niekoniecznie ale uzupełniać, doprecyzowywać, poprawiać jak jest w newsie i owszem.
    „Okazało się m.in. że mięśnie hadrozaura były dużo masywniejsze co oznacza, że mógł poruszać się szybciej niż sądzono. Prześwietlenia wykazały też, że między kręgami jest 1 centymetr przerwy. Dotychczas podczas rekonstruowania szkieletów kręgi umieszczano zazwyczaj bardzo blisko siebie. Centymetrowe przerwy oznaczają, że wiele hadrozaurów i innych dinozaurów mogło być trochę większych niż szacowano.”
    Jak widac nie wszystko da się wyczytać z kości, a na pewno nie tak dokładnie jak ze zmumifikowanego okazu.\Co do czaszki… pożyjemy zobaczymy.Może się jakaś ciekawa znajdzie i niekoniecznie Homo Sapiens. :)

 2. Badania skamieniałej skóry za pomocą tomografa komputerowego

  Raczej tomografu, chyba że tomograf to człowiek ;)

  – Witam, jestem graf Kozielski.
  – Witam, ja tomograf Komputerowy.

 3. Straszne rzeczy się tu wyrabiają:
  1. Wojtku coraz częściej dajesz łączone wieści. Pewnie jest tego wszystkiego mnóstwo i powstaje dylemat: pisać o wszystkim, czy dokonywać selekcji. Dylemat straszny. Ja wolę wiadomości jednotematyczne. Ale nie głosuję.
  2. Wprowadziłeś ocenę newsów. Ho, ho, ho! Będzie pogrom?
  3. Będzie, ale w opcji oceny wypowiedzi. To fakt, że da to wiele do pomyślenia rozmaitym kosmitom, ale czy nie spowoduje problemów interpersonalnych? Zobaczymy.
  Jak widzę nie tylko ecclesia semper reformanda est, archeowieści toże…

  • Robi sie coraz ciekawiej :). Moza by jescze wprowadzic licznik kto ile napisal postow :)

  • A natknąłem się dzisiaj na taką nową funkcję w moim CMS, którą WordPress uruchomił jakoś tak po cichu. Myślę, że niczemu nie szkodzi, a może byc bardzo fajna zwłaszcza przy ocenie komentarzy.

   Co do łączonych wieści. Selekcja do Archeowieści jest dość ostra i czasami po prostu szkoda mi nie wspomnieć o niektórych rzeczach, a nie jestem w stanie robić za wielu tekstów. Czasami też sensownej treści w newsach jest tyle, że nie starcza na jeden dobry materiał. Tak np. jest z tym trackim sanktuarium. Poza tym, to najbezpieczniejszy sposób dawania newsów z polskich źródeł. Nikt się nie przyczepi o naruszanie praw autorskich.

 4. Zauważono, „że między kręgami jest 1 centymetr przerwy… [te] przerwy oznaczają, że wiele hadrozaurów i innych dinozaurów mogło być trochę większych niż szacowano” – nie tylko, jeśli ogony były bardziej giętkie, a także bardziej ruchliwe, to jest możliwe, iż wykonywały jeszcze jakieś funkcje w życiu tych gadów.

 5. nie wiem, bom biotechnolog, a nie anatom kręgowców, ale te odstępy między kręgami to może po prostu miejsce na chrzęstne krążki międzykręgowe – funkcja – amortyzacja ciężaru, zwiększenie ruchliwości kręgów względem siebie, tzn. umożliwienie większego zakresu zginania kręgosłupa.

 6. jac napisał: „ie wiem, bom biotechnolog, a nie anatom kręgowców, ale te odstępy między kręgami to może po prostu miejsce na chrzęstne krążki międzykręgowe – funkcja – amortyzacja ciężaru, zwiększenie ruchliwości kręgów względem siebie…”
  Pięknie napisane.
  Panie biotechnolog – do archeo-archeologii się Pan nadajesz… :)

 7. big brother tez nie zaszkodzil nikomu a jednak wg niektorych zaczal nowa epoke… jakos pana kijewskiego dalo sie pozbyc bez oceny postow, wartosc innych komentarzy tez byla widoczna bez tych lapek pod nimi. wiec po co? zeby niektorzy mogli sie poczuc lepszymi od innych? jak sie tu zrobi jak na goldenlinie przestane tu zagladac.

  • Pana Kijewskiego „udało się pozbyć” poprzez wprowadzenie automatycznej blokady publikowania jego postów. On sam się nie zniechęcił i co pewien czas pisze komentarze. Znakomita większość nie zyskuje mojej akceptacji i nie jest publikowana. Ich treść jest w zasadzie ta sama co zawsze.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: