Mechanizm z Antykithiry: wideopowtórka

Natknąłem się wczoraj w YouTube na wrzucony przez Nature film poświęcony mechanizmowi z Antykithiry, czyli najbardziej złożonemu urządzeniu, jakie przetrwało do naszych czasów po starożytnych cywilizacjach.

Dużo o tym niesamowitym zabytku napisałem trzy lata temu, gdy ujawniono wyniki jego najnowszych badań (Mechanizm z Antykithiry: najnowocześniejsze urządzenie starożytności). I właśnie o tych badaniach opowiada film. Naprawdę warto zobaczyć. Choć wiem wiele o mechanizmie i nie jest on dla mnie żadną nowością, to i tak film zrobił na mnie wielkie wrażenie. Jednak nic nie może się równać z siłą obrazu.

Film jest po angielsku, więc troszkę napiszę o tym, co widać. W pierwszej części jest m.in. pokazana rzeźba, którą znaleziono na tym samym wraku, co resztki mechanizmu. Wspomniane są też pierwsze jego analizy. Od trzeciej minuty zaczyna się opowieść o najnowszych badaniach. Polegały one na prześwietlaniu urządzenia nowoczesnym tomografem dającym trójwymiarowy i szalenie szczegółowy obraz wnętrza skorodowanych brył, w które przekształcił się zabytek, gdy leżał pod wodą. Te zdjęcia obrabiano następnie programami graficznymi, by uidocznić wszystkie szczegóły. Pod koniec widzimy prezentację wyników badań specjaliście od rekonstruowania dawnych mechanizmów, który chciałby odtworzyć cudo z Antykithiry.

W drugiej części dokładniej omówiono możliwości mechanizmu. Wspomniano też o poszlakach wiążących to arcydzieło ludzkiego geniuszu z Archimedesem. Co prawda badania wykazują, że mechanizm powstał po jego śmierci, ale mógł być wzorowany na innym, który zbudował geniusz z Syrakuz, co wiemy z pism Cycerona. Pokazane są też rekonstrukcje skomplikowanych średniowiecznych zegarów.

Cudowny, prawda?

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 26.06.2009.

Komentarzy 16 to “Mechanizm z Antykithiry: wideopowtórka”

 1. Zastanawiam się czy naukowcy by uwierzyli w istnienie tego mechanizmu gdyby po odkryciu zaginął i nie był dostępny do badań w muzeum. ;)

 2. Hehe, dobre pytanie. Pewnie nie uwierzyliby bo mechanizm jest zbyt skomplikowany jak na swój wiek:) Coś by na pewno wymyślili :) Dziękuje Drogi Wojciechu za filmik, bardzo interesujący. Szczególnie, że ja aż tyle co Ty pewnie nie wiem/wiedziałem o tym mechaniźmie. `oo` :D

 3. Zbyt skomplikowany jak na swój wiek? Jest w sam raz skomplikowany. :-)
  To my zbyt mało wiemy o tamtych czasach i nie doceniamy naszych inteligentnych i zaradnych przodków.

  • @ Jarek
   „Zbyt skomplikowany jak na swój wiek?”
   Wiem, wiem o co Ci chodzi.Za to mnie chodziło o to, że tak mogliby stwierdzić naukowcy gdyby mechanizm zaginął i byłyby tylko o nim wzmianki. To była odpowiedź na pytanie w poście Lady Devity.:) Mam nadzieje, że zrozumiałeś moje trudne wytłumaczenie się z sytuacji;p Pozdrawiam

 4. Mnie ten mechanizm niesamowicie fascynuje odkąd tylko o nim usłyszałem. Przepiękna konstrukcja, która pokazuje, jak bardzo nie doceniamy starożytnych cywilizacji. Przecież i dziś wykonanie takiego mechanizmu byłoby doskonałą robotą. A nie wierzę, że to jakiś wyjątek, bo jakie są szanse na jego odkrycie, gdyby to był jedyny taki?
  Dzisiaj tak łatwo wszystkim sterować elektronicznie, że sztuka tworzenia takich mechanizmów staje się niszowa. Ale przez to jeszcze piękniejsza.
  Chętnie walnąłbym sobie plakat z takim cudem na ścianie, albo nosił koszulkę.

  • Proponuję tatuaż na plecach. ;)

  • Mnie też fascynuje:) Jest to niesłychana „maszyna” (albo nawet można pisać bez cudzysłowiu). Faktycznie nie zawsze doceniamy Starożytnych. :D

   • A tymczsem na wikipedii w haśle „maszyna licząco-analityczna” jest:

    „Za wynalazcę maszyn licząco-analitycznych uchodzi Herman Hollerith, który zastosował je po raz pierwszy w roku 1890 do opracowania spisu ludności USA.”

 5. Skąd niedowierzanie w istnienie mechanizmów na miarę tego z Antykithiry?

  Rozwój techniki starożytnej nie był konsekwentny. Brakowalo mecenasów. Związek awangardy technicznej z profitami ekonomicznymi czy militarnymi nie był ogólnie dostrzegany. Wyobraża sobie ktoś by np. 1/3, nawet 1/30 finansow starożytnej armii pochłaniali mędrcy od projketowania nowych statków i balist? Podejście wynalazcze w sensie edisonowskim praktycznie nie istniało. Nie ukształtował się system masowej edukacji działający jak sito wylapujące talenty. Stąd brak masy krytycznej do konskwetnego pociągnięcia nauki. Dlatego też na przykład od czasów Euklidesa, w matematyce przez kilkanaście wieków niewiele się działo. Mimo, że w jego „elementach” opisano nowoczesną metodologię matematyczną! Metodologia leżała sobie i nikt nie robił z niej użytku.

  Nie znaczy to, że nie rodzą się geniusze. Ludzie 5000 lat temu byli tak samo intelignetni jak dziś. Czasem zdobywali się na rzeczy wyjątkowe. Ponieważ były to odosobnione, pozniej porzucone wynalazki, to tworzą one wyraźne „piki” na wykresie (umownym „wykresie”) postępu technicznego.

  Obecnie takich pików nie ma, bo generalnie docenia się wagę nowych odkryć. Skoro „pików” nie ma teraz, to nie było ich w przeszłości. Mechanizm z Antykithiry stanowi taki „pik”, a więc nie istnieje :)

  Wystaczyłoby aby nie dotrwał do naszych czasów i powyższe rozumowanie oparte na niezrozumieniu w jaki sposób rozwija (i zwija…) się cywilzacja, nakazałoby odrzucać wszelkie spekulacje o zbyt skomplikowanych mechanizmach jako zalatujące Atlantydą.

 6. „Wystaczyłoby aby nie dotrwał do naszych czasów i powyższe rozumowanie oparte na niezrozumieniu w jaki sposób rozwija (i zwija…) się cywilzacja, nakazałoby odrzucać wszelkie spekulacje o zbyt skomplikowanych mechanizmach jako zalatujące Atlantydą.” – a niesadzisz, ze skoro odrzucasz Atlantyde, to niewiedzac o istnieniu takaiego mechanizmu, sam bys go odrzucil, posiadajac tylko jakies strzepki informacji?

 7. Ja oczywiście jestem nienormalny. Mnie zafascynował ten zegar z XIV wieku, którego Pan majster zrekonstruował… to dopiero konstrukcja! średniowiecze takie niedoceniane ;)

  • Nie nienormalny… tylko trącisz nieco średniowieczem lepsze to od naftaliny. ;>
   A takich magików co potrafią takie cuda odtworzyć coraz mniej, na wymarciu niestety. :( Teraz tylko chipy i kabelki.

 8. […] Polecam też fascynujący film o mechanizmie. […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s