Najstarszy instrument muzyczny

Kolejne wspaniałe odkrycie w jaskini Hohle Fels w Jurze Szwabskiej. Po najstarszej figurce kobiety teraz archeolodzy zaprezentowali najstarszy instrument muzyczny. Odkopali go w 2008 r. w odległości 70 cm od figurki.

Wykonany z kości sępa flet ma wywiercone pięć dziurek, a na jednym z jego końców znajdują się nacięcia w kształcie litery V, które być może tworzą ustnik.

Według zespołu naukowców, którym kieruje prof. Nicholas Conard z uniwersytetu w Tybindze, zabytek ma aż 35 tys. lat. Uczeni znaleźli go w 12 kawałkach. Po ich złożeniu uzyskali pieczołowicie wykonany instrument długości prawie 22 cm (pełna długość wynosiła niegdyś ok. 34 cm) i średnicy 8 mm.

Archeolodzy znaleźli też w Hohle Fels kawałki kolejnych dwóch fletów, które były wykonane z kłów mamuta.

Co ciekawe, najstarsze dotąd znane instrumenty muzyczne również znaleziono w Jurze Szwabskiej. Są to trzy flety, które naukowcy odkopali w jaskini Geißenklösterle. (zdjęcie egzemplarza z kości łabędzia) Ich wiek ocenia się na co najmniej 30 tys. lat. Do zbioru prastarych fletów z Jury Szwabskiej należy jeszcze dorzucić dwa egzemplarze z jaskini Vogelherd.

Poza Jurą flety z kości ptasich odkryto w Pirenejach.

Flet z Hohle Fels ma jednak konkurenta do tytułu najstarszego. Otóż w jaskini Divje Babe w Słowenii w warstwach przypisanych neandertalczykom odkryto swego czasu kawałek kości z co najmniej dwoma otworami. Wedle niektórych może to być flet i to w dodatku mający aż 43 tys. lat. Jednak zdaniem części naukowców kość jest jedynie pozostałością po posiłku jakiegoś zwierzęcia, a nie ludzkim instrumentem. Co do fletu z Hohle Fels podobnych wątpliwości być nie może.

Znaleziska tylu fletów sprzed ponad 30 tys. lat oznaczają, że najwyrażniej muzyka była dość powszechna w świecie najstarszych Europejczyków naszego gatunku. Naukowcy uważają nawet, że miała znaczny wpływ na rozwój więzi społecznych, co mogło mieć swój udział w sukcesie jaki odnieśli Homo sapiens.

Zdjęcia najstarszego fletu znajdziecie m.in. w National Geographic. Odkrycie naukowcy opisali w Nature.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 25.06.2009.

Komentarzy 15 to “Najstarszy instrument muzyczny”

 1. Pozazdrościć wyobraźni. I tej zdumiewającej pewności, że kawałek kości z 5 otworami służył do robienia muzyki a nie np. jako stojak na igły wykonane z innych kości. Lub amulet. Lub część sprzętu, np. sieci, której sznurki musiały być do czegoś przymocowane.

 2. otwory we flecie musza byc od siebie odlegle o odpowiednia dlugosc – to jest mocna wskazowka do tego ze dany przedmiot jest fletem

 3. Ktoś wcześniej pisał w tematach o ralacjach neandertalczyka z homo sapiens, że neandertalczycy mieli bardzo podobne możliwości intelektualne do nas. Dlaczego więc tu mamy informację, że muzyka, czyli wynalazek inteligentniejszego, umacniała więzy między członkami i to przyczyniło się do sukcesu. Jak są dwa gatunki zbliżone inteligencją, to czemu jeden osiąga sukces, a drugi nie.

  • A czemu starożytni Grecy rozwijali teatr, filozofię, matematykę, sztukę i architekturę, a Papuasi nie? Czemu w Wielkiej Brytanii zaczęli używać maszyn parowych, a Aborygeni nawet jeszcze nie znali obróbki metali? Zadałeś szalenie trudne pytanie na które nikt nie zna odpowiedzi. :)

   • zadam trudniejsze: dlaczego Papuasi wymyślili uprawę roślin (może bardziej ogrodnictwo niż rolnictwo) na długo przed tym, zanim na świecie pojawili się w ogóle jacyś starożytni Grecy, czy choćby nawet mieszkańcy Bliskiego Wschodu? A mimo to, pozostali na takim samym poziomie rozwoju przez kolejne kilka tysięcy lat?

 4. Z kości mamuta to pewnie nawet puzon można zrobić, ale która kość sępa ma 34 cm długości?

 5. Pytanie ile i jak starych fletow drewnianych przepadlo bez sladu?

  Jesli czytam, ze flety robiono rowniez z klow mamuta, czyli nie tylko wykorzystujac puste w srodku kosci ptakow, to chyba n terenach bogatszych w drzewa, flety drewniane powinny byc pospolite?

 6. Ja mam pytanie techniczne. Czy była szansa, że sępy żyły na terenie jury szwabskiej w epoce lodowcowej? Jeśli nie, to czy może to świadczyć o migracji np z terenów dzisiejszej Turcji, czy Hiszpanii? I jaki mógł być cel migracji na północ?

  • W tamtym interglacjale bylo chyba cieplej niz w obecnym, mimo, ze lodowiec nie zanikl jak obecnie.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: