O kanibalizmie pierwszych Europejczyków

Od kilku dni krąży po świecie informacja o odkryciach ze słynnego hiszpańskiego stanowiska Atapuerca, a dokładniej ze sporej jaskini Gran Dolina. Znalezione tam szczątki ludzi z gatunku Homo antecessor noszą wyraźne ślady związane z konsumpcją przez pobratymców (m.in. nacięcia zrobione kamiennymi narzędziami).

Dolina-Pano-3

Wykopaliska w jaskini Gran Dolina w Sierra de Atapuerca w 2008 r.

Pierwsza w Polsce (o ile dobrze się orientuję) ogłosiła to odkrycie 22 czerwca „Rzeczpospolita” w tekście „Ludożerstwo w jaskini”. Artykuł zignorowałem z powodów, o których napiszę niżej. Milczenie w temacie postanowiłem przerwać z powodu kolejnego tekstu na ten temat będącego dziełem portalu gazeta.pl („”Pierwsi Europejczycy” byli kanibalami, jedli dzieci”).

Doniesienia te są niestety kolejnym dowodem pogarszającego się poziomu dziennikarstwa nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie. Otóż informacja ta nie jest newsem już od wielu lat, czego dowodem niech będzie choćby tekst z archiwów The Independent opublikowany marne 12 lat temu. W zasadzie wszystko, co jest w materiałach Rzeczpospolitej i gazeta.pl oraz w depeszy AFP, która zaczęła całe zamieszanie, jest też w tekście z 1997 r. Jedyna różnica to większa liczba osobników, na których szczątkach zidentyfikowano owe ślady ludożerstwa, co nie jest niczym dziwnym, bo ciągle prowadzi się tam badania.

Skąd więc nagle ten cały rumor? Najpewniej jego początkiem jest kompletnie niesensacyjna hiszpańskojęzyczna depesza AFP o rozpoczęciu kolejnego sezonu badań w Atapuerca, w której pojawiła się m.in. krótka wzmianka o odkryciu w poprzednich latach dowodów na ludożerstwo. Gdzieś po drodze, i to chyba jeszcze w samej AFP, depesza uległa znacznej kompresji i zostało tylko „sensacyjne” odkrycie, że Homo antecessor jedli dzieci własnego gatunku.

A dlaczego upieram się, że to dowód nędzy dziennikarskiej? Bo wielu dziennikarzy jedynie skopiowało, bądź przetłumaczyło tę informację w oparciu o jedno źródło, nie zadając sobie trudu, by coś więcej na ten temat przeczytać. A wystarczy parę minut grzebania w sieci, by ustalić, że to bardzo czerstwy news. Jest on nie tylko w archiwum The Independent, ale też choćby w angielskiej Wikipedii. Trzeba tylko chcieć.

A tak już gwoli popularyzacji dodam, że jaskinie z pasma górskiego Sierra de Atapuerca dostarczyły w ciągu ostatnich 30 lat tysiące szczątków prastarych Europejczyków. Odkrycia te pozwoliły m.in. znacznie przesunąć datę pojawienia się na naszym kontynencie pierwszych Homo. Moje wpisy o odkryciach i badaniach ostatnich lat znajdziecie pod tagiem Sierra de Atapuerca.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 24.06.2009.

Komentarze 22 to “O kanibalizmie pierwszych Europejczyków”

 1. Podziwiam odwagę pracujących tam osób. Dobre kilkaset ton ziemi im nad głową wisi.

  • A spójrz dokładnie na dół zdjęcia. Ci widoczni na środku, to w zasadzie pracują na dachu :)

   • Studenci Wojtku muszą chyba dużo sangrii popijać dla odwagi bo nie wiem czy jest ktokolwiek w stanie na trzeźwo tak bardzo ryzykować :)

    • aż tak strasznie być nie musi ;)
     nawarstwienia jaskiniowe bywają silnie zmineralizowane, wobec czego do ich eksploracji potrzebny jest raczej solidny młotek i przecinak niż szpachelka; w pewnej jaskini (co prawda we Francji) zdarzało się, że jałowe warstwy były wycinane flexem, bo nijak inaczej tego nie dało się wyeksplorować

     • Pomimo, że są zmineralizowane spójrz na warstwę gruzu wapiennego. Nie chciałbym dostać nawe średniej wielkości spadającym kamykiem. Poza tym pamiętaj o postępującej erozji i przesychaniu warstw. Jak widać, najlepiej w górnej części zdjęcia z samej jaskini już niewiele zostało. Do tego dochodzą jeszcze niebezpieczeństwa związane z procesami krasowymi. W jaskiniach kopałem prze całe lata. Profil, nawet przy silnej mineralizacji zwalił nam się kilka razy ;)

  • wierzchnia warstwa wyglada na lita a na samej gorze jest zabezpieczona siatka, nie jest tak zle z bhp u nich :)

 2. Dobre zdjecie… nawet widac jak jeden pan z ekipy, co stoi obok butli z woda, schowal sie pod kaskiem i deyskretnie oczyszcza sobie nos z nagromadzonego pylu :D

 3. Zbyt wiele oczekujesz od dziennikarzy. Poza tym co to za argument z tą Wikipedią! Wstydziłbyś się. Przecież tam każdy może sobie coś napisać… Jedynie newsy prasowe pisane przez profesjonalistów są godne zaufania. Nie ufaj nikomu, kto nie bierze za swą pracę pieniędzy. ;-)

 4. „kompresacji” – kompresji.

 5. co sie wojtku dziwisz. przecietny dziennikarz nie siega do zrodla nawet jak jest biezace, a juz zwlaszcza dziennikarz elktronicznych mediow. a jak siegnie to najwyzej przeleci oczyma. Dowod? wystarczy przeczytac dziennikarskie relacje dot. raportu Polska2030 i skonfrotnowac go z samym raportem. Poza nielicznymi wyjatkami na jakie sie natknalem, mozna rece zalamac. Az trudno uwierzyc ze dziennikarze ktorzy je pisali zdali mature z czytania ze zrozumieniem…

 6. „Doniesienia te są niestety kolejnym dowodem pogarszającego się poziomu dziennikarstwa nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie”

  Jakie są przyczyny takiego globalnego pogarszania się poziomu dziennikarstwa?

  Gazeta.pl jest kopalnią bujd i pseudo-odkryć.

 7. http://maraton.blox.pl/html

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: