Mur z gotyckich cegieł, groby z okresu wpływów rzymskich oraz inne drobne wieści

Około 30-metrowy odcinek muru ze średniowiecznych cegieł, który może być pozostałością po stojącym niegdyś w Tczewie zamku, odkryli archeolodzy.

Mur wykonany jest z dużych gotyckich cegieł i wapiennej zaprawy. Lokalne media spekulują, że mogą to być resztki twierdzy, którą zbudował z krzyżacką pomocą panujący w tej części Pomorza w XIII w. książę Sambor II.

Archeolodzy na razie ograniczają się do określania znaleziska jako średniowiecznego muru i liczą, że dalsze badania pozwolą ustalić jego dokładne pochodzenie. Więcej.

Naukowcy z Muzeum Archeologicznego, prowadzący badania ratunkowe w Pruszczu Gdańskim, natrafili na bogato wyposażone groby z około III wieku naszej ery.

– Dotąd przebadaliśmy dwa pochówki mężczyzn, którzy zmarli w wieku około 25-30 lat. Przy świetnie zachowanych szkieletach znaleźliśmy ostrogi, sprzączki do pasów i zapinki – mówi archeolog Małgorzata Tuszyńska. Więcej.

Wiele naczyń i przedmiotów z jadeitu wykonanych około 5000 lat temu znaleźli chińscy archeolodzy na stanowisku Haining koło miasta Jiaxing w prowincji Czeciang, we wschodnich Chinach. Odkrycia dokonano w dużym i dobrze zachowanym grobowcu neolitycznej kultury Liangzhu. Więcej.

Dwie nowe terakotowe figury żołnierzy, dwa rydwany i grot strzały z brązu odkryli chińscy naukowcy na samym początku wznowionych wykopalisk w grobowcu Pierwszego Cesarza (Shi Huangdi) w Xian. Więcej.

dwie tony chińskich monet odkryto na placu budowy w okręgu Liquan w środkowych Chinach. Skarb znajdował się w podziemnej krypcie z cegieł. Monety pochodzą z czasów panowania trzech dynastii: Tang (618-907 r.), Song (960-1279 r.) i Yuan (1279-1368 r.). Niegdyś w miejscu odkrycia stała świątynia. Więcej.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 18.06.2009.

Komentarze 3 to “Mur z gotyckich cegieł, groby z okresu wpływów rzymskich oraz inne drobne wieści”

 1. Tekst o zamku jest dla mnie z oczywistych względów znacznie bardziej interesujący niż dwie kolejne figury z terakoty ;)
  Ciekawy tekst. Warto porównać entuzjastyczne opinie studentów z ostrożną oceną kierownika badań. Studenci oczywiście mylą się co do określania cegły palcówki, jako używanej do XVI wieku. Cóż – znam przypadki używania palcówki jeszcze w XVIII w., a może i później.
  Oczywiście w murowany zamek Sambora raczej wierzyć nie należy. Pewnie uczciwie zbudowali go Krzyżacy, ale poczekamy na wyniki badań.

 2. Dlaczego nie należy wierzyć w zamek Sambora? Mamy materialne dowody istnienia XIII wiecznej murowanej architektury na Pomorzu Gdańskim sprzed krzyżackiej okupacji. Przykładem niech będą Chmielno koło Kartuz, Raciąż koło Tucholi, Oliwa i oczywiście niedawne znaleziska w Gdańsku. Może należy z większą rezerwą podchodzić do poglądu o pojawieniu się architektury murowanej na Pomorzu dopiero wraz z Krzyżakami?

  • XIII wieczne zamki na Pomorzu mamy? Wielce ciekawe.
   Chmielno – wieża (domniemana) była drewniana, na kamiennej podwalinie. Ani trochę zaprawy.
   Raciąż – tak się składa, że w pewnym sensie co roku „sypiam” na materiałach z Raciąża. Żadnej konstrukcji murowanej tam nie było.
   Oliwa – w architekturę sakralną nie wątpię. Mamy przecież św. Mikołaja w Gdańsku, nie wspominając o Kałdusie chociażby.
   Jedyne murowane elementy zamkowe mogły stać w Gdańsku, choćby owa wymieniana w źródłach wieża.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: