Nowe odkrycia Polaków w Tell Arbid

Grobowce, dużą budowlę z czerwonymi ścianami i warsztat rzemieślniczy odsłonili Polacy w Tell Arbid w Syrii. Trwającymi właśnie badaniami kieruje prof. Rafał Koliński z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Dwa grobowce z okresu chaburskiego (1900-1750 lat p.n.e.) mają komory przykryte sklepieniem beczkowym. Prowadziły do nich dwumetrowe szyby. Archeolodzy liczą, że groby, których eksplorację dopiero zaczęli, nie zostały obrabowane.

Na innym cmenatrzysku z mniej więcej tego samego czasu Polacy odkryli grobowce skrzynkowe przykryte pionowo stojącymi cegłami mułowymi. W obu były kości ludzi. W jednym archeolodzy znaleźli biżuterię w postaci szpili z brązu, ponad 100 paciorków oraz pierścienia.

Zaskoczeniem okazało się odkrycie kolejnego cmentarzyska, gdzie Polacy zidentyfikowali grobowiec komorowy i szereg grobów naczyniowych.

Archeolodzy prowadzą też badania na terenie post-akadyjskiej osady z XXI wieku p.n.e. Skoncentrowali się tam na wielkiej budowli, którą nazwali „rezydencją”. Jej ściany są pokryte tynkiem z czerwonawej gliny. Odczyścili m.in. posadzkę, która cudem uniknęła zniszczenia. Naukowcy natrafili też na sierp z brązu. Na jego ostrzu był znak oznaczający w piśmie klinowym boga.

Polacy badają też pozostałości zakładu rzemieślniczego, w którym wyrabiano narzędzia z brązu.

Więcej i zdjęcia w Nauce w Polsce.

Wcześniejsze doniesienia o badaniach w Tell Arbid.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 17.06.2009.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: