Neandertalska kość z dna Morza Północnego

Fragment czoła neandertalczyka wyciągnięto z dna Morza Północnego. To pierwsze szczątki prehistorycznego człowieka znalezione w morskich wodach.

Kość dostrzegł prywatny poszukiwacz skamieniałości wśród muszli i innych rzeczy wyciągniętych z dna morza 15 km od brzegów Holandii w 2001 r.

O tym, że jest ona fragmentem naszego wymarłego kuzyna świadczy głównie wydatny łuk brwiowy. Identyfikację potwierdziły też porównania z neandertalskimi szczątkami znajdowanymi na terenie Francji.

Naukowcy przeprowadzili m.in. badania izotopowe kości, które wykazały, że ów neandertalczyk żywił się prawie wyłącznie mięsem.

Wiek kości uczeni szacują na mniej więcej 60 tys. lat. Nie zdecydowali się na datowanie radiowęglowe, gdyż uzyskanie potrzebnej do tego ilości kolagenu wymagałoby zniszczenia znacznej jej części.

Na podstawie BBC.

Naukowcy z krajów leżących nad Morzem Północnym są już przyzwyczajeni do znalezisk z jego dna. Kamienne i kościane narzędzia, a przede wszystkim szczątki prehistorycznych zwierząt (np. mamutów) dość często trafiają do rybackich sieci bądź koparek wydobywających żwir. Na przykład niedawno wyciągnięto z podwodnego żwirowiska 28 neandertalskich pięściaków sprzed 50-60 tys. lat.

Wszystko dlatego, że jeszcze 13 tysięcy lat temu dno Morza Północnego było lądem. Przez tysiące lat neandertalczycy, a potem Homo sapiens, żyli na tych terenach, polując na zwierzynę.

Archeolodzy mają nadzieję, że kiedyś będą mogli prowadzić wykopaliska na dnie Morza Północnego. Liczą bowiem, że jest tam wiele śladów po dawnych ludziach, które czas potraktował dużo łagodniej, niż te znajdowane na lądzie. Na razie zajmują się tym, co przypadkiem wyłowiono, i tworzą mapy tej zalanej krainy.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 16.06.2009.

Komentarzy 30 to “Neandertalska kość z dna Morza Północnego”

 1. Archeologia podwodna jest jednak kierunkiem bardzo przyszłościowym, tym bardziej nie rozumiem dla czego likwiduje się na UMK jedyną taką specjalizację w Polsce:/

  • Takie są już niestety wątpliwe zalety ludzi kierujących placówkami naukowymi. Wszystko zależy od tego kto i z jakiego zakładu kieruje instytucją.

 2. Nie znam tematu osobiście, ale może to być kwestia pieniędzy.

  A wracając do tematu, to jeśli Wyspy Brytyjskie były połączone z Płw. Skandynawskim, a żyli tam Neandertalczycy- to zachowanie pamięci o trollach, ograch itp. człekopodobnych stworach w postaci legend, opowieści ludowych i w sagach skandynawskich mogłoby pośrednio świadczyć o najdłuższej kolonizacji tych terenów przez naszego „kuzyna”. Być może utrzymał on się tam dłużej niż na Gibraltarze i dopiero zalanie tych terenów po ustąpieniu lodowca położyło kres ich bytności.
  To oczywiście domniemanie- a nie twierdzenie.

  • Wyspy Brytyjskie nie mogły być połączone ze Skandynawią – Skagerrak jest za głęboki. Były one połączone przez kanał La Manche z wybrzeżem obecnej Francji.Co oczywiście nie zaprzecza wspólnocie kulturowej Celtów z Bretanii czy Normandii z plemionami gaelickimi (Irlandia, Szkocja, Walia +Kornwalia), a także z praskandynawami jak Jutowie czy pra-Normani.

   • nie zaprzecza, ani nie potwierdza, ani też nie ma żadnego związku, ponieważ przodkowie tych ludów (praindoeuropejczycy) chyba nie zamieszkiwali Europy w tych czasach. Trudno to sobie wyobrazić – to prawdziwa otchłań czasowa :-)

    • Mity, wierzenia, religie nie są związane przecież z genami. Dlatego dziwi mnie wplatanie przez Was w to wszystko Indoeuropejczyków ?
     Ja po prostu zwróciłem uwagę na fakt, że opisy owych stworów człekopodobnych (trolle, ogry itp.) w legendach skandynawskich przypominają z wyglądu Neandertalczyków: krępi, brzydcy (starzy), z dużymi nosami. Nawet „nasi” krasnale coś z nich mają.
     Być może to przypadek, a być może fakt jeszcze stosunkowo niedawnego pomieszkiwania Neandertalczyków na terenach obecnego Morza Północnego, zachowany w podaniach ludowych.

     • indoeuropejskość też nie jest związana z genami, tylko z językiem :-) Oczywiście niczego nie wplatam, tylko nieśmiało zauważyłem, że wspólnota kulturowa (lub jej brak) między Skandynawami i Celtami nie może mieć żadnego związku z obecnością lub brakiem połączeń lądowych między Wyspami Brytyjskimi i późniejszą Galią a Skandynawią

      • Może źle się wyraziłem i dlatego mnie opacznie zrozumiałeś @eptesicus. Chodziło mi konkretnie o tereny obecnego Morza Północnego, a to że były połączone z obecnymi Wyspami Brytyjskimi i Skandynawią- precyzowałem umiejscowienie tego obszaru. Ponieważ zachodnia część Płw. Skandynawskiego to góry, lodowiec długo musiał się tam utrzymywać. Dlatego (+ jeszcze głęboki rów na zachód od obecnej Norwegii) ludzie mogli pomieszkiwać (według mnie) jedynie obecną płd. Szwecję, na którą suchą nogą można się było dostać z obecnej Anglii.

   • Że nie były połączone ze Skandynawią to trochę bym oponował. :) Bezpośrednio z Norwegią to raczej nie (chyba, że po zamarzniętym kanale) ale do Szwecji najprawdopodobniej można było przejść suchawą stopą.

    • Nie były. Zapominasz o Bałtyku, którego ta mapka pomija.

     • No to nicht-dobra mapa, zeby morze pomijać… Dlaczego ta mapka pomija Bałtyk? Jak na nią patrze to moim zdaniem Bałtyk był suchym lądem (czerwony obszar).
      W filmowym/serialowym cyklu traktującym o archeologii w działaniu „Time Team”, w odcinku specjalnym „Britain’s Drowned World” (2007r), (w 35 minucie i 10 sekundzie) zaprezentowano taką oto mapę: http://img35.imageshack.us/img35/9946/doggerlandtimeteam.jpg i ja tam widzę, że jest jako takie połączenie ze Skandynawią. Czy przypuszczenia archeologów pracujących w Time Team były nietrafne? Czy gdzie indziej jest pogrzebany piesowaty?
      A tak BTW to w tym mnóstwo fajnym odcinku TT zaprezentowano jeszcze inne ciekawostki: np. podwodne badanie mezolitycznego obozowiska (platformy/pomostu) z ogniskiem, wśród pozostałości pni drzew wyłaniających się z dna morskiego.
      Prywatny kolekcjoner z Holandii zaprezentował narzędzia i kości ludzkie wyłowione z dna Morza Północnego, wśród kości była jedna, o której mówił, że jej wygląd i gęstość wskazuje najprawdopodobniej, że to kość neandartalczyka (czyli wnioskując z drugiego zdania powyższego artykułu – nie była to kość neandertala /?/).
      Była także skamieniała kupa hieny, kości mamutów, tygrysów szablozębnych, lwów, jeleni i kompletny w 85% szkielet 10-tonowego słonia.
      Były angielski policjant – Mike Chambers pokazał także miejsce, w którym znalazł toporek ręczny sprzed 500-700tys lat BC. Czy nadal jest to najstarsza narzędzie wytworzone przez humanoidy i znalezione na terenie pólnocnej EU? A jakie jest najstarsze znalezisko ogólnie z terenów EU?
      No i połowy na kutrze rybackim – na taśmie wraz z wyłowionymi owocami morza znaleźć kość mamuta lub ząb kota szablozębnego nie jest trudne. :)
      Więcej o tym odcinku Time Team: http://www.channel4.com/history/microsites/T/timeteam/2007_dogger_t.html

      Dzięki za przyszłą odpowiedź na pytania.

     • Bałtyku i Kattegatu wtedy nie było. Skagerrak owszek

      • „60 tys. lat” Yip, maj fot, nie było. Jeszcze 48 tys. lat nie było – ALE (!!!) sie zasugerowałem, Stąd więc i skando-galo-germańskich przodków, co by pamiętali neandertalczynów jako grendelów na skandskim lodzie we Szwecyjej też nie było. Znaczy apsolutnie nie ma dyskusji.

 3. Na UMK likwiduje się z tego co wiem tą specjalizację z powodów finansowych, kadrowych i jakichś niezrozumiałych układów panujących w tamtejszym instytucie…

 4. Pomost między Wielką Brytanią, Irlandią i chociażby Man a kontynentalną częścią Europy jest bardzo ciekawy również ze względów zoogeograficznych. Co ciekawe te katastrofy zalewania Doggerlandu, basenu Morza Czarnego czy też licznych zalanych lasów (ostatnio widziałem taki w Walii) ładnie się wpisują w mitologiczne powodzie… (warto zajrzeć do ostatniego wpisu u Macieja o wpływie wody na wypiętrzenia łańcuchów górskich i powstawanie rowów tektonicznych).

  • >>Pomost między Wielką Brytanią, Irlandią i chociażby Man a kontynentalną częścią Europy jest bardzo ciekawy również ze względów zoogeograficznych

   wygląda na to, że Irlandii wiele on nie pomógł (w porównaniu z UK). Tylko jeden gatunek rodzimej myszy, tylko jeden gatunek rodzimej ryjówki, tylko jeden gatunek rodzimej ropuchy, brak kretów, brak węży…

   • Trzeba sprawdzic tea wyspe na konto chinczykow i ich kuchni w tamtych czasach, To wyglada na wielkie wymieranie ;)

  • Właśnie mnie ockło z mentalnego letargu, którego objawami były posty u Maćka, Przestańcie linkować kreacjonistycznego trolla. Jego, jako „naukowego” kreacjonisty, nie przekonacie a pozycjonowanie mu w Googlu rośnie. Jak chce pasożytować na Archeowieściach, to niech cytuje i niech Archeowieściom rośnie.
   Przekonywać? A kogo? Jemu zegarek znaleziony przez gospodynię a zgubiony w węglu przez węglarza po 150 latach urasta do zegarka z 8-karatowego złota przedniej roboty z łańcuszkiem 25cm zatopionego w bryłę litego węgla. Dziw, że nie cykał (Jak ktoś nie chwyta ironii: Od kiedy istnieją cebulę? Do tak „młodej” Ziemi to nawet Biblii nie trzeba, dziadek mojego pradziadka pradziadkowi mógł opowiedzieć jak Bóg stwarzał!). A kość neandertalczyka wydobyta z dna Morza Północnego będzie kością młodego człowieka, dowodem na biblijny potop. A przecież neandertalski rybak mógł wypaść z tratwy i utonąć!!!

   • już nie będę, dobra, dobra ;-) Chociaż ja nie chciałem przekonywać „kreacjonistycznego trolla”, ale jego gości immunizować troszkę na bzdety. Lud łatwowierny bywa

   • z ręką na sercu przyrzekam, że nie będę więcej… :)

   • nadal uważasz, że nie ma żadnego problemu? :-)

    http://www.drdino.pl/Pytania%20dla%20Ewolucjonistow.html

    oczywiście kopia tego jest już na blogu Wielkiego M.(istrza)

    wchodzić gdzie się da i obalać te bzdury merytorycznie, każdy ze swojej specjalności, a nie wdawać się w drwiące pyskówki. I unikać jak ognia odwołań do (anty)religii czy ateizmu. Wiedzą i faktami zasypać

 5. A mnie sie wydaje, ze maciek to tak naprawde Maciej Giertych:)

  • Ja w to goraco wierze i nic tego nie zmieni :D

   • zmieni, zmieni. Maciek kiedyś napisał przy życzeniach z okazji rocznicy ślubu Gunthera, że sam jest żonaty od dwóch lat. Myślę, że to wyklucza Doradcę Jaruzela z kręgu podejrzanych ;-)))

    • Może dla zmyłki tak napisał?

     Prośba do Autora bloga – wpis powyżej podpisany akknumi to ja, tylko nie wiadomo dlaczego zalogowało mnie na moje konto wordpressowe – można to zmienić na moje częściej tu używane dane? Z góry dziękuję.

    • :) Nie dwa lata, tylko dwa razy tyle, co Gunther, czyli coś z tuzin.
     Ale naprawdę dziekuję koledzy za totalne poprawienie mi humoru dziś wieczór. Dawno się tak szczerze nie ubawiłem. Już sobie wyobraziłem starego Giertycha przed monitorem piszącego komentarze na Archeowieściach :-D
     Dzięki chłopaki, że o mnie myślicie i w ogóle za wszystko. (I trzymam Was za słowo).
     :)))

 6. jaki gleboki jest kanal la manche?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: