Świątynia Totmesa w Pałacu Kazimierzowskim i inne wieści

Wyniki ponad 40-letnich prac archeologicznych i rekonstrukcyjnych prowadzonych przez Polaków w egipskiej świątyni Totmesa będzie można oglądać od 15 czerwca w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie.

Deir_el-bahri_temples

Skromne resztki świątyni Totmesa leżą między lepiej zachowanymi pozostałościami słynnej świątyni Hatszepsut (z lewej) i mniej znanej świątyni Mentuhotepa II. (zobacz plan świątyń)

Wystawę „Świątynia Totmesa III w Deir el-Bahari i jej odkrywcy” przygotowało Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Jak wyjaśniają organizatorzy, świątynia Totmesa III – położona obok sławnej świątyni Hatszepsut w miejscowości Deir el-Bahari – to jedno z największych odkryć polskiej archeologii w Egipcie.

Polscy archeolodzy rozpoczęli prace w tym miejscu w 1962 roku. Chcieli wówczas zbadać górny odcinek tarasu świątyni królowej Hatszepsut i skalny zasyp zalegający na południe od budowli. Nie przypuszczali, że pod nim kryją się rozbite na tysiące kawałków resztki świątyni zniszczonej lawiną bloków skalnych wywołaną najpewniej przez trzęsienie ziemi.

Znalezione inskrypcje świadczą, że fundatorem budowli był jeden z największych władców w historii starożytnego Egiptu – Totmes III, bratanek i pasierb królowej Hatszepsut, który panował w latach 1458-1427 p.n.e.

Więcej w Nauce w Polsce.

Inne wieści

Chińczycy wznowili odkopywanie słynnych terakotowych wojowników strzegących grobowca cesarza Shi Huangdi. Prace przerwano w 1985 r., gdy okazało się, że pokrywająca rzeźby farba niszczy się bardzo szybko w zetknięciu ze świeżym powietrzem. Teraz chińscy naukowcy są przekonani, że opracowali skuteczne metody konserwacji posągów. Więcej.

Starożytny tracki grobowiec odkryli archeolodzy pod kurhanem niedaleko miasta Kazanłyk w środkowej Bułgarii. Doszło do tego podczas naprawy kurhanu zniszczonego kilka miesięcy temu przez rabusiów skarbów. Niestety, okazało się, że grobowiec padł łupem innych rabusiów i to już najpewniej w starożytności. Więcej.

Kopiec grobowy sprzed 3500 lat odkrycli archeolodzy na stanowisku Penycloddiau w hrabstwie Denbighshire w północnej Walii. Jego powierzchnia jest w dużym stopniu naruszona przez usypany w VIII w. ziemny Wał Offy, który wytyczał w czasach anglosaskich granicę między królestwem Mercji i walijskim królestwem Powys. Podobnie jak kurhan z Tracji, ten kopiec też został już wcześniej opróżniony. Więcej.

65 niewielkich statuetek ludzi i zwierząt odkryto w ruinach tzw. Spalonego Miasta, starożytnej metropolii z III tysiąclecia p.n.e., która znajduje się we wschodnim Iranie przy granicy z Afganistanem. Ozdobą kolekcji starożytnych figurek są posążki ciężarnej kobiety oraz mężczyzny z naszyjnikiem. Więcej. W 2006 r. archeolodzy znaleźli w Spalonym Mieście najstarsze znane nam sztuczne oko.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 15.06.2009.

Komentarze 3 to “Świątynia Totmesa w Pałacu Kazimierzowskim i inne wieści”

  1. Na kaczy kuper, po lekturze tytułu już myślałem, że gdzieś w Polsce odkryto świątynię Totmesa. :D Chyba czas iść spać.

  2. Może się mylę, ale imię Shi Huangdi oznacza tyle co ‚Pierwszy Cesarz’, dlatego tłumacząc tekst tworzy się zwrot: ‚terakotowych wojowników strzegących grobowca cesarza Pierwszego Cesarza’ a tak być nie powinno. Przy nazywaniu Zhenga imieniem cesarskim pomija się dodatkowe określenie tytułu. Dlatego najczęściej spotykaną formą jest Qin Shi Huang lub ‚Pierwszy Cesarz’.

    • A iluż to Polaków wie, że huangdi znaczy cesarz?? Ile osób wie kim była ta osoba. Myślę, że bardzo mało. Dlatego samo pisanie Shi Huangdi bez podania „cesarz” jest moim zdaniem złym rozwiązaniem. Większość czytelników po prostu nie wie o kogo chodzi. Dlatego godzę się na błąd w postaci pleonazmu dla wyższej wartości jaką jest pełniejszy i jaśniejszy przekaz.

      Najlepszym rozwiązaniem byłoby po prostu pisanie Pierwszy Cesarz, Pierwszego Cesarza itp., ale niestety nasi sinolodzy nie wpadli na to i używają masowo Shi Huangdi. A potem narzekają, że inni dopisują do tego cesarz.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s