Masowy grób z Ridgeway Hill

45 czaszek odkryli archeolodzy w pochówku na Ridgeway Hill niedaleko Weymouth w Dorset (Anglia). Wedle wstępnych ocen pochowano je około 2000 lat temu.

Zdaniem odkrywców czaszki należą głównie do młodych mężczyzn. Na razie archeolodzy nie wiedzą jak ludzie ci zginęli. W rachubę wchodzą wojna, epidemia i egzekucja.

W innej części tego samego dołu naukowcy natrafili na kości korpusów i nóg. Na razie nie wiadomo, czy nieszczęśników pocięto przed czy po śmierci.

Zespół z archeologów z Oxfordu natrafił na ten niecodzienny zbiorowy pochówek dwa tygodnie temu podczas badań związanych z budową drogi. Naukowcy znaleźli już na Ridgeway Hill wiele grobów, gdyż wzgórze przez tysiące lat było cmentarzyskiem.

Obecnie trwa ostrożne wydobywanie znalezionych szczątków. Po ich szczegółowym przebadaniu w laboratoriach Oxfordu dowiemy się zapewne, jak wyglądały ostatnie chwile tych 45 osób.

Na podstawie Guardiana, który dał jedną fotografię. Więcej zdjęć znajdziecie w materiale Daily Mail, które sugeruje, że mogą to być ofiary Rzymian pochodzące z leżącej niedaleko wielkiej celtyckiej twierdzy Maiden Castle. Na razie jednak nie ma na to żadnych dowodów.

——————————————–
Serdecznie dziękuję za wszystkie życzenia i gratulacje z okazji trzecich urodzin Archeowieści.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.06.2009.

Komentarze 3 to “Masowy grób z Ridgeway Hill”

  1. Naszlo mnie takie smutne skojarzenie, ze ciekawe jak beda komentowac kiedys odkrycia z naszych czasow, szczatki z obozow zaglady, czy masowe groby pozostale po czerwonych khmerach, gdzie ukladano piramidy z ludzkich glow, a dzieci graly w pilke glowami rodzicow (autentyk).

  2. Dobre wrażenie robi powściągliwość odkrywców, mogliby przecież nawiązać do celtyckiego kultu czaszek, żeby zrobic sensację.

  3. Odcinanie głów od korpusów to raczej marny sposób na epidemię (ale może wtedy praktykowany).
    A skoro o Rzymianach – to ich okupacja całkiem sporo urozmaiciła brytyjską archeologię. :)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: