Bardzo stare grobowce z Anglii

Jedne z najstarszych grobowców w Anglii odkryto niedawno w hrabstwie Hampshire.

Na dwa neolityczne grobowce zwane long barrows natrafił pracownik English Heritage, organizacji zajmującej się ochroną zabytków, dzięki zdjęciom lotniczym, które robił z ultralekkiego samolotu. Dostrzegł na nich niewielkie podłużne wzgórza.

Identyfikację wzgórz jako neolitycznych grobowców potwierdziły badania elektromagnetyczne i ultradźwiękowe. Archeolodzy znaleźli też w pobliżu grobowców kamienne narzędzia i ceramikę z neolitu.

Odkrycie jest dla naukowców pewną niespodzianką. Grobowce znajdują się bowiem niewiele ponad 20 km od Stonehenge oraz blisko dobrze przebadanego rejonu zwanego Cranborne Chase, słynącego z wielu prehistorycznych zabytków. – Można było myśleć, że ten teren archeolodzy już dokładnie przeczesali – komentuje Helen Wickstead z Uniwersytetu Kingston.

Na razie nie jest pewne, czy naukowcy zdecydują się otworzyć grobowce.

Long barrows służyły do przechowywania kości zmarłych osób. Po śmierci ciało zostawiano na wolnym powietrzu, a gdy już uległo rozkładowi skaładano kości do podziemnej komory.

Jednym z najbardziej znanych grobowców tego typu jest West Kennet Long Barrow.

Na podstawie Times Online.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 10.06.2009.

Komentarzy 6 to “Bardzo stare grobowce z Anglii”

 1. To jest szansa, że Baldrick i cała ekipa Time Team zaczną kiedyś kopać i przybliżą medialnie to archeo znalezisko…

 2. „long barrow” to typ megalitu; jego odpowiednikiem na ziemiach polskich może być grobowiec kujawski

 3. To ci metoda grzebania. A podczas gdy ciało się rozkładało, to nikt w te rejony nie zaglądał? O, hmm, zapach chodzi :) Ciekawe, bo jeśli iluś tam osobom zdarzyło się zejść w tym samym mniej więcej czasie, to robiło się niezłe ludzkie składowisko. Ile takie zwłoki musiały leżeć, zanim zostały z nich kości? Pół roku? Rok? Krócej?

  • Bardzo powszechna kiedys w roznych kulturach metoda.
   Szczatki bywaly po pozbieraniu przechowywane w urnach.
   Sadze, ze kremacja (po ktorej szczatki tez zbierano) pojawila sie jako forma przyspieszenia tego naturalnego procesu.

   Przy okazji – rownie ciekawie musialy wygladac np. takie rzymskie katakumby, gdy wykorzystywano je jako miejsca pochowku.

   • Lepsze to, niż wspólne zamieszkiwanie w chatach, domostwach ze swymi przodkami po ich … odejściu. *** Ołtarzyk w kąciku: „- Idę poradzić się Babci, co jutro na wieczerzę ona uwarzyłaby, gdyby tylko jeszcze żyła”, „- Ino nie znów szczawiowa, na Teutatesa!…”

 4. Czasem mnie właśnie zastanawia ta kwestia związana ze sposobem chowania zmarłych w etapie megalityzmu.
  Ja rozumiem, że jak położę ciało na wysuniętej w górę drewnianej platformie, na terenie Bliskiego Wschodu lub południowej Europy, gdzie klimat jest cieplejszy {a w czasie neolitu megalitycznego jeszcze cieplejszy był niż teraz), to ciało z powodu opiekającego go słońca szybciej przeschnie i przerobi się na same kości.
  Ale jak można stosować ten sam pomysł na terenie północnych terenów Europy. Klimat tutaj chłodniejszy, wilgotniejszy. Ciało zamiast wysychać będzie zwyczajnie gnić i śmierdzieć. Wystarczy popatrzeć po naszych lasach. Jak wyglądają kości zwierząt.
  Może mi ktoś podać potwierdzone przykłady użycia tego sposobu na terenie Europie Północnej?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: