Krwawe ofiary Inków i garść innych wieści

Ponad trzydzieści osób złożonych najpewniej w ofierze 600 lat temu znaleźli naukowcy w Chotuna-Chornancap w północnym Peru.

Część ciał ma ślady po poderżnięciu gardła. Dzięki suchemu klimatowi w wielu przypadkach zachowały się komórki skóry i włosy.

– Większość ofiar to młode kobiety w wieku około 15 lat. Jedna z nich prawdopdobnie była w ciąży – mówi kierujący badaniami Carlos Webster. Ciała znaleziono na głębokości trochę ponad 2 metrów.

Zdaniem uczonych do masowej ofiary z ludzi doszło kilkadziesiąt lat przed przybyciem konkwistadorów.

Archeolodzy dość często napotykają na terenach imperium Inków na pozostałości po ofiarach z ludzi (np. na szczycie wulkanu Llullaillaco). Jednak znalezienie w jednym miejscu szczątków aż 33 osób to wielka rzadkość.

Na podstawie depeszy Reuters.

Inne wieści

Na kilkadziesiąt lat przed opuszczeniem przez Majów miasta Tikal budowniczowie jednej ze świątyń zaczęli stosować dużo gorsze drewno. Zdaniem uczonych to mocny dowód wspierający tezę, że za upadkiem klasycznej cywilizacji Majów stoi katastrofa ekologiczna. Więcej po polsku. Więcej po angielsku.

Zabytkowe miecze z epoki brązu, w tym jeden o wartości co najmniej 10 tys. euro, odzyskała zachodniopomorska policja. Zdjęcia mieczy znalazły się na jednym z portali internetowych. Cenne zabytki wykopano w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) podczas prac budowlanych. Więcej i zdjęcia

Amerykański sąd zalecił (a nie nakazał, jak podało wiele mediów) firmie poszukiwawczej Odyssey Marine Exploration, by zwróciła Hiszpanii największy kiedykolwiek odkryty podwodny skarb, czyli 17 ton srebrnych monet. Firma znalazła je w 2007 r. w wodach Atlantyku. Nie znalazła natomiast samego okrętu, który eksplodował podczas morskiej bitwy. Odyssey twierdzi, że skarb nie należy się Hiszpanii i będzie dalej o niego walczył. Więcej o decyzji sądu w Bloombergu. Polecam moje teksty o odkryciu skarbu i identyfikacji okrętu, z którego pochodzi.

Dzięki Krzysztofs

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 5.06.2009.

Komentarzy 8 to “Krwawe ofiary Inków i garść innych wieści”

 1. Wojtek

  dałbyś osobny wpis o tym odkryciu z Tikal (zawierający szczegóły) typu „cywilizacja Majów upadła bo skończyło się jej drewno?” (no może to za głupawe ;-). Wtedy rozwinęłaby się tutaj dyskusja na ten temat – przynajmniej taka jak w „Kopalni Wiedzy” :-) W sumie jest ona niegłupia

 2. Czy K. Piasecki już określił typologię rasową tych dziewic?

  • tak, to w 50% europeidzi, w 20% mongoloidzi, zaś w 30% negroidzi. Wśród tych 50% aż w połowie są one laponoidami, w jednej czwartej reprezentują typ nordyczny zaś po jednej ósmej armenoidalny i śródziemnomorski :-))

  • Ktoś mądrzejszy ode mnie powiedział kiedyś: „Anonim jest tylko wtedy dopuszczalny, gdy piszący go rzeczywiście jest nikim”.

   Co do prof. Piaseckiego to ma on swoje dosyć kontrowersyjne poglądy, ale nie sądzę żeby takie zachowanie było rzeczową dyskują i wskazywaniem braków w jego teoriach. Chyba masz jakiś osobisty uraz do prof. Piaseckiego przytaczając jego osobę przy wątku zupełnie z nim nie związanym :)
   Pozdrawiam

 3. Inkowie kiedyś w ogóle widzieli Atlantyk albo pampy na południu? Czy ekspansji większej nie było?

  • chyba nie bywali w ogóle w tamtych stronach. Ekspansji w tamtą stronę nie było w ogóle, nigdy nie zeszli z gór

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: