Zagładę sprzed 260 mln lat spowodowały wulkany?

To najpewniej ogromna erupcja wulkanu wywołała 260 mln lat temu wielkie wymieranie w oceanach – twierdzą naukowcy w najnowszym „Science„.

Uczeni z Wielkiej Brytanii i Chin badali trapy (wylewiska lawy) Emei Shan w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach. Są one pozostałością po wielkiej erupcji, podczas której lawa pokryła obszar o powierzchni 250 tys. km kw.

Naukowcy odkryli w warstwach osadów bezpośrednio nad lawą liczne skamieniałości morskich organizmów, które wyginęły w wielkim wymieraniu.

Zdaniem uczonych to całkiem mocny dowód wspierający pogląd, że za wymieraniem sprzed 260 mln lat stoi właśnie erupcja w Syczuanie. Ogromne ilości lawy miały wpłynąć do płytkiego morza, które niegdyś pokrywało te tereny. Parowanie wywołało gwałtowną emisję siarki do atmosfery. Klimat się ochłodził i Ziemię zaczęły nękać kwaśne deszcze.

Wnioski naukowców potwierdzają m.in. badania chemiczne osadów z tamtego okresu.

Wymieranie, do którego doszło pod koniec epoki geologicznej zwanej gwadalup, nie należy do największych w dziejach naszej planety. Mimo to jego przyczyny od lat intrygowały uczonych. Najnowsze badania zwiększają prawdopodobieństwo, że i za bardziej znanymi wymieraniami mogą stać erupcje wulkanów.

Naukowcy wskazywali już na wulkany jako możliwych winowajców m.in. w przypadku wielkich wymierań sprzed 93 mln lat i 65 mln lat (wtedy wymarły dinozaury). Także największe wymieranie, do którego doszło 250 mln lat temu, wiąże się czasami z aktywnością wulkanów, po której pozostały gigantyczne trapy syberyjskie.

Na podstawie ABC Science.

Poznajcie też zupełnie inne oblicze Emei Shan.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 29.05.2009.

Komentarzy 11 to “Zagładę sprzed 260 mln lat spowodowały wulkany?”

 1. Czy jest jakas teoria tlumaczaca co powoduje takie zmiany aktywnosci wulkanicznej?

 2. A Wisła była już wtedy mistrzem Polski? ;)

 3. W Polsce raczej uzywa się nazwy górny perm niz gwadelup, to anglosaski shit (: Poza tym to są tzw. trapy Dekanu, a nie syczuańskie.

  • Późny perm to z czasów podziału permu na dwie epoki. Gwadalup jest zaś jego środkową epoką. Poza tym to są trapy w Syczuanie w Chinach. Dekańskie są w Indiach (a dokładnie w Dekanie) i powstały ok. 65 mln lat temu, a nie 260, jak trapy Emeishan

 4. A i jeszcze jedno to były serie efuzji raczej, niz jedna wielka erupcja.

 5. Oj racja walnąłem boboła z tym Dekanem dzięki za poprawkę (:

 6. uderzenie asteroidy powoduje wzrost aktywnosci wulkanicznej

  nuff said

 7. Aktualizacja :)

  http://wiadomosci.onet.pl/2148565,16,wulkanolog_ostrzega_ten_wybuch_moze_pochlonac_poludnie_wloch,item.html

  Największy europejski wulkan podmorski w każdej chwili grozi wybuchem i może wywołać tsunami, które pochłonie południowe Włochy – podaje agencja AFP, powołując się na ostrzeżenia znanego włoskiego wulkanologa.
  Wulkanolog twierdzi, że sprawcą kataklizmu może być drzemiący u wybrzeży Włoch wulkan Marsili – góra, która u podstawy ma 70 km długości, 30 km szerokości i 3 km wysokości. Wulkan, z którego wypływa magma, ma „kruche ściany” które mogą się rozpaść – informuje Enzo Boschi szef Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii w dzienniku „Corriere della Sera”.

  – To może nawet zdarzyć się jutro. Nasze ostatnie badanie wskazuje, że struktura wulkanu nie jest trwała, jego ściany są kruche i niestabilne, komora magmowa ma duże rozmiary. Wszystko to sygnalizuje nam, że wulkan jest aktywny i w każdej chwili może wybuchnąć – powiedział naukowiec.

  Wybuch może wywołać tsunami, które uderzy w wybrzeża Kampanii, Kalabrii i Sycylii – powiedział Boschi.

  – Rozerwanie ścian wulkanu może uwolnić miliony metrów sześciennych materiału zdolnego wytworzyć silną falę – tłumaczył wulkanolog. Dodał, że niemożliwe jest dokładne przewiedzenie wybuchu wulkanu, ale „zagrożenie jest realne, jednak trudne do oszacowania”.

  Wulkan Marsili leży na Morzu Tyrreńskim, w odległości 150 km od Kampanii, na południowy zachód od Neapolu i nie wiadomo kiedy była jego ostatnia erupcja. Wulkan został odkryty w latach 50. ubiegłego wieku.

  Naukowcy są zaniepokojeni aktywnością wulkanu Marsili, ponieważ znajduje się on w strefie wulkanu Wezuwiusz. Dlatego procesy zachodzące pod skorupą ziemską mogą mieć na niego wpływ. Od kilku lat wulkanolodzy ostrzegają, że erupcja Wezuwiusza może nastąpić w każdej chwili i będzie bardzo gwałtowna.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s